Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Виктор Йонов от Тияновци - за музиката и службата си в армията

Снимка: Радио ВИДИН


Днес в "Думата имат старейшините" гостува бившият военен Виктор Йонов, на 88 години, от село Тияновци, община Брегово. В армията е служил като радист, отговарял е за комуникацията. След пенсионирането си се отдава на своята страст - музиката. Започваме разговора с Виктор Йонов за образованието и пътя към армията:

"Образование завърших в село Гъмзово, в нашето село нямаше такова училище. И всеки божи ден децата, които бяхме на тази възраст- 1-ви, 2-ри и 3-ти клас, пеш до Гъмзово и обратно, на обяд, до нашето село... Интересното беше, когато имаше сняг редехме се, един води, всички други след него. След като минава известно време той става последен, следващият води и така ние сме се добрали до училището в село Гъмзово... Стана въпрос, че годините са ми необходими за наборната служба и постъпих в казармата. След което в тази казарма аз останах на свръхсрочна служба като старшина... Като войник бил съм командир на гаубица 122 мм. в Плевен... След това постъпих като старшина в град Марица, където му казваха "черния полк"... Към този батальон, който аз бях прикрепен, сформира се една група шофьори, действително аз като такъв, че имам познания за шофьорско дело и трактори, бях определен да водя тази войнишка група. И затова, че бях първокласен шофьор мен ме преведоха в свързочна рота, като началник радиостанция 104..."

Заради това, че е далеч от родното си място, Виктор Йонов решава да се премести от град Марица във Враца и след това във Видин, където се и пенсионира.

Виктор Йонов разказва, че още от дете се научава да свири на народния глинен духов музикален инструмент окарина. А след пенсионирането си решава, че ще се занимава с художествена самодейност и започва да се учи да свири и на други музикални инструменти: 

"Любител съм на музиката, особено духовата. Свирил съм като малко дете първоначално на окарина, направена от грънчари от пръст... Тази окарина действително ми даде удоволствие да се включа в художествени самодейности, особено в армията. Впоследствие след пенсионирането ми - 85-а, 86-а година, пожелах да изуча и други инструменти. Ето тук идва въпросът как станах музикант. За да подпомогна като млад пенсионер на моето семейство по онова време, се изискваше в селото, ако семейство дава наряд месо, месо, мляко или различни такива продукти, може да му се отпусне по няколко реда или декар земя за обработване, сиреч царевица за изхранване на добитъка си... Чух, че дават на спортистите и музикантите по два декара, аз на тази възраст не можех да стана футболист. А в нашето село имаше сформирана духова музика със Захари Георгиев, той ме взе малко на майтап, че няма да мога да стана музикант. Но упоритостта, която вече я имах, аз я налагах... Закупих един кларинет, който ми беше предоставен от един музикант от влашките села. Честно казано, да си призная истината, кларинетът е труден за усвояване инструмент... Вече имах смелост да стана музикант в някои състави..."

Виктор Йонов има две дъщери и двама внуци. Въпреки възрастта си има амбицията да запише албум с музикални изпълнения на окарина. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В "Музикална зона" на 23 януари 2025 слушаме 40 Fingers

Италианският китарен квартет гостува за втори път у нас миналата седмица, като отново препълни залите. Изпълнителите предизвикаха огромен интерес с атрактивните си изпълнения и уникална визия. Популярни мелодии от цял свят и от различини епохи оживяха по неповторим начин. Майсторските аранжименти и новият подход към музикалния материал синтезираха..

публикувано на 23.01.25 в 09:00
Наталия Делионова (вляво) със семейството си

Майка на три деца от Монтана се нуждае спешно от помощ за лечение

Жители на Монтана инициираха спешна дарителска кампания , за да подкрепят лечението на съгражданката си Наталия Делионова . Средствата са необходими за изследвания и последваща терапия в Турция.  Наталия Делионова, с която сме ви срещали и в нашите предавания, е детски учител, музикален педагог и майка на три деца - на 4, 6 и 16 години...

публикувано на 22.01.25 в 14:38

Ще спаси ли приватизацията болницата в Белоградчик?

Процедура по приватизация на 70% от дяловете на белоградчишката болница ще бъде открита след решение на Общинския съвет. Целта е лечебното заведение да бъде спасено от фалит.  Решението е взето по предложение на кмета на Белоградчик Боян Минков. Градоначалникът се аргументира с лошото финансово състояние на лечебното заведение и реалната..

публикувано на 22.01.25 в 14:00

Габровнишката камила Василка ще участва в маскарадните игри "Сурва" в Перник

За поредна година самодейците от Народно читалище "Асен Йосифов" в монтанското село Габровница се подготвят за традиционния обичай "Камила". Той съществува от 1926 година и е пренесен в селото от град Годеч, каза за Радио ВИДИН секретарят на културното средище Таня Тодорова : "По времето на войната всичко събирано от камиларския състав е..

публикувано на 22.01.25 в 13:00

Дълги дел възстановява традицията за Бабинден

В монтанското село Дълги дел възстановиха традицията да се отбелязва Бабинден. Днес 14 жени се събраха в планинското село, за да почетат празника и бабите-акушерки, които дават нов живот и помагат на жените при раждане.  Организатори на традиционния ритуал на Бабинден са две млади жени от Монтана : 38 -годишната художничка Десислава Кръстева и..

публикувано на 21.01.25 в 16:10

Психолог: Прегръдката е универсално лекарство

21 януари се отбелязва като Международен ден на прегръдката . Идеята за празника се заражда в САЩ през 1986 г., а за негов инициатор се смята пастор Кевин Заборни. В САЩ денят е известен като Национален ден на прегръщането и е признат официално от американското Бюро за патентите и за търговските марки. Датата 21 януари е избрана от пастор..

публикувано на 21.01.25 в 15:20

На Бабинден с пожелания за повече новородени във видинската болница

Бабинден по стар стил отбелязаха в акушер-гинекологията на Многопрофилната болница за активно лечение "Св. Петка" във Видин . Точно в Деня на родилната помощ е родено седмото за годината дете в отделението, обясни операционната акушерка Владислава Славова : "Днес, в началото на работния ден се роди седмото ни бебче за годината, което е живо..

публикувано на 21.01.25 в 14:57