Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

130-годишен часовник отмерва времето в Берковица

Снимка: Радио ВИДИН

Часовниковата кула в Берковица е една от най-старите оригинални такива в България. Строена е да бъде часовникова кула и в нея вътре е монтиран часовниковият механизъм. През 1762 година местното население събира пари и изгражда кула, която да отмерва времето. 

"Така нашата кула е връстник на Паисиевата "История славянобългарска", която се пише по същото време, в 1762 година, като тя вече е на 261 години. Миналата година ѝ празнувахме 260-годишнината с подобаващи празненства. Изработката ѝ е от ломен камък, който е бил докаран от едно от съседните села - Гинци, по пътя за София. Като дебелината на стените е почти метър - 85-90 сантиметра. Като един правоъгълник в основата, с около 5 метра дължина на стената. Тези, да кажем, степени, на които е построена са 11, като между камъните има оформени дебели дървени греди. Височината на тази основа, само на каменната, е някъде около 12 метра. След това нагоре продължава една друга част от кулата, в която е монтиран часовниковият механизъм и общата височина на кулата е около 21 метра", разказа Илиян Иванов, специалист "Спорт и младежки дейности" в Община Берковица.

Първият часовников механизъм е работил 13 години. Безотказно работи и вторият. И двата часовникови механизма са изработени в Букурещ, в съседна Румъния от бесарабски българи. Първият часовников механизъм е докаран до река Дунав от Букурещ с волски впряг, превозен е по Дунав със сал и в България отново с волски каруци е докаран до Берковица.

"Самата кула така е построена, че часовниковият механизъм е без часовник отпред, а просто отмерва времето на всеки кръгъл час. Наш колега от Общината последните 3 години всеки ден се грижи за часовниковата кула и часовниковия механизъм", допълни Илиян Иванов.

Вторият часовников механизъм работи вече 131 години. Той е състои от зъбен механизъм с две макари, всяка от които е с тежести.

Цветелин Доцов"Ежедневно, на 24 часа, трябва да се навива, за да работи. В противен случай спира. Навиват се и двете макари с тежестите. Те са вързани с въжета от височината на кулата до основата. Ежедневно се осъществява навиването. И на мен ми отне известно време да се науча... Тънка е работата и винаги има един момент, в който може да забърза, да изостане. Там вече говорим за милиметър-два махалото да се настрои... Камбаната бие на кръгъл час", разказа Цветелин Доцов, главен специалист в Община Берковица, който се грижи всекидневно за часовника в кулата. 

Всекидневно трябва да се навива часовникът, в противен случай ще спре да работи.

"Към момента е здрав. Има минимални проблеми, които ми е създавал във времето... Смазвам си го с масло, въжетата периодично се сменяват. Тука преди няколко месеца сменяхме едното въже, тъй като то е вързано с тежест", допълни Цветелин Доцов.

Едната от тежестите е на часовниковия механизъм, а другата - на камбанения механизъм. За 24 часа и двете, развивайки се от зъбното колело, стигат до долу. След това трябва да се навият ръчно с манивела, за да продължат да отмерват времето.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Антонина Лозанова печели приза

Видинчанката Антонина Лозанова с поредни успехи

Днес се  срещаме с една видинчанка, която не спира да ни изненадва със своите нови и нови постижения. Срещали сме вече с нея по различни поводи. Тя се казва Антонина Лозанова , фотограф, до скоро и наш колега журналист. Поводът да си говорим с Тони е това, че неотдавна тя беше селектирана от платформата " Forbes" България , която събира на..

публикувано на 28.06.24 в 16:00
Врачански митрополит Григорий

Митрополит Григорий - духовният водач на Врачанска епархия

След седем години начело на Врачанска епархия , в митрополит Григорий врачани разпознаха своя духовен водач. Разпознаха го и по-ревностните във вярата и тези, които имат търсения само по големите празници. С всеотдайно служение на Бога и в полза на ближните, с неуморни дела в изпълнение на мисията на Църквата в света, с пастирска любов и личен..

публикувано на 28.06.24 в 13:50
Видински митрополит Даниил

Видинският митрополит Даниил - духовникът и човекът

Митрополит Даниил , един от тримата, сред които ще е изборът на български патриарх, оглавява Видинската епархия вече повече от шест години. Преди това е викарий на митрополита на САЩ, Австралия и Канада Йосиф. Роден е в Смолян със светското име Атанас Николов. Канонически е утвърден за Видински митрополит на 4 февруари 2018 г...

публикувано на 28.06.24 в 13:30

Четиридневният фестивал „The River“ превръща Видин в град на изкуствата

Тази година Видин става сцена на нещо изключително - за първи път се обединяват в едно два от най-обичаните фестивали в региона - "Vidin Art Festival" и "The River ".  От днес, 28 юни, до 1 юли, жителите на Видин и гостите на града ще имат възможността да се потопят в атмосферата на едно четиридневно емоционално събитие, което ще..

обновено на 28.06.24 в 09:55

Съюзът на хлебарите: Най-търсените видове хляб може да изчезнат от пазара след 1 юли

От незапомнени времена хлябът е основна храна за българина. Народът вярвал, че хлябът може и да лекува. Месенето на хляб се съпровожда с различни обреди - било за добро или лошо, за раждане или смърт. Има ли хляб, сложен на трапезата, това означава, че има още живот в къщата. От тук и старата българска поговорка "Никой не е по-голям от хляба" е..

публикувано на 27.06.24 в 17:30

31-вата Антарктическа експедиция през погледа на д-р Снежана Русинова

Фотоизложба "От Антарктида до биотехнологията в България" е подредена в Народно читалище "Постоянство-1856" в град Лом. На нея са показани 27 фотографии от участието на гл. асистент д-р Снежана Русинова в 31-вата Национална антарктическа експедиция и част от експерименталната ѝ работа след експедицията.  "Изложбата отразява няколко..

публикувано на 27.06.24 в 16:24

Как Северозападно държавно предприятие- Враца ще помага за възстановяване на лешоядите

Консорциум с участието на Северозападно държавно предприятие /СЗДП/ - Враца ще изпълнява редица дейности за възстановяване на популацията на черните и брадатите лешояди в България. Ивайло Ангелов е координатор на проекта от страна на СЗДП. Водещата организация са "Зелени Балкани", които имат традиции в работата по възстановяване на видове...

публикувано на 27.06.24 в 16:18