Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

До дни приключва жътвата на есенниците, средните добиви при пшеницата са около 500 кг от декар

Зърнопроизводител: Дъждовете във Врачанско влошиха качеството на зърното

Снимка: РАДИО ВИДИН


До дни приключва жътвата във Врачанско. Заради падналите късни пролетни дъждове зърното е с по-ниско качество, по-ниски са и добивите. В "Земята, която ни храни" коментираме зърнените проблеми, а и не само тях, с председателя на Врачанския съюз на зърнопроизводителите Петър Пешев

"Около Козлодуй приключихме, на други места приключват до дни. Дъждовете влошиха качеството, прибраната продукция след дъждовете е с по-ниско качество... Пропаднали площи при есенниците има покрай Враца- заляти площи, които са с много големи щети- полегнали, измити... стопани които са жънали, са прибирали по стотина килограма... Влошен е и добивът, под очакванията е- изглеждаха добре пшениците, но после се оказа, че класове хубави, няма зърно.... Добивите са различни, средният добив за областта е между 400-500 кг максимум. Годината е по-лоша, защото производствените разходи са много по-големи, а цените са наполовина... Пазарите са в затишие, всеки се чуди, няма търсене, няма сигурност... Напрежението е голямо- и сред колегите, и сред търговците. Има колеги, на които складовете са им пълни... Трябват ни свежи пари за торове, семена за другата стопанска година... Напрежението е голямо- всеки гледа борси, цени, в неведение сме, но ще прекараме и тези бури... " 

Не е завидно състоянието и на пролетниците, някои от които са повторно затревени, но ще направим всичко възможно проблемите да не се отразят на рентите, посочи зърнопроизводителят: 

"Преовлажняване, късна сеитба... Сега и бурите, в община Кула, покрай Хайредин, Мизия, в Липница има паднали площи, покрай Рогозен... Има слънчогледи, които са на земята- няма прибиране... На места има изсъхнали царевици, зърното се спарва заради сушата, шарена е картината, зависи от локацията, къде е минал дъжда, от почвата, има места където колегите пресаждаха, има и такива, които скоро ще се жънат, защото горят... Дъждовете са глътка въздух за зелените, а има и такива, които са неспасяеми- изсъхнали са, нямат вегетация... Много са проблемите, ще направим всичко възможно това да не се отрази на рентите, но на места има нелоялна конкуренция... Наливат се пари от други места и започва да се изкривява пазарът. Надявам се, че ще удържим нещата и ще можем да платим на арендодателите това, което трябва да им платим... Някои от колегите ще теглят и кредити, за да могат да се разплатят с рентите, надявайки се, че следващата година ще е по-добра..."

За всички зърнопроизводители жътвата е времето на тревоги и надежди. Тревогите са заради всички проблеми, свързани с  добиви, качество, цени и пазари. И сякаш те не са им достатъчни, а в най-усилното време се налага да вършат и административна работа. В петък изтече удълженият срок за подаване и редакция на заявления от фермерите по директните плащания за 2023 год. "Пълна каша", така Петър Пешев обобщава кампанията за тази година:

"Неяснотите бяха да последния момент, много от хората не са наясно какво трябва да се спазва, защото правилата са коренно различни от предните години, много от колегите са объркани, много от хората то поземлените комисии и те не са наясно с нещата, тази година ще ни е опознавателна... Доста новости има, но се надявам, че ще влезем в релси..." 

Вчера изтече и срокът, в който земеделските стопани, отглеждащи слънчоглед, можеха да предоставят становища и коментари по публикуваната за обществено обсъждане от министерството на земеделието наредба за предоставяне на спешна финансова помощ. Помощта е за отгледания и нереализиран заради либерализирането на пазара с Украйна слънчоглед през миналата стопанска година. Становището на Националната асоциация на зърнопроизводителите е да се плати на декар засаден слънчоглед за миналата година. Избрахме вариант, който да удовлетвори повечето зърнопроизводители, въпреки че винаги ще има недоволни, каза Петър Пешев и поздвави чрез ефира на Радио Видин своите колеги: 

"Тежки жътви откъм добиви и дано Господ да е с нас! Безаварийна жътва, безаварийна работа и най-вече здраве! Като сме здрави, ще се оправяме!" 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

„Жени без мъже“ - Анелия Гешева за новата си книга

"Жени без мъже" - с това провокативно заглавие излезе новата книга на видинската писателка и поетеса Анелия Гешева . В нея са събрани 20-ина разказа и новела със същото име. Писани са в последните 10 години. Историите са реалистични, но не са по действителни случаи, обясни авторката.  "Най-кратко мога да кажа, че това са нормални хора с..

публикувано на 18.09.24 в 17:00

Празник на книгата ще се проведе за втора година в Монтана

Второто издание на "Празник на книгата: Ние, младите писатели" очаква жителите и гости на Монтана на 27 септември. Предвидена е културна програма с игри, занимания за деца, уроци по родолюбие и много литературни срещи, които очакват всички, които ще посетят в последния петък на месец септември площад "Жеравица".  По време на "Празника на..

публикувано на 18.09.24 в 15:06

Нови изследвания ще установят кога е обитавана пещера Магурата

Приключва вторият археологически сезон в пещерата Магурата край Белоградчик . Проучванията започнаха преди година по инициатива на музеите във Видин и Белоградчик. Директорът на Исторически музей Белоградчик Ивайло Крумов посочи задачите на археолозите и някои от находките, на които са се натъкнали през този сезон.  "Започнахме миналата 2023..

публикувано на 18.09.24 в 15:06

Видинският куклен театър с представления за българчета в Германия

Видинският куклен театър ще гостува на българското училище в Нюрнберг , Германия. Поканата е във връзка с началото на новата учебна година, обясни директорът на театъра Павлинка Трифонова .  "Ние не спряхме цялото лято, имахме много фестивали, много турнета. Но това пътуване, което ни предстои на 20-и и 21 септември, е много вълнуващо за нас,..

публикувано на 18.09.24 в 14:29
Еми в градината, където отглежда зеленчуците си.

Завръщане към корените: Емилия Йорданова и пътят ѝ обратно към Северозапада

Днес ви срещаме с една изключителна жена – Емилия Йорданова , на 42 години. Родена в Белоградчик, с корени от живописното село Стакевци, тя прекарва първите седем години от живота си в Димово, отгледана от своите баба и дядо. След това пътят ѝ я отвежда в столицата, където завършва френска гимназия. Това я подтиква да продължи образованието си..

публикувано на 17.09.24 в 17:45

Видински ученици се представят отлично при практика в голяма ресторантска верига

Отлично се представиха на производствената си практика учениците от ПГТ "Михалаки Георгиев" във Видин. С много добри отзиви за тяхната работа са работодателите, които ще продължат взаимоотношенията си с гимназията, казва техният учител Аксиния Петрова, която преподава учебна практика по предмет "Кулинарни изделия и напитки за..

публикувано на 17.09.24 в 15:00

Малки художници от Монтана с престижни отличия от Токио

Отличия от участието си в конкурс в Токио получиха трима възпитаници на студио "Рени арт" в Монтана. Седемгодишната Катерина Трифонова бе наградена със сребърен медал , диплом и предметни награди.  Натали Петрова и Цветелина Траянова получиха бронзови медали, каза  преподавателят им по рисуване Таня Василева : "Много съм щастлива да..

публикувано на 17.09.24 в 14:00