Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

130-годишен часовник отмерва времето в Берковица

Снимка: Радио ВИДИН

Часовниковата кула в Берковица е една от най-старите оригинални такива в България. Строена е да бъде часовникова кула и в нея вътре е монтиран часовниковият механизъм. През 1762 година местното население събира пари и изгражда кула, която да отмерва времето. 

"Така нашата кула е връстник на Паисиевата "История славянобългарска", която се пише по същото време, в 1762 година, като тя вече е на 261 години. Миналата година ѝ празнувахме 260-годишнината с подобаващи празненства. Изработката ѝ е от ломен камък, който е бил докаран от едно от съседните села - Гинци, по пътя за София. Като дебелината на стените е почти метър - 85-90 сантиметра. Като един правоъгълник в основата, с около 5 метра дължина на стената. Тези, да кажем, степени, на които е построена са 11, като между камъните има оформени дебели дървени греди. Височината на тази основа, само на каменната, е някъде около 12 метра. След това нагоре продължава една друга част от кулата, в която е монтиран часовниковият механизъм и общата височина на кулата е около 21 метра", разказа Илиян Иванов, специалист "Спорт и младежки дейности" в Община Берковица.

Първият часовников механизъм е работил 13 години. Безотказно работи и вторият. И двата часовникови механизма са изработени в Букурещ, в съседна Румъния от бесарабски българи. Първият часовников механизъм е докаран до река Дунав от Букурещ с волски впряг, превозен е по Дунав със сал и в България отново с волски каруци е докаран до Берковица.

"Самата кула така е построена, че часовниковият механизъм е без часовник отпред, а просто отмерва времето на всеки кръгъл час. Наш колега от Общината последните 3 години всеки ден се грижи за часовниковата кула и часовниковия механизъм", допълни Илиян Иванов.

Вторият часовников механизъм работи вече 131 години. Той е състои от зъбен механизъм с две макари, всяка от които е с тежести.

Цветелин Доцов"Ежедневно, на 24 часа, трябва да се навива, за да работи. В противен случай спира. Навиват се и двете макари с тежестите. Те са вързани с въжета от височината на кулата до основата. Ежедневно се осъществява навиването. И на мен ми отне известно време да се науча... Тънка е работата и винаги има един момент, в който може да забърза, да изостане. Там вече говорим за милиметър-два махалото да се настрои... Камбаната бие на кръгъл час", разказа Цветелин Доцов, главен специалист в Община Берковица, който се грижи всекидневно за часовника в кулата. 

Всекидневно трябва да се навива часовникът, в противен случай ще спре да работи.

"Към момента е здрав. Има минимални проблеми, които ми е създавал във времето... Смазвам си го с масло, въжетата периодично се сменяват. Тука преди няколко месеца сменяхме едното въже, тъй като то е вързано с тежест", допълни Цветелин Доцов.

Едната от тежестите е на часовниковия механизъм, а другата - на камбанения механизъм. За 24 часа и двете, развивайки се от зъбното колело, стигат до долу. След това трябва да се навият ръчно с манивела, за да продължат да отмерват времето.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Сдружение помага на нуждаещи се с употребявани вещи и дрехи

Кампания на сдружение "Закрилници" - Монтана   помага на бедни и нуждаещи се хора да обзаведат домовете си. Набира употребявани мебели и електроуреди. Преди дни започна и друга акция на сдружението - за дрехи, обувки и играчки.  Сдружението е гражданска организация, която е лицензиран доставчик на социални услуги в подкрепа на..

публикувано на 11.04.25 в 17:21

Бродерията се завръща - модерна и жива

В последните години бродериите се завръщат с нова сила - не само като занаят, но и като форма на изразяване и модна тенденция. Ръчното изкуство среща модерната технология и резултатът е впечатляващ - фини и сложни шарки върху дрехи, аксесоари и дори интериорен текстил. Днес ще си говорим за машинната бродерия - една комбинация от..

публикувано на 11.04.25 в 16:30

Знаете ли, че "Всички днес се казват Сори"

Тя е на 12 години, казва се Бианка и според майка ѝ е дете със специални инструкции за употреба, които на всичкото отгоре непрекъснато се променят. Според баща ѝ Бианка просто е неуправляема. А според Бианка те изобщо нямат представа какво означава „неуправляема“, защото тя е всичко друго, но не и такава. Тя знае кога няма нужда да е наоколо,..

публикувано на 11.04.25 в 16:25

Дарителският фонд в Бяла Слатина подкрепя нови инициативи

Общественият дарителски фонд " Участвам, дарявам, променям" – Бяла Слатина обяви инициативите на местни общности, за чието изпълнение ще помогне със средства. Договорите са подписани преди седмица, а в следващите три до шест месеца ще бъдат изпълнени проектите,  каза  Наталия Фенерска,  председател на сдружение "Първи юни", учредител на..

публикувано на 11.04.25 в 16:04

Реставрираха полилеите в катедралния храм във Видин

През 2022 година от катедралния храм "Свети Димитър Солунски" във Видин обявиха дарителска кампания за реставрация на старинните полилеи от кристал. Тогава оттам беше обявено, че има възможност това да бъде направено в Чехия.  Семейството на Даниела и Йохан Врановски, които живеят в Чехия и имат фирма за производство на стъклени и кристални..

публикувано на 11.04.25 в 15:55

Рая - от улицата до обичания дом

Днешната история в "97 лапи и 1 опашка" е от онези, които не просто стоплят сърцето, а ни напомнят защо вярваме, че всяко куче заслужава втори шанс . Както и миналия петък, и днес ще ви срещнем с едно осиновено куче. А знаете, по-хубави истории от тези няма. Представяме ви Рая - микс между пинчер и британската порода ланкашир хилер ...

публикувано на 11.04.25 в 15:30
Снежана Гарданска

Директорът на горското стопанство в Оряхово с награда "Лесовъд на годината и цялостен лесовъдски принос"

Директори на държавни горски стопанства присъстваха на тържественото честване на Седмицата на гората , което се проведе в Берковица. В миналото Седмицата на гората се е наричала Празник на залесяването. Тази година се навършват 100 години от неговото първо честване, макар че действията по възстановяването, стопанисването и опазването на българските..

публикувано на 10.04.25 в 15:50