Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Възстановка край Берковица пресъздава героични събития от Междусъюзническата война

Снимка: Радио Видин

Историческа възстановка на събития от Междусъюзническата война ще бъде представена днес в местността Стежи край Берковица. Организатори на родолюбивата проява са Община Берковица и проф. Иван Гаврилов.

Подобно събитие се организира за пръв път в Берковица, обясни експертът в общинската администрация Бойка Попова, която разказа за програмата на събитието:

"На 30 септември, събота, в 10:00 часа с тържествен ритуал ще бъде открита паметна плоча в местността Стежи, срещу Чапраза - това се намира на главния път между Бързия и Берковица. Паметната плоча ще увековечи събития на проявен героизъм на военнослужещи по време на Междусъюзническата война, случили се преди 110 години на същото място. В 11:00 часа в местност Преки път - около 150 метра от мястото, където ще се открие паметната плоча, ще бъде пресъздадена и възстановката на събитието. В пресъздаването ще вземат участие над 100 души от Национално дружество "Традиция" и 34-и Пехотен троянски полк. Национално дружество "Традиция" и 34-и Пехотен троянски полк правиха възстановка тази година на Рожен, по време на фолклорния събор в Рожен... Те имат богат опит. Това са представители от различни дружества - Троян, Севлиево..., така че и на нас ще ни е интересно да се запознаем и като цяло да реализираме такова събитие, мащабно, което изисква огромен ресурс и наистина изключителна организация... Наистина за пръв път се реализира тук такова събитие, за момента има голям интерес."

В програмата ще участват също така Пътуващо читалище "Бащино огнище", оркестър "Шевица", както и фолклорни състави от община Берковица. 

Идеята за организиране на събитието се родила при едно посещение на професор Гаврилов в Берковица, обясни Бойка Попова: 

"Той е приятел на Берковица - съвременен будител, вдъхновител, дарител не само на Общината, но и на Профилирана гимназия "Д-р Иван Панов". Беше наш гост по случай 100-годишнината на гимназията. Тогава бе взето решение да бъде реализирана възстановката."


Проф. Иван Гаврилов е местен родолюбец - родом е от Василовци и има много подобни инициативи. Той ни връща към историческите събития от преди повече от век, вдъхновили историческата възстановка:

"Навършват се 110 години от едни величави и трагични събития, свързани с Междусъюзническата война... Всички провокационни моменти са използвани от страна на гърците и на сърбите... И неизбежното се случва - започва Междусъюзническата война. През това време румънската армия от над 400 000 души, необезпокоявана от никого навлиза в Северна България. И българските войски получават изрична заповед на Генералния щаб да не оказват военна съпротива. Нещо повече - румънците, под формата на преговори, предлагат българските войници да сдадат оръжието и дадат разписка, с което ги освобождават от военна повинност. Смутно време, особено за Северозападна България, където е разквартирована 9-та Пехотна плевенска дивизия, в която участват и "Бдинци" и едновременно с това 34-и Троянски полк. И тук се открояват имената на много герои, но двама са основните - единият е фелдфебел Иван Ковачки... Тогава е командвал взвод и взводът е бил длъжен в резерв да охранява полковото знаме... Командирът полковник Георгиев отива във Фердинанд (днешна Монтана - бел. авт.), за да види с румънците да започнат преговори, където се опитват да го пленят. И в смутното време в река Огоста, Иван Ковачки, с трийсет души верни нему... вземат знамето и преминават реката." 

Впоследствие към неголямата група, успяла да спаси знамето, се присъединяват и други български войници, с които се завръща отишлият на разузнаване в околността фелдфебел Ковачки, продължава разказа си проф. Гаврилов. 

Групата тръгва в посока на Берковица. Още много други войници не са дали оръжието си и до Берковица тази команда става около 600 души. През това време пристига и командирът на 34-и Троянски полк, когото румънците са опитали да пленят, но успява да се спаси. Той дава на фелдфебел Ковачки и неговия взвод от 70 войници задача, която има решаващо значение за хода на войната. 

"Има данни от разузнаването, че огромна румънска кавалерийска група се придвижва от Враца през Вършец, за да премине Петрохан, който е бил охраняван - забележете, само от един горски стражар, и да влезе в незащитена София... Заповедта на командира към фелдфебел Ковачки е на всяка цена да задържат румънската конница и да не я допускат. Той поискал да дойде още един фелдфебел, негов приятел - фелдфебел Тано Вътов, и двамата заедно със седемдесет войници се окопават на шосето, което е малко след Чапраза. През това време откъм Вършец - Бързия идва огромен облак прах - фелдфебел Ковачки, заедно с един от неговите войници, те знаят румънски, защото са били градинари в Румъния, застават на пътя и колоната спира. Идва един ескадрон, пред който те заявяват, че са над 3000 души и имат заповед да не допуснат никого да премине Петрохан и като гърците на Термопилите ще измрат, но няма да пуснат нито един да премине..." 

Въпреки предупреждението командващият румънския ескадрон поручик дава заповед за атака и в същия момент залпове от 70 пушки свалят от седлата част от атакуващите румънски войници, допълва проф. Гаврилов: 

"Много са ранени, осем души са пленени, начело с поручика, а останалата колона, виждайки отпор, тръгва обратно и се връща във Враца. По този начин те спасяват Петрохан, спасяват и София." 

Досега тези исторически събития не са отбелязвани и е наш дълг да ги увековечим, защото паметта на нашите деди, героичната им саможертва трябва да има отглас, отбеляза проф. Гаврилов и покани всички родолюбци да присъстват на историческата възстановка - едно събитие, което ще бъде уникално по своето съдържание. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Снимката на 24 януари 2025 година

Враца почете паметта на жертвите от бомбардировката през 1944 г. С общо възпоменание в храм "Свето Възнесение" бяха почетени загиналите от бомбардировки над Враца през 1944 г., съобщават от местната управа. Учениците във Враца преминават на онлайн обучение от понеделник. Рязък скок на болните от грип и остри респираторни заболявания..

публикувано на 24.01.25 в 18:05

Учениците във Враца преминават на онлайн обучение от понеделник заради грип

Рязък скок на болните от грип и остри респираторни заболявания предизвика изпращането на учениците във Врачанско по домовете им от понеделник. Това реши областния оперативен щаб, председателстван от губернатора Николай Николов. Директорът на РЗИ д-р Чавдар Манов обобщи данните от последните дни – 205 на 10 000 души, което е близо до епидемичните..

публикувано на 24.01.25 в 17:31

Грипът настъпва в Монтана

Монтана е пред грипна епидемия . Медицинският съвет при областния управител отложи за понеделник взимане на решение за грипна епидемия и евентуално преминаване на учениците на онлайн обучение. Заболелите от грип и остри респираторни заболявания в Монтана продължават да се увеличават. Към днешна дата заболеваемостта е 303 на 10 000 души население..

публикувано на 24.01.25 в 16:50
Проектното предложение беше гласувано на заседание на Общинския съвет в Ново село.

Проект предвижда изграждането на понтони в Ново село

Общинските съветници в Ново село гласуваха с пълно мнозинство за реализирането на проект „Екологично плаване“ на Туристическо дружество „Бонония“ във Видин на стойност 750 000 евро.  Партньори по проекта ще са Община Ново село и  Община в Румъния. „Нашата комисия допуска за разглеждане и дава положително становище на предложение от 17 януари 2025..

публикувано на 24.01.25 в 16:44

Национална асоциация за приемна грижа: За приемните родители няма социална сигурност

1480 са децата у нас, отглеждани в приемни семейства през миналата година. Голям проблем за страната е, че в близо 400 утвърдени приемни семейства няма настанени деца, обяви във Видин изпълнителният директор на Националната асоциация за приемна грижа Александър Миланов.  "По различни причини е. От една страна по желание на приемните родители...

публикувано на 24.01.25 в 15:49
Държавен фонд

Двама са кандидатите за директор на фонд "Земеделие" във Враца

Врачанският клон на Държавен фонд „Земеделие“ има временен началник. На директорския пост е Марияна Петкова, която наследи Сашо Илиев. Досегашният началник е в болничен. Неговият договор е до началото на юли. В същото време от ДФ „Земеделие“ пуснаха процедура по търсене на нов директор. Документи за участие в конкурса са подали двама души – Сашо..

публикувано на 24.01.25 в 14:32

Три са кражбите на нафта от тирове за седмица край Монтана

Зачестяват случаите на кражба на нафта от тирове , спрели да почиват на международен път Е-79, край Монтана. За последните два дни има две кражби на гориво от унгарски тежкотоварни автомобила.  Общо 650 литра дизелово гориво източиха крадци от тирове за последните два дни. В сряда, между 3:00 часа след полунощ и 8:00 сутринта, на отбивката за..

публикувано на 24.01.25 в 14:25