Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Румен Джагаров и неговата кауза да съхрани архитектурата на старите къщи в Ново село

8
Снимка: Личен архив

В простотата на архитектурата на старите къщи в Ново село се крие красота, която много често остава незабелязана. Но не и за окото на младия архитект Румен Джагаров, който от няколко години живее във видинското село, а в свободното си време често може да бъде забелязан да скицира фасадата на някоя сграда. Той е завършил висшето си образование в катедра "История и теория на архитектурата" към Университета по архитектура, строителство и геодезия и определя като своя лична кауза съхраняването на традиционната архитектура на старите къщи в Ново село, пък било то и само на хартия.

"Те са по-спокойни някак си, по-семпли. Но интересното е, че при къщите както във Видинската околия, така и в Ново село, на първо око изглеждат еднакви, но всъщност има малки детайли, които ги правят отличителни. Било то някаква по-дребна допълнителна украса по фасадите, някой друг по-различен цвят - някакъв елемент, който просто се появява само на едно-две места... Мисля, че в това е изкуството на тези къщи - че те са просто хем еднакви, но хем всяка е различна, както е всъщност и с хората", каза Румен Джагаров

Той разказа, че обмисля, когато събере достатъчно скици, да подреди изложба или пък те да станат основа за дизайни на пощенски картички и други рекламни материали за Ново село. Това обаче на този етап е далечна мечта. 

Младият архитект е категоричен, че съвременната архитектура има какво да заимства от начина, по който са изградени старите къщи: 

"С годините, колкото все повече се занимавам с къщите, усещам как все едно си тежат на мястото, защото ако отидем на друго място, в Южна България, там къщите са съвсем различни. Ако аз сега трябва да проектирам нова къща, мен ще ми се иска да я направя някак си концептуална, за да си пасва на мястото и на духа. Защото ако направим просто едни кутийки, едни стаички с покриви, със съвременните материали, тази къща е просто поредната нова къща, която някак си е скъсала с контекста и духа на мястото. Особено в селата, където има много история и тя винаги е напластена една върху друга - има къщи от Възрожденската епоха, от предвоенно време, после от социалистическите години..." 

Румен Джагаров разказа, че в момента не му остава много време за скициране, тъй като освен че работи, също така и реставрира една стара къща в Ново село, в която живее: 

"Не са като сградите от 30-те тези къщи - които имат много декорация, пищност, а по-скоро мен ме печелят с тяхната простота и топлина, която има. Защото все пак говорим за хора, които едно време повече са се трудили на полето и със занаяти и наистина домовете са си ги правили по-скоро удобни... Да, някои къщи имат орнаменти и са по-изрисувани, но в същото време запазват тази простота в начина на живот. Мен ми се ще точно това да успея да направя, когато си реставрирам къщата. Да е хем в добро състояние и удобна за нашия начин на живот в 21-ви век, хем да е наистина с чистотата на материалите, които са използвани - с дървото, глината и камъка." 

За съжаление, много от старите къщи са оставени да се рушат, а други са съборени, за да се изградят на тяхно място нови постройки, но нанесеното на хартия ще се запази, уверен е Румен Джагаров. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Какво ще се случи, ако прочетем "Зелената тетрадка"

„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...

публикувано на 14.02.25 в 17:05

Ученици от Арчар проведоха празничен урок "Лозе, вино и веселие"

В СУ "Христо Ботев" в Арчар организираха празничен урок на тема "Лозе, вино и веселие", посветен на празника на лозаря Свети Трифон Зарезан.  В община Видин това е едно от училищата, в което има паралелка "Лозаровинарство". Взимайки доброто си настроение и готови да предизвикаме сетивата си с дегустация на вино, се отправяме към двора на..

публикувано на 14.02.25 в 16:40

Ново село отбеляза Трифон Зарезан (снимки+видео)

С богата музикална и танцова програма в Ново село отбелязаха празника на лозаря и винаря Трифон Зарезан. Под звуците на духова музика  жителите на видинското село се хванаха на хоро и се насочиха към лозовите масиви на местната изба.  По повод празника в лозовите масиви отец Мариян отслужи водосвет за здраве и берекет, след което се състоя и..

публикувано на 14.02.25 в 15:49

Улични котки за късмет

Видинската поетеса Диана Сиракова се грижи за пет бездомни котки . Всеки ден те я посещават в галерията към Народно читалище "Цвят". Още една писана пък всяко лято идва да разгледа картините. У дома Диана Сиракова , която е голям любител на животните, се грижи за котарака Бари. Какво я кара да полага тази грижа и за любовта към животните на..

публикувано на 14.02.25 в 15:30

Програма на Български фонд за жените подкрепя граждански организации за противодействие на насилието

Програма "Силна" на Български фонд за жените (БФЖ) подкрепя организации, които работят на първа линия за противодействие на насилието. Няма статистика, която да сочи какъв е мащабът на проблема и за съжаление държавното финансиране не е достатъчно. Понякога напълно липсва, а са нужни навременни средства, казва Рая Раева, директор „Кампании..

публикувано на 14.02.25 в 15:18

България се включва в Международния ден на даряването на книги

Наред с другите празници, които отбелязваме днес, 14 февруари, честваме и Международния ден на даряването на книги. Отбелязва се от 2012 г. под мотото "Дари книга на дете". Денят е изцяло доброволческа инициатива, насочена към увеличаване на достъпа и интереса на децата към книгите. Подкрепена е от автори, издатели, блогъри и частни лица от над..

публикувано на 14.02.25 в 14:00

Отбелязваме Деня на археолога

Днешният 14 февруари, освен ден на любовта и на виното, е и ден, в който се почита професията на археолозите и тяхната роля за откритията и проучванията, които разкриват историята на нашата страна и цивилизация. По този повод ще ви срещнем с Алексей Алексеев , който е роден във Видин, учил е във Велико Търново, където и работи. Завършил е висшето..

публикувано на 14.02.25 в 12:00