Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Любопитни факти за комарите

Снимка: Rawpixel



20 август е световен ден на комара. 

На този ден светът почита британския лекар сър Роналд Рос за работата му върху механизма за предаване на маларията, което  полага основите за борба с болестта. 

У нас маларията е ликвидирана през 1965 година.

Разположен на крайдунавския град, вече повече от декада Видин изпитва особени проблеми през летните месеци с този вид двукрило насекомо.

Комарите са временни паразити, като при почти всички видове женските пият кръв, която е необходима за развитието на яйцата им. Мъжките са по-големи от женските и се хранят само с растителни сокове и цветен прашец. 

Замисляли ли сме се обаче, че има редица любопитни факти, които не знаем за комарите?

"Това са най-смъртносните животни на планетата. Не са акули, крокодили или най-отровните змии, а са комарите, защото някои от тях пренасят много сериозни заболявания. Населяват планетата от може би от повече от 200 милиона години. Оказва се, че около 20 % от хората са особено привлекателни за комарите. Не че комарите не хапят всички, разбира се. Защо някои от нас и кога са по-атрактивни за тях? Значение има дори кръвната група. Комарите пък са различни видове. Хората, които са кръвна група 0, привличат два пъти повече комари", обясни професор Радостина Александрова е български биолог, вирусолог от БАН.

През 2021 година над 600 хиляди души са загубили живота си по света следствие на малария. 

"Около 85 % от хората отделят химически сигнали през кожата, които на практика дават такава информация. Комарите предпочитат такива хора, които секратират такива молекули. В областите, които са били андемични за малария, днес преобладава нулевата кръвна група, в резултат на което специалистите предполагат, че при хората от останалите три кръвни групи, може би маларията е протичала по-тежко. Вървим напред. Това, което помага на комарите да се ориентират към нас, са зрението и обонянието".

Лицето е сред най-предпочитаните места за хапане, уточни още експертът.

"Главата въобще, както и глезени и стъпала. Комарите са различни, пак да го кажа. Зависи от температурата на участъка от тялото, от потни жлези, от въглеродния диоксид".

И през късната част от настоящия месец видинчани сигнализират, че популацията на жужащите представители не е намаляла изобщо, показа анкета на Радио ВИДИН.

"Може би трябва да пръскат повече и по-рано, не знам... Има много, пълно е, затваряме прозорците... Като сме с детето навън е ужасно...".

Семейство Комари обединява над 3500 отделни вида, които най-често се разделят в две подсемейства и 43 отделни рода. 

Класификацията на комарите се променя, тъй като сравнително често се откриват нови видове, а генетичните изследвания помагат за промяната и уточняването на таксономичните категории.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Комедията "И верният отговор е..." поставя важните въпроси с усмивка

Отговорите на големите житейски въпроси, представени със средствата на комедията и талантът на младите български актьори Луиза Григорова - Макариев, Боряна Братоева и Христо Пъдев, са събрани в спектакъла "И верният отговор е..." на режисьора Мартин Каров. На 5 март публиката във Видин ще може да гледа и да се забавлява с историята, която разказва..

публикувано на 19.02.25 в 14:00

"Български митове и легенди" представят с късометражни филми във Видин

Четири нови български късометражни филма, разкриващи дълбочината на българските традиции и култура, ще бъдат представени във Видин . Селекцията "Български митове и легенди" е на колектива на най-голямата мрежа за късо кино - "Кинематограф". Мисията на платформата е да популяризира късометражното кино и да го среща с по-широката публика, тъй като..

публикувано на 19.02.25 в 11:32

Гербът на Видин на 89 години

Преди 89 години на днешния ден Видин се сдобива с герб . Той е изработен по идея на тогавашния кмет д-р Бърни Бончев, който много искал Видин да има символ, който да обхваща целия облик на града и да го представя по най-добрия начин. Проектът на герба е одобрен на заседание на Общинския съвет на 18 февруари 1936 г. и се взема решение да бъде..

публикувано на 18.02.25 в 16:11

Видинският отбор по английска реч и дебати се отличи на състезание

Отборът  по английска реч и дебати  "BEST"   на ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин се завърна от зимното издание на състезанието с много отличия и награди .  Йоанна Иванова и Стефан Симеонов , от осми клас, спечелиха купата за първото място в категория "Начинаещи" и медали за шесто място в "Напреднали" на финалите:  "Аз и..

публикувано на 18.02.25 в 15:00

Зрелостници от Видин представят "Лентата на спомените"

Дванайсетокласници от СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин организират изложба концерт "Лентата на спомените" . Идеята е на учениците, които искат да покажат своето развитие и израстване през годините и да си припомнят различните моменти от ученическия живот. Общо 21 са завършващите младежи в паралелка с профил "Музика и изобразително..

публикувано на 18.02.25 в 14:00

"Поезията на 90-те оживява" в библиотеката в Монтана

Прожекция на кратки поетични филми по стихове от 90-те години на български автори ще се състои днес, 18 февруари, от 17:00 часа в  Регионална библиотека "Гео Милев" в Монтана . Проектът се нарича "Поезията на 90-те оживява" и включва филми, които са съчетание на музика, визия и стихове на известни и любими български автори, разказва Мария..

публикувано на 18.02.25 в 13:00
Иван Попов

Четирима опълченци от с. Лик участват в Освободителната война

Повече от седем хиляди и петстотин български патриоти участват в Руско-турската освободителна война. Към Българското опълчение се присъединяват и четирима опълченци, родени в мездренското село Лик. Иван Петров Попов (1841-1928) е изключителна личност, чието име остава в народната памет и за когото и до днес се разказва. Още през 1860 година той е..

публикувано на 18.02.25 в 08:46