Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мраморни плочи съхраняват паметта на видинската Синагога

2
Снимка: Фейсбук

След освещаването на Видинската синагога през 1894 г. в притвора на храма са били поставени две мраморни плочи с имената на дарителите, които са спомогнали за нейното построяване. Три десетилетия по-късно, в салона тържествено са били монтирани още две мраморни плочи с имената на загиналите в Балканските войни видински евреи, обясни за Радио Видин Венцислава Станкова, специалист по маркетинг и реклама към Културен център "Жул Паскин":

"Второто голямо събитие в живота на видинското еврейство, след освещаването на Синагогата през 1894 година, е тържественото откриване на двете мраморни възпоменателни плочи, които били поставени в салона на самата Синагога. Тържественото откриване е било на 8 ноември 1931 година... Плочите са художествено изработени. Отгоре има две заповеди: "Не убивай!" и "Не кради!", а текстът гласи: "В памет на падналите в полебран за България през войните от 1912-1913 година и 1915-1918 година. Със златни букви са изписани имената на героите... На всяка една от плочите са изписани по 15 имена, общо 30 имена. По 15 загинали на една плоча... Взех решение, че няма да бъдат поставени в двора, а ще бъдат поставени на мястото, където са били и в миналото, но няма да бъдат закачени на стената, тъй като не се разрешава никъде да се дупчат стените. Де факто, поради тази причина те не могат да бъдат поставени на стената, защото не се знае с какво лепило трябва да бъдат залепени, за да стоят... Трябва да са тук, при нас, за откриването, тъй като те са важен елемент от Културния център и трябва да са тук."

Днес мраморните паметни плочи са запазени в цялостния им вид, като през годините са съхранявани на различни места - за последно в Еничар капия във Видин. 

Преди седмици паметните плочи бяха преместени в музей "Кръстата казарма" за реставриране, това обясни Юлияна Димитрова, директор на Общински културен институт "Дунав". По думите ѝ плочите са доста масивни, със сериозна структура като тежест и поради тази причина са изработени специални рамки, за да бъдат добре укрепени и да могат да бъдат съхранявани възможно най-дълго и по най-добрия начин. 

Мраморните паметни плочи, с имената на евреите, загинали във войните за национално обединение и на евреите - дарители, намирали се някога на стените на видинската Синагогаще могат да се видят днес на официалното откриване на Културен център "Жул Паскин", в който е адаптиран еврейският храм след реставрацията му. 

По публикацията работи: Виктория Топалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

В "Музикална зона" на 24 юли 2025 слушаме Клод Дебюси и Жорж Бизе

Продължаваме пътуването в импресионизма с още от симфоничните произведения на Клод Дебюси – части от " Образи" . Както казва френският писател Анатол Франс: "Ние направихме не малко за развитието на изкуството и изучаването на природата, и доколкото беше по силите ни, се доближихме до истината. Бяхме честни и искрени поети. Струва ми се, имахме..

публикувано на 24.07.25 в 09:00

Ученици от Видин проведоха практиката си в Швеция

Съвсем наскоро у чениците от ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" Видин се върнаха от Швеция, където проведоха триседмичната си практика. 17 ученици и трима учители бяха настанени в град Малмьо. Всички ученици са в специалност " Компютърна техника и технологии".  Симеон Герасимов е ученик в 10 В клас, споделя за своите впечатления в северната..

публикувано на 22.07.25 в 15:10

Родители избраха "Учител на годината" в Грамада

Родители от Грамада обявиха за  "Учител на годината" Красимир Петков. Той преподава в СУ "Христо Ботев",  целодневна организация на учебния ден и провежда занималня в сборна група деца от 1 до 4 клас:  "Директорката пусна анонимна анкета и родителите избраха точно мен. Може би, защото съм от Грамада и съм местен. Вече четвърта година..

публикувано на 22.07.25 в 14:05

Щастие по три: Какво е да си майка на тризнаци?

Родителството винаги е предизвикателство, но когато радостта дойде в троен размер, животът се променя още по-драстично. За да разберем дали това е така,  ще надникнем в живота на едно семейство от Северозапада, в което всичко се случва тройно - от усмивките до трудностите.   Борислава Циброва от Козлодуй  е млада майка на три..

публикувано на 22.07.25 в 13:20

Работилници по театър и рисуване- част от фестивала "Дунавски вълни"

Концерти, театрални и рисувателни работилници, хоротеки и представления са включени в програмата на  фестивала на изкуствата "Дунавски вълни“. Фестивалът ще продължи до 26 юли.   Тази година локациите са различни "Баба Вида", Библиопощата, Културен център "Жул Паскин"  и жп гарата. В парк  "Владикина бахча" а ктрисата Ирина Флорова ще..

публикувано на 22.07.25 в 13:10

Засадиха нови дръвчета пред търговския център във Видин

  С модерна визия е пространството пред търговския център във Видин. Обновяването на зелената площ в градинката започна преди година, а н аскоро бе подменен тротоарът, боядисана оградата, на мястото на старите дървета бяха засадени 17 мини дръвчета- декоративни кълбовидни шестили.  Промените предизвикаха много отзиви - и положителни, и..

публикувано на 22.07.25 в 12:25

Има ли скрито съкровище край Черепишкия манастир?

Много са преданията и легендите, свързани с историята на Черепишкия манастир - едно от най-посещаваните от туристи и поклонници места в община Мездра.  Според една от легендите има голяма, пълна със злато пещера в скалния масив срещу манастира. Входът ѝ бил под водите на река Искър и затова в нея можело да се влезе само чрез гмуркане. Преди много..

публикувано на 22.07.25 в 08:42