Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Валери Велков: Заради липсата на ваксина, още дълго ще живеем с вируса на АЧС

Борбата с Африканската чума по свинете- трудна и продължителна

Някои кметове неглижират проблема

Снимка: Радио Видин


След почти двугодишно затишие, в разгара на лятото тази година бяха регистрирани три огнища на Африканска чума по свинете- две от тях са от обекти в заден двор в съседната област- Монтана... Има ли опасност вирусът на Африиканската чума по свинете да ни връхлети отново? За липса на отговорност при отглеждане на животните ли говорим или заболяването е упорито и борбата с него е трудна и продължителна? Докъде стигна регистрация на животните в личните стопанства и знае ли се колко свине се отглеждат в област Видин? В "Земята, която ни храни" търсим отговорите с д-р Валери Велков от Областна дирекция по безопасност на храните във Видин. 

"Имаше едно затишие през последните две години, но за съжаление епизоотичната обстановка около нас, в Европа, по отношение на Африканската чума, е доста динамична... Огнища има в Румъния, Сърбия, Северна Македония, Босна и Херцеговина, Гърция... Проблемът не е отминал и вероятно ще бъде предизвикателство пред ветеринарните власти за всички държави още дълги години наред... Факт е, че в държави, където имаше сериозни мерки по отношение на биосигурността, ограждания, граници- като Белгия, Дания, Германия, вече и там има случаи, затова притеснението на свиневъдния сектор е сериозно, защото почти във всички случаи, когато се получава в големите свиневъдни комплекси, проблемът идва от личния сектор, от стопанствата, които отглеждат нерегламентирано, не подлежат на контрол, не ги обявяват, не ги регистрират...", посочи д-р Велков 

От три години в България има програма с конкретни действия. След първите случаи е проведена инвентаризация на личните стопанства, извършва се и регистрация на обектите и животните в тях. През 2020 година са регистрирани над 430 обекта, следващата година са регистрирани 61, през 2022 година регистрираните стопанства са 23, а тази година- 25. 

"Има много случаи, при които откриваме нерегламентирано отглеждане на свине майки... Акт, възбрана, вземане на кръвна проба, стопанинът си заплаща стойността на изследването и след излизане на резултата, ги привежда до бройките, които са необходими до лично стопанство от три бройки. Ако са повече- клане в присъствието на лекар и съответно регистриран ветеринарен лекар сключва договор и маркира тези животни..." 

Над 18 разпореждания са издадени към момента след новите случаи на африканската чума по свинете, взетите кръвни проби от неидентифицираните свине са отрицателни, те са маркирани и въведени в системата на Агенцията по храните, каза д-р Валери Велков. Над 650 са отглежданите свине в област Видин, но според ветеринаря кметовете трябва да са по-настоятелни, за да няма нерегламентирано отглеждани животни и да не се допуска неглижиране на проблема:

"Например, в Кула, е една от най-ниската активност при положение, че община Кула е граничен район. Ниска активност има в Бойница, изключително активни са във Видин Белоградчик, Чупрене... Това е план за цялата страна за справяне и ликвидиране на заболяването. Всяко едно възникване на заболяване води до рестрикции за определени региони... БАБХ се бори да стане регионализация при възникване на заболяването, за да не се налага възбрана за търговия с продукти от животински продукти за останалите части от страната и да не се пречи на бизнеса... Труден е проблема и с нелегалната търговия, която не се извършва по пазарите, а през социалните мрежи. Схемите обаче се следят...", посочи д-р Велков и уточни, че дълго още ще се наложи да живеем с вируса, защото ваксина за вируса няма. 

Заради това на заседанията на областните епизоотични комисии се набелязват мерки, правят се и предложения за законодателни промени... Предстои среща и на ветеринарните лекари от Северозападна България.  Хората  обаче трябва да спазват правилата и да изпълняват препоръките на ветеринарите- при отглеждане, изхранване, заболяване или при смърт на животно, казва д-р Велков:

"Съществуват забрани при изхранване с кухненски отпадъци, пускането им свободно, което е абсолютно недопустимо... Хората трябва да разберат, че трябва да спазват изискванията, за да запазят първо за себе си, защото за един собственик лично стопанство, две свине му е цял свинекомплекс... Регистрацията е безплатна... Важно е и да се купуват свине, които са идентифицирани- това е гаранция, че сме контролирали фермата... Трупове не трябва да се изхвърлят безразборно, при съмнение стопаните да се обадят, за да се реагира бързо... Има процедура, в областта има над 40 общински терени, на които се загробват умрели животни. Вирусът е устойчив... Важно е да има информация..." 

След въвеждане на изискванията за фамилни ферми, повечето от тях преустановяват дейност, към момента в региона има само една в димовското село Тополовец с 10 свине майки. Действа  и промишленият свинекомплекс в Дунавци:

"Труден е проблема с тези, които отглеждат по една майка, те ги крият, не ги завяват... На повечето места кметовете знаят, но мълчат, но това не е добре...", каза д-р Велков и допълни, че с властите на съседните страни няма съвместни действия, провежда се регионална политика - на Дунав мост се ремонтира дезинфекционната площадка, дезинфекция се извършва и на Брегово и Връшка чука. На пунктовете има и фризери, в които се прибира конфискувано месо без документи за произход. Месото се предава на екарисаж.. Има и табели за забрана на необработено термично месо... 

Апелът на д-р Валери Велков: "Нека собствениците да отглеждат свинете си съгласно със закона, да не крият информация, да се обаждат, когато има ситуация, за да може да се реагира адекватно и навреме. Да се купува само от регламентирани ферми, за да няма проблеми..."

Защото, заради липсата на ваксина, още дълго ще живеем с вируса на АЧС. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Да помечтаем с "10 чужди мечти"

В литературата сравнително често човек може да попадне на книга, която да го накара да се замисли за собствените си желания, страхове и надежди. Далеч по-рядко събитие обаче е да попаднеш на книга, която да те накара да се замислиш за чуждите мечти, за чуждите копнежи и поводи за безсъние. Свикнали сме да се взираме в собствените си..

публикувано на 09.05.25 в 16:55

Никога не е късно да откриеш таланта си

В "Професия хоби" ни е тръгнало на художници напоследък! И ако в предишната ни история гостенката рисуваше още от дете, с молив в ръка откакто се помни, то днешната ни героиня открива магията на рисуването по-късно в живота . Но това по никакъв начин не прави таланта ѝ по-малко впечатляващ. Напротив - личи си, че когато човек твори със сърце,..

публикувано на 09.05.25 в 16:30

Ден на самоуправлението и Деня на Европа отбеляза езиковата гимназия във Видин

9 май освен ден на Европа е и Ден на ученическото самоуправление. На този ден учениците влизат в ролята на своите учители и директори на училищата, организирани от Ученическите съвети. Основната цел на тази инициатива е учениците да почувстват задълженията на своите учители и на ръководството на учебното заведение в реални условия, атмосферата..

публикувано на 09.05.25 в 16:20

Видински ученици направиха филм за Културен център "Жул Паскин"

Днес беше представен филм за това как старата синагога във Видин се превърна в Културен център „Жул Паскин“ - модерно място за изкуство, култура и туризъм. Лентата е създадена от ученици от 10-и и 11-и клас на ПГ „Проф. д-р Асен Златаров“. На представянето на филма присъстваха и ученици от ГПЧЕ "Йордан Радичков". Екранната творба е по пилотна..

публикувано на 09.05.25 в 16:05

За мисията на младите доброволци от най-голямата хуманитарна организация

Доброволчеството е отговорност, казва Радостина Йорданова от Младежкия червен кръст във Видин . Повод за разговора ни е Международният ден на Червения кръст и Червения полумесец , който отбелязваме на 8 май. Това е ден, в който се отдава признание на милионите доброволци и служители на хуманитарното движение, които ежедневно помагат на хора в..

публикувано на 09.05.25 в 14:44

Приказни герои оживяват в село Неговановци

Светът на приказките и приказните герои ще се материализира във видинското село Неговановци. Приказен карнавал ще се проведе там утре, 10 май. Събитието е традиционно и се радва на популярност сред малките жители и гости на населеното място, каза секретарят на Народно читалище "Светлина 1928" Мариана Димитрова : "Подготвили сме много..

публикувано на 09.05.25 в 13:00

92 млн. лева е бюджетът на Община Видин за 2025 г.

Бюджетът на Община Видин за 2025 година бе приет от Общинския съвет. Предложеният проект бе определен като балансиран и без много дебати бе подложен на гласуване и утвърден. Общият му размер е  малко над 92 332 000 лева, в това число е и преходен остатък от 12 840 000 лева. 59 млн. лева са планираните приходи за делегирани от държавата дейности,..

публикувано на 08.05.25 в 16:51