Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ирена Гъркова, директор на СУ "Цар Симеон Велики"-Видин: Фокусът е повишаване на образователните резултати на учениците

Ирена Гъркова, директор на СУ "Цар Симеон Велики"- гр. Видин
Снимка: Радио Видин

През новата учебна година фокусът в Средно училище " Цар Симеон Велики" във Видин ще е повишаване на образователните резултати и формирането на система за ценностно ориентирано поведение. Паралелно ще се надгражда материалната база в училището, обясни директорът Ирена Гъркова. 

"Новото, което предвиждаме през тази учебна година, то не биха казала, че е толкова ново, но е важно - ще се опитаме да поставим началото на нови подходи в цялостната организация на училищната дейност. Повишаването на образователните резултати във всеки смисъл - не просто среден брой точки на НВО или на ДЗИ, което е видно, измеримо и забелязваме всички. Образователният резултат е нещо много по-голямо и нещо много по-значимо  от едно конкретно национално външно оценяване, без да подценявам Националното външно оценяване изобщо, то е елемент от образователния резултат. При нас тази година фокусът, осмисленият, целенасочен фокус е повишаване на образователния с усилието на всеки учител по всеки предмет."

Другият сериозен акцент е формирането на ценностна система и ценностно ориентирано поведение на учениците.

В училището през новата учебна година паралелките ще са 33, всяка от тях с максимален брой ученици. За втора година в учебното заведение ще са на едносменен режим, преминаването към който е препоръка на образователното министерство.  

"Това е изключително важно, защото дава много добри възможности да се работи с децата, да се предлагат извънкласни форми, клубни дейности, занимания по интереси, които да допринасят за мотивацията, за по-добрите резултати на учениците, за това те да се чувстват по-добре в училище. Реално ние отново работим целия ден. Има ученици в училище, но освeн задължителните часове, те имат и други занимания следобед, защото просто имаме място, имаме пространство."

Попълнен е учителският състав. Има квалифицирани преподаватели с висше образование и по математика, и по природни науки, специалности, за които в национален мащаб съществува дефицит. В училището са успели да привлекат млади хора, които имат възможност да се изявяват и да се развиват професионално.

"В тази посока е важно и увеличеното заплащане. Все още има какво да се желае, особено за младите хора, за стартовата заплата, но мисля, че в тази посока се правят много добри крачки и това ще даде резултат."

Повече - в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

България продължава да се топи и през 2024 година

Населението на България в края на 2024 година е 6 430 000 души. За една година то е намаляло с 8 100 души, сочат данните на Националния статистически институт. През изминалата година страната са регистрирани малко над 53 700 родени деца, като спрямо предходната година броят на живородените бебета е намалял с 3 700. В края на 2024 г. хората на 65..

публикувано на 08.05.25 в 10:00

Очаква ли ни нов ръст на безработицата?

Всяка пета фирма у нас планира съкращения, показва изследване на Българската конфедерация по заетостта.  Работодателите в страната запазват умерен оптимизъм по отношение на пазара на труда за периода април - септември 2025 година, отчитайки положителен коефициент на заетост от 3%. Причините са разнопосочни, като сред тях са сезонна заетост,..

публикувано на 07.05.25 в 10:45

Димитър Петров: Смело мога да кажа, че сме храбър народ

"Българската армия има огромна роля в нашата история още от Средновековието до наши дни. Още през средните векове тя е била основен стълб на държавността, който успява да се съхрани и през Третата българска държава, когато Българската армия освен като институция, която вдъхва доверие и уважение сред нашия народ, на нея се гледа като инструмент,..

публикувано на 06.05.25 в 11:37

Чудотворна икона на св. Георги от Атон се съхранява в Белоградчик

Днес храмовия си празник чества Белоградчик . Местната църква "Свети великомъченик Георги Победоносец” е на близо 160 години, разказа отец Рафаил , архиерейски наместник на Белоградчишката духовна околия: "Историята на храма е малко забулена в тайна, нямаме достатъчно информация за него. При ремонт преди години бе открито, че на северната фасада..

публикувано на 06.05.25 в 09:59

За ролята на акушерката и грижата за майката и бебето

5 май е ден, който обединява акушерките по цял свят. Отбелязва се от 1992 г. по инициатива на Международната конфедерация на акушерките, с цел да се популяризира дейността на медицинските работници в тази сфера и да се повиши осведомеността на обществото за грижите, които те полагат за майките и новородени деца.  "Тя се грижи за майката в..

публикувано на 05.05.25 в 14:59

Какви са рисковете за бременните жени в новата климатична реалност

Бременните жени са особено уязвими към високите температури поради физиологични промени на бременността, ускорен метаболизъм и намалено съотношение на телесната повърхност към масата. Това заяви  д-р Зорница Спасова- главен асистент в Националния център по обществено здраве и анализи (НЦОЗА) към Министерство на здравеопазването...

публикувано на 05.05.25 в 14:57

Горно Церовене - китно село с богата история

Този петък рубриката "Добро утро, кмете!" ни отвежда в село Горно Церовене , община Монтана. То се намира на 11 км западно от Монтана по пътя за Белоградчик.  Ангел Ангелов е кмет на населеното място от една година. Интересен факт е, че и неговият дядо, на когото е кръстен, също е бил кмет на село Горно Церовене.  Ангел Ангелов казва,..

публикувано на 02.05.25 в 09:09