Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

130-годишен часовник отмерва времето в Берковица

Снимка: Радио ВИДИН

Часовниковата кула в Берковица е една от най-старите оригинални такива в България. Строена е да бъде часовникова кула и в нея вътре е монтиран часовниковият механизъм. През 1762 година местното население събира пари и изгражда кула, която да отмерва времето. 

"Така нашата кула е връстник на Паисиевата "История славянобългарска", която се пише по същото време, в 1762 година, като тя вече е на 261 години. Миналата година ѝ празнувахме 260-годишнината с подобаващи празненства. Изработката ѝ е от ломен камък, който е бил докаран от едно от съседните села - Гинци, по пътя за София. Като дебелината на стените е почти метър - 85-90 сантиметра. Като един правоъгълник в основата, с около 5 метра дължина на стената. Тези, да кажем, степени, на които е построена са 11, като между камъните има оформени дебели дървени греди. Височината на тази основа, само на каменната, е някъде около 12 метра. След това нагоре продължава една друга част от кулата, в която е монтиран часовниковият механизъм и общата височина на кулата е около 21 метра", разказа Илиян Иванов, специалист "Спорт и младежки дейности" в Община Берковица.

Първият часовников механизъм е работил 13 години. Безотказно работи и вторият. И двата часовникови механизма са изработени в Букурещ, в съседна Румъния от бесарабски българи. Първият часовников механизъм е докаран до река Дунав от Букурещ с волски впряг, превозен е по Дунав със сал и в България отново с волски каруци е докаран до Берковица.

"Самата кула така е построена, че часовниковият механизъм е без часовник отпред, а просто отмерва времето на всеки кръгъл час. Наш колега от Общината последните 3 години всеки ден се грижи за часовниковата кула и часовниковия механизъм", допълни Илиян Иванов.

Вторият часовников механизъм работи вече 131 години. Той е състои от зъбен механизъм с две макари, всяка от които е с тежести.

Цветелин Доцов"Ежедневно, на 24 часа, трябва да се навива, за да работи. В противен случай спира. Навиват се и двете макари с тежестите. Те са вързани с въжета от височината на кулата до основата. Ежедневно се осъществява навиването. И на мен ми отне известно време да се науча... Тънка е работата и винаги има един момент, в който може да забърза, да изостане. Там вече говорим за милиметър-два махалото да се настрои... Камбаната бие на кръгъл час", разказа Цветелин Доцов, главен специалист в Община Берковица, който се грижи всекидневно за часовника в кулата. 

Всекидневно трябва да се навива часовникът, в противен случай ще спре да работи.

"Към момента е здрав. Има минимални проблеми, които ми е създавал във времето... Смазвам си го с масло, въжетата периодично се сменяват. Тука преди няколко месеца сменяхме едното въже, тъй като то е вързано с тежест", допълни Цветелин Доцов.

Едната от тежестите е на часовниковия механизъм, а другата - на камбанения механизъм. За 24 часа и двете, развивайки се от зъбното колело, стигат до долу. След това трябва да се навият ръчно с манивела, за да продължат да отмерват времето.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Премиера във Враца разказва за откриването на мощите на свети Йоан Кръстител в България

Премиерата на най-новия документален филм на общественика Христо Илиев -   "Духовният остров Св. Иван" ще се състои във Враца. Лентата разказва историята на о-в Свети Иван, разположен край Созопол в Черно море. Това е най-големият български остров, с богато историческо и духовно значение. Именно там екип, ръководен от проф. д.и.н. Казимир..

публикувано на 27.01.25 в 15:15

Отбелязваме Седмицата на брака с конкурс за двойки

Отбелязваме Седмицата на брака за 14-ти път в България, от 2012 година. Оттогава насам тя се разраства с всяка следваща година, благодарение на участието и подкрепата на уважавани личности и организации, представители на институции, църквата, медиите, предприемачи и съмишленици. Седмицата на брака е международна инициатива, провеждана ежегодно..

публикувано на 27.01.25 в 15:00

В "Музикална зона": Хуанес - един от най-известните латиноамерикански певци

  Истинското му име е Хуан Естебан Аристисабал. Колумбийският поп и рок певец Хуанес е роден през 1972 година в градчето Каролина дел Принсип. Още ненавършил 7-годишна възраст, Хуанес вече бил наясно, че ще посвети живота си на музиката. 16-годишният Хуанес създава първата си група – Ekhymosis, в която той е водещ вокал и китарист. През 1998..

публикувано на 27.01.25 в 09:00

"Неделник" от 26 януари 2025 година

Вчера Българското националното радио отбелязва своя 90 ти рожден ден. Да ни е честито. "Без радио не мога" - това споделя Ангелина Петкова от Монтана. Тя е на 86 години, най-възрастната радиожурналистка в града. С Ангелина Петкова ни среща кореспондента ни в Монтана Любо Андреев. Йодановден по стар стил отбелязаха във..

обновено на 26.01.25 в 18:43

Ангелина Петкова: "Без радио не мога"

Без радио не мога. Това казва Ангелина Петкова от Монтана . Тя е на 86 години, най-възрастната радио журналистка в града. Първите стъпки в професия прави в Трявна. Обучава се в Българското национално радио под ръководството на Анна Шинева, Николай Джунов, Борислав Бояджиев и Михаил Минков. И до ден днешен Ангелина се чува по телефона с Божана..

обновено на 26.01.25 в 14:10

Да приемем Христос като най-скъп гост за наша радост и наше спасение

Неделята, в която се намираме днес е Петнадесета неделя след Неделя подир Въздвижение.  Днешната неделя  е посветена на евангелското събитие – срещата на Господ Иисус Христос със  Закхей , началник на митарите и богат за онова време човек. "Йерихон, палмовият град, отново бе развълнуван. Вестта за  изцеряването на слепия просяк..

публикувано на 26.01.25 в 08:00

"Проект Северозапад" възстанови социалната кухня

Възрастни хора в 10 населени места от община Мездра обслужва в момента социалната кухня към фондация "Проект Северозапад" , която възстанови дейността си от началото на годината. Продължават записванията. От неправителствената организация са готови да доставят обяд на достъпни цени до повече населени места, обясни директорът на фондацията Яна Рупева..

публикувано на 24.01.25 в 16:44