Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Валери Велков: Заради липсата на ваксина, още дълго ще живеем с вируса на АЧС

Борбата с Африканската чума по свинете- трудна и продължителна

Някои кметове неглижират проблема

Снимка: Радио Видин


След почти двугодишно затишие, в разгара на лятото тази година бяха регистрирани три огнища на Африканска чума по свинете- две от тях са от обекти в заден двор в съседната област- Монтана... Има ли опасност вирусът на Африиканската чума по свинете да ни връхлети отново? За липса на отговорност при отглеждане на животните ли говорим или заболяването е упорито и борбата с него е трудна и продължителна? Докъде стигна регистрация на животните в личните стопанства и знае ли се колко свине се отглеждат в област Видин? В "Земята, която ни храни" търсим отговорите с д-р Валери Велков от Областна дирекция по безопасност на храните във Видин. 

"Имаше едно затишие през последните две години, но за съжаление епизоотичната обстановка около нас, в Европа, по отношение на Африканската чума, е доста динамична... Огнища има в Румъния, Сърбия, Северна Македония, Босна и Херцеговина, Гърция... Проблемът не е отминал и вероятно ще бъде предизвикателство пред ветеринарните власти за всички държави още дълги години наред... Факт е, че в държави, където имаше сериозни мерки по отношение на биосигурността, ограждания, граници- като Белгия, Дания, Германия, вече и там има случаи, затова притеснението на свиневъдния сектор е сериозно, защото почти във всички случаи, когато се получава в големите свиневъдни комплекси, проблемът идва от личния сектор, от стопанствата, които отглеждат нерегламентирано, не подлежат на контрол, не ги обявяват, не ги регистрират...", посочи д-р Велков 

От три години в България има програма с конкретни действия. След първите случаи е проведена инвентаризация на личните стопанства, извършва се и регистрация на обектите и животните в тях. През 2020 година са регистрирани над 430 обекта, следващата година са регистрирани 61, през 2022 година регистрираните стопанства са 23, а тази година- 25. 

"Има много случаи, при които откриваме нерегламентирано отглеждане на свине майки... Акт, възбрана, вземане на кръвна проба, стопанинът си заплаща стойността на изследването и след излизане на резултата, ги привежда до бройките, които са необходими до лично стопанство от три бройки. Ако са повече- клане в присъствието на лекар и съответно регистриран ветеринарен лекар сключва договор и маркира тези животни..." 

Над 18 разпореждания са издадени към момента след новите случаи на африканската чума по свинете, взетите кръвни проби от неидентифицираните свине са отрицателни, те са маркирани и въведени в системата на Агенцията по храните, каза д-р Валери Велков. Над 650 са отглежданите свине в област Видин, но според ветеринаря кметовете трябва да са по-настоятелни, за да няма нерегламентирано отглеждани животни и да не се допуска неглижиране на проблема:

"Например, в Кула, е една от най-ниската активност при положение, че община Кула е граничен район. Ниска активност има в Бойница, изключително активни са във Видин Белоградчик, Чупрене... Това е план за цялата страна за справяне и ликвидиране на заболяването. Всяко едно възникване на заболяване води до рестрикции за определени региони... БАБХ се бори да стане регионализация при възникване на заболяването, за да не се налага възбрана за търговия с продукти от животински продукти за останалите части от страната и да не се пречи на бизнеса... Труден е проблема и с нелегалната търговия, която не се извършва по пазарите, а през социалните мрежи. Схемите обаче се следят...", посочи д-р Велков и уточни, че дълго още ще се наложи да живеем с вируса, защото ваксина за вируса няма. 

Заради това на заседанията на областните епизоотични комисии се набелязват мерки, правят се и предложения за законодателни промени... Предстои среща и на ветеринарните лекари от Северозападна България.  Хората  обаче трябва да спазват правилата и да изпълняват препоръките на ветеринарите- при отглеждане, изхранване, заболяване или при смърт на животно, казва д-р Велков:

"Съществуват забрани при изхранване с кухненски отпадъци, пускането им свободно, което е абсолютно недопустимо... Хората трябва да разберат, че трябва да спазват изискванията, за да запазят първо за себе си, защото за един собственик лично стопанство, две свине му е цял свинекомплекс... Регистрацията е безплатна... Важно е и да се купуват свине, които са идентифицирани- това е гаранция, че сме контролирали фермата... Трупове не трябва да се изхвърлят безразборно, при съмнение стопаните да се обадят, за да се реагира бързо... Има процедура, в областта има над 40 общински терени, на които се загробват умрели животни. Вирусът е устойчив... Важно е да има информация..." 

След въвеждане на изискванията за фамилни ферми, повечето от тях преустановяват дейност, към момента в региона има само една в димовското село Тополовец с 10 свине майки. Действа  и промишленият свинекомплекс в Дунавци:

"Труден е проблема с тези, които отглеждат по една майка, те ги крият, не ги завяват... На повечето места кметовете знаят, но мълчат, но това не е добре...", каза д-р Велков и допълни, че с властите на съседните страни няма съвместни действия, провежда се регионална политика - на Дунав мост се ремонтира дезинфекционната площадка, дезинфекция се извършва и на Брегово и Връшка чука. На пунктовете има и фризери, в които се прибира конфискувано месо без документи за произход. Месото се предава на екарисаж.. Има и табели за забрана на необработено термично месо... 

Апелът на д-р Валери Велков: "Нека собствениците да отглеждат свинете си съгласно със закона, да не крият информация, да се обаждат, когато има ситуация, за да може да се реагира адекватно и навреме. Да се купува само от регламентирани ферми, за да няма проблеми..."

Защото, заради липсата на ваксина, още дълго ще живеем с вируса на АЧС. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Нинко Кирилов: Срещите ми във Видин са с приятели и читатели

На 8 май е премиерата във Видин на седмата книга на писателят Нинко Кирилов . Стихосбирката "Портокал" излезе миналата година и е посрещната много позитивно от критиката. Роденият и израснал във Видин Нинко Кирилов приема с охота определението за книгата като "Вселюбовна поема", наречена така от Антония Апостолова. С Нико Кирилов..

публикувано на 03.05.24 в 17:33

Приказката на "Малката пекарна": Две години по-сладка

Преди близо 2 години  в едно не голямо видинско село отвори врати една никак не голяма пекарна. А зад щандовете, приютили всякакви благоуханни печива, ни посрещна една никак не голяма пекарка. Това е Криси Иванова . Смело момиче, на безсрамно крехка възраст, поело върху плещите си смелите си мечти и големите си очаквания. Днес, почти 2 години,..

публикувано на 03.05.24 в 12:10

Катя Апостолова, учител от Монтанско - за образователната система преди и сега

В "Думата имат старейшините" ви срещаме с Катя Апостолова, която е работила като учител в Монтанско. Тя е преподавала по български език и литература, музика и руски език, завършила е Великотърновския университет, впоследствие и Шуменския университет. Родена е в Провадия, но още през през 1979 година се мести в Монтана, откъдето е нейният съпруг...

публикувано на 02.05.24 в 16:50

Доволни ли са колоездачите от новата велоалея във Видин

С дългоочакваното отваряне на ремонтираното платно на видинския булевард "Панония" колоездачите в града вече могат да ползват нова велоалея. За да бъде защитена от недобросъвестни шофьори, спиращи автомобилите си върху зоната, тя е маркирана със знаци, изградена е дори вертикална преграда с колчета. Подобни места за хората, обичащи да се..

публикувано на 02.05.24 в 15:55

В "Музикална зона" на Велики четвъртък слушаме произведения от разнообразни автори

Седмицата на Христовото страдание, както и последващото Възкресение са вдъхновение за редица композитори. Преди да чуем музиката, инспирирана от евангелската история обръщаме поглед към класическия композитор и виртуозен виолончелист  Луиджи Бокерини . Следват  Жан Батист Люли  и  Te Deum ,  Йохан Себастиан Бах  -  Air ,  Йозеф Хайдн  с  ораторията..

публикувано на 02.05.24 в 09:00

Видинският художник Петър Дарковски показва свои творби във Великденска изложба в Орешак

Видинският художник Петър Дарковски участва със свои творби във Великденска изложба на Плевенското дружество на художниците, подредена в една от залите на Националното изложение на художествените занаяти и изкуствата в Орешак. Макар че живее и работи във Видин, Петър Дарковски е част от творческата организация на художниците в Плевен. За..

публикувано на 01.05.24 в 16:26
Археологът Ваня Ставрева изнася беседа пред посетители на Исторически музей

Археолог: Промените в праисторията са свързани с промени в труда

Намираме повод в  Международен ден на труда -1 май, за да се върнем към самото начало на тази основна човешка дейност и да разберем как се е променяла и какъв е приносът ѝ за човечеството. Тръгваме от онова далечно минало, за което няма никакви писмени данни, а според някои хипотези по това време трудът бил чисто женска дейност. Това каза археологът..

публикувано на 01.05.24 в 15:00