Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Валери Велков: Заради липсата на ваксина, още дълго ще живеем с вируса на АЧС

Борбата с Африканската чума по свинете- трудна и продължителна

Някои кметове неглижират проблема

Снимка: Радио Видин


След почти двугодишно затишие, в разгара на лятото тази година бяха регистрирани три огнища на Африканска чума по свинете- две от тях са от обекти в заден двор в съседната област- Монтана... Има ли опасност вирусът на Африиканската чума по свинете да ни връхлети отново? За липса на отговорност при отглеждане на животните ли говорим или заболяването е упорито и борбата с него е трудна и продължителна? Докъде стигна регистрация на животните в личните стопанства и знае ли се колко свине се отглеждат в област Видин? В "Земята, която ни храни" търсим отговорите с д-р Валери Велков от Областна дирекция по безопасност на храните във Видин. 

"Имаше едно затишие през последните две години, но за съжаление епизоотичната обстановка около нас, в Европа, по отношение на Африканската чума, е доста динамична... Огнища има в Румъния, Сърбия, Северна Македония, Босна и Херцеговина, Гърция... Проблемът не е отминал и вероятно ще бъде предизвикателство пред ветеринарните власти за всички държави още дълги години наред... Факт е, че в държави, където имаше сериозни мерки по отношение на биосигурността, ограждания, граници- като Белгия, Дания, Германия, вече и там има случаи, затова притеснението на свиневъдния сектор е сериозно, защото почти във всички случаи, когато се получава в големите свиневъдни комплекси, проблемът идва от личния сектор, от стопанствата, които отглеждат нерегламентирано, не подлежат на контрол, не ги обявяват, не ги регистрират...", посочи д-р Велков 

От три години в България има програма с конкретни действия. След първите случаи е проведена инвентаризация на личните стопанства, извършва се и регистрация на обектите и животните в тях. През 2020 година са регистрирани над 430 обекта, следващата година са регистрирани 61, през 2022 година регистрираните стопанства са 23, а тази година- 25. 

"Има много случаи, при които откриваме нерегламентирано отглеждане на свине майки... Акт, възбрана, вземане на кръвна проба, стопанинът си заплаща стойността на изследването и след излизане на резултата, ги привежда до бройките, които са необходими до лично стопанство от три бройки. Ако са повече- клане в присъствието на лекар и съответно регистриран ветеринарен лекар сключва договор и маркира тези животни..." 

Над 18 разпореждания са издадени към момента след новите случаи на африканската чума по свинете, взетите кръвни проби от неидентифицираните свине са отрицателни, те са маркирани и въведени в системата на Агенцията по храните, каза д-р Валери Велков. Над 650 са отглежданите свине в област Видин, но според ветеринаря кметовете трябва да са по-настоятелни, за да няма нерегламентирано отглеждани животни и да не се допуска неглижиране на проблема:

"Например, в Кула, е една от най-ниската активност при положение, че община Кула е граничен район. Ниска активност има в Бойница, изключително активни са във Видин Белоградчик, Чупрене... Това е план за цялата страна за справяне и ликвидиране на заболяването. Всяко едно възникване на заболяване води до рестрикции за определени региони... БАБХ се бори да стане регионализация при възникване на заболяването, за да не се налага възбрана за търговия с продукти от животински продукти за останалите части от страната и да не се пречи на бизнеса... Труден е проблема и с нелегалната търговия, която не се извършва по пазарите, а през социалните мрежи. Схемите обаче се следят...", посочи д-р Велков и уточни, че дълго още ще се наложи да живеем с вируса, защото ваксина за вируса няма. 

Заради това на заседанията на областните епизоотични комисии се набелязват мерки, правят се и предложения за законодателни промени... Предстои среща и на ветеринарните лекари от Северозападна България.  Хората  обаче трябва да спазват правилата и да изпълняват препоръките на ветеринарите- при отглеждане, изхранване, заболяване или при смърт на животно, казва д-р Велков:

"Съществуват забрани при изхранване с кухненски отпадъци, пускането им свободно, което е абсолютно недопустимо... Хората трябва да разберат, че трябва да спазват изискванията, за да запазят първо за себе си, защото за един собственик лично стопанство, две свине му е цял свинекомплекс... Регистрацията е безплатна... Важно е и да се купуват свине, които са идентифицирани- това е гаранция, че сме контролирали фермата... Трупове не трябва да се изхвърлят безразборно, при съмнение стопаните да се обадят, за да се реагира бързо... Има процедура, в областта има над 40 общински терени, на които се загробват умрели животни. Вирусът е устойчив... Важно е да има информация..." 

След въвеждане на изискванията за фамилни ферми, повечето от тях преустановяват дейност, към момента в региона има само една в димовското село Тополовец с 10 свине майки. Действа  и промишленият свинекомплекс в Дунавци:

"Труден е проблема с тези, които отглеждат по една майка, те ги крият, не ги завяват... На повечето места кметовете знаят, но мълчат, но това не е добре...", каза д-р Велков и допълни, че с властите на съседните страни няма съвместни действия, провежда се регионална политика - на Дунав мост се ремонтира дезинфекционната площадка, дезинфекция се извършва и на Брегово и Връшка чука. На пунктовете има и фризери, в които се прибира конфискувано месо без документи за произход. Месото се предава на екарисаж.. Има и табели за забрана на необработено термично месо... 

Апелът на д-р Валери Велков: "Нека собствениците да отглеждат свинете си съгласно със закона, да не крият информация, да се обаждат, когато има ситуация, за да може да се реагира адекватно и навреме. Да се купува само от регламентирани ферми, за да няма проблеми..."

Защото, заради липсата на ваксина, още дълго ще живеем с вируса на АЧС. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Платформа подкрепя малките семейни производители

Нова платформа дава възможност на малките и средни производители в България да покажат своите продукти и да се свържат директно с хора, които ценят истинската и качествена храна. Идеята е на трима приятели- Ива Христова, Владимир Лалов и програмиста Радослав Илиев.   Ива Христова е от Враца, а Владимир Лалов от Кнежа. И двамата са работили..

публикувано на 09.01.25 в 16:12

Как непълнолетни ще преминават границата след членството в Шенген?

След пълноправното членство на България в Шенген настъпиха значителни промени в контрола на границите и свободното движение на гражданите. В този контекст, много юристи алармират, че има сериозна опасност да се увеличи броят на непълнолетни деца, неправомерно изведени извън територията на страната ни. Декларациите със съгласие на родителите,..

публикувано на 09.01.25 в 15:59

В "Музикална зона" на 09 януари 2025 слушаме инструментални концерти на барокови композитори

Инструменталните концерти се появяват в епохата на барока и стават характерни за нея. Бароковите композитори са първите, установили структурата на инструменталния концерт. Утвърдените закономерности от този период стават основа за развитието на следващите направления. Насладете се на концертите за  тромпет, обой, флейта, цигулка, виолончело, арфа  и..

публикувано на 09.01.25 в 09:00

Виктория и Георги са най-предпочитаните имена за 2024 година

Днес на фокус поставяме най-предпочитаните имена в България за 2024 година. Националният статистически институт за поредна година нарежда на първо място при момичетата името Виктория, а при момчетата - Георги. Родените момиченца, които носят това име за миналата година са 538, а момчетата Георги са 782. При момичетата на второ място е Мария, а..

публикувано на 08.01.25 в 17:20

Ритуали от миналото остават живи и до днес във видинското село Неговановци

В народния календар 8 януари е отбелязан като Бабинден - празник, посветен на жените, които в миналото помагали при раждането на дете. Постепенно те били заменени от лекари и акушерки, под чиито грижи и до днес новородените поемат първата си глътка въздух. Макар че бабуването е останало назад в миналото, ритуалите, които се изпълнявали при..

публикувано на 08.01.25 в 15:07

"Капачки за бъдеще" събират на нови места във Видин

Премахнати са металните сърца за събиране на пластмасови капачки до Младежкия дом и до съботния пазар във Видин . Това сигнализираха видинчани в първите дни на новата година и обясниха, че са затрудени да предават събираните от тях капачки на други, по-отдалечени пунктове.  Лили Илиева е на пенсионна възраст. Събира "Капачки за бъдеще" от..

публикувано на 08.01.25 в 14:00

Симфониета-Враца излиза на една сцена с Найджъл Кенеди

Симфониета-Враца ще съпровожда емблематичния британски цигулар Найджъл Кенеди в предстоящите му концерти в България. В програмата е включен авторски концерт на виртуозния цигулар и композитор, който е най-новото му и мащабно произведение. Вдъхновен е от Бетовен. Пренася духа на великия композитор в съвремието, без да губи неговата оптимистична..

публикувано на 08.01.25 в 13:00