Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В сезона на туршиите- за българските зеленчуци и проблемите на сектора

7
Снимка: Радио Видин

В сезона на туршиите сме. За да затворим бурканите обаче, трябва да си набавим продукти. Ясно е, че това е традиция за българите и който не произвежда- купува. Лошото е, че заради куп проблеми, съпътстващи сектор зеленчукопроизводство, все по-малко са производителите, от които може да се купи пресен зеленчук. Не прави изключение и нашата област. 

Янислав Цветанов обаче е сред ентусиастите. Той е от Капитановци, не е потомствен зеленчукопроизводител, но от няколко години със семейството си отглеждат богата гама зеленчуци. Тази година са насадили около 10 декара, отглеждат основно зеле и пипер, залагат на български сортове, които са с изключителни вкусови качества. 

До миналата година са отглеждали и домати, но заради трудностите при отглеждането, трудната и сложна борба с болести  и неприятели, и най-вече заради липсата на работна ръка, вече отглеждат по-малко. Търсенето е голямо, но производството е по-малко, затова и се увеличава изкупната цена на българската продукция, казва Янислав. По думите му все по-малко са и младите фермери. През последните години и климатът е фактор, затова и отглеждането на домати става все по-трудно:

"Тази година кломатичните промени бяха неблагоприятни за отглеждането на зеленчуци, след това рязко се затопли, всяка година е различна... Климатът много рязко се измени в нашите географски щирини, което е проблем... Самите култури се изместват по- на север, от южните ширини идват други култури- това е глобален проблем..." 

По думите на агронома не е решение и оранжерийното производство, където борбата с Tuta absoluta /доматен миниращ молец- б.р./ е проблемна. Най-много като отглеждана площ заема зелето- 6 декара, засадено е през юли, средата на октомври ще е готово. Залагат на български сортове- Кьосе и Балкан, които са с отлични ферментационни качества. Опитват се да механизират производството, но има дейности, при които "трябва да пипне ръка". Капковото напояване, което са монтирали, спестява вода, наблягат на биологични препарати, за да няма остатъчни пестициди в крайния продукт... Но без препарати не може, категоричен е Янислав. А борбата с болестите и неприятелите е трудна, понякога невъзможна, продукцията неминуемо се оскъпява. 

Не ползват субсидии, разчитат на собствени средства. Янислав е категоричен, че държавата трябва да създаде условия младите хора да се завърнат. 

Завършил е "Биологично земеделие" в Пловдивския аграрен университет, има агроаптека и не отказва експертен съвет на никого. Магистратурата му е  "Растителна медицина" и съм сигурна, че е един прекрасен лекар за своите "паециенти"- растенията. Това личи и в градината, и в двора му, където има плодни дръвчета- добре поддържани и отрупани с плод. 



Колекционира стари сортове грозде, сред които лисича опашка, брестовица, хамбурски мискет и стафидно грозде... Има и асми, на които висят огромни 40-сантиметрови гроздове. 

Апелът му към слушателите е да наблягат на българските продукти, защото по-вкусни ото тях няма. А като се купуват български продукти, се подпомагат и българските производители. 

Какви грижи се полагат за пипера, кои са основните неприятели при зеленчуците и как да се справим с тях с природни средства- чуйте съветите на агронома в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Платформа подкрепя малките семейни производители

Нова платформа дава възможност на малките и средни производители в България да покажат своите продукти и да се свържат директно с хора, които ценят истинската и качествена храна. Идеята е на трима приятели- Ива Христова, Владимир Лалов и програмиста Радослав Илиев.   Ива Христова е от Враца, а Владимир Лалов от Кнежа. И двамата са работили..

публикувано на 09.01.25 в 16:12

Как непълнолетни ще преминават границата след членството в Шенген?

След пълноправното членство на България в Шенген настъпиха значителни промени в контрола на границите и свободното движение на гражданите. В този контекст, много юристи алармират, че има сериозна опасност да се увеличи броят на непълнолетни деца, неправомерно изведени извън територията на страната ни. Декларациите със съгласие на родителите,..

публикувано на 09.01.25 в 15:59

В "Музикална зона" на 09 януари 2025 слушаме инструментални концерти на барокови композитори

Инструменталните концерти се появяват в епохата на барока и стават характерни за нея. Бароковите композитори са първите, установили структурата на инструменталния концерт. Утвърдените закономерности от този период стават основа за развитието на следващите направления. Насладете се на концертите за  тромпет, обой, флейта, цигулка, виолончело, арфа  и..

публикувано на 09.01.25 в 09:00

Виктория и Георги са най-предпочитаните имена за 2024 година

Днес на фокус поставяме най-предпочитаните имена в България за 2024 година. Националният статистически институт за поредна година нарежда на първо място при момичетата името Виктория, а при момчетата - Георги. Родените момиченца, които носят това име за миналата година са 538, а момчетата Георги са 782. При момичетата на второ място е Мария, а..

публикувано на 08.01.25 в 17:20

Ритуали от миналото остават живи и до днес във видинското село Неговановци

В народния календар 8 януари е отбелязан като Бабинден - празник, посветен на жените, които в миналото помагали при раждането на дете. Постепенно те били заменени от лекари и акушерки, под чиито грижи и до днес новородените поемат първата си глътка въздух. Макар че бабуването е останало назад в миналото, ритуалите, които се изпълнявали при..

публикувано на 08.01.25 в 15:07

"Капачки за бъдеще" събират на нови места във Видин

Премахнати са металните сърца за събиране на пластмасови капачки до Младежкия дом и до съботния пазар във Видин . Това сигнализираха видинчани в първите дни на новата година и обясниха, че са затрудени да предават събираните от тях капачки на други, по-отдалечени пунктове.  Лили Илиева е на пенсионна възраст. Събира "Капачки за бъдеще" от..

публикувано на 08.01.25 в 14:00

Симфониета-Враца излиза на една сцена с Найджъл Кенеди

Симфониета-Враца ще съпровожда емблематичния британски цигулар Найджъл Кенеди в предстоящите му концерти в България. В програмата е включен авторски концерт на виртуозния цигулар и композитор, който е най-новото му и мащабно произведение. Вдъхновен е от Бетовен. Пренася духа на великия композитор в съвремието, без да губи неговата оптимистична..

публикувано на 08.01.25 в 13:00