Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Животновъдството днес- куп проблеми, липса на сигурност и постоянно променящи се изисквания

8
Снимка: Методи Лаков



С Методи Лаков от село Владимирово си говорим за проблемите и неволите на животновъдите. Той е един от малкото останали представители на сектора в Северозапада. Във фермата си отглежда овце, кози и биволи. 

Първите 20 овце закупува преди повече от 20 години от института във Видин /Опитна станция по земеделие- б.р./ за баща си. Впоследствие поема грижите за тях, постепенно започва да увеличава стадото. Най-голямо стадото му е било през 2015 година, когато е отглеждал около 270 овце, част от които впоследствие разпродава, същата година подарява на сина си три малачета и постепенно увеличава биволите до 20. Проблемът за него не е многото работа покрай животните, а фактът, че нито една мандра не иска да изкупува биволско мляко, тези, които изкупуват, го оценяват по-ниско от овчето. 

"Чашата отдавна е преляла, а най-наболелият въпрос е, че не можем да докажем млякото си. В безизходица сме... Няма да си докажем млякото, защото нито една фирма не го изкупува... До миналата година позволяваха да продаваш мляко с документ на малки ферми за изхранване на животни... От миналата година го махнаха, остана само за кравите... Овче мляко изкупува една плевенска фирма- там е добре, плащат го редовно, няма проблеми. От 2-3 години е на поносима цена. Но при биволите- там е страшно... Колеги от Ломско се оплакаха, че им го изкупуват по 1,20... Никой не защитава малките, всеки гледа своя интерес... Има три-четири асоциации за биволите, при положение, че дали има 7-8 хиляди бройки..."



От тази година е увеличена и възрастта за кандидатстване за субсидии. 

"... Отначало не сме взимали субсидии, преди кандидатствахме по агроекология и климат - мярка 10, с пет животни- една година ни платиха, две ни глобиха и повече не кандидатстваме по тази мярка не кандидатстваме... Там задължението ти е петгодишно- поемаш ангажимент ако си кандидатствал с 10 животни по агроекология, не трябва да ги намаляваш... Не се знае ние къде ще бъдем след пет месеца- тук няма сигурност, не е като в другите държави да мислиш за 10 години напред... Няма сигурност в нищо, наредбите се променят постоянно... Кандидатстваме си само под селекция- втора година- тя е по 400 лева на животно...  Но с тия и без тия пари ние сме си същите. Проблемът е цялостното отношение на държавата към сектора..." 

Никой не мисли за животновъдството, нямаме сигурност в нищо, категоричен е Методи Лаков. Според него за животновъдите трябва да има земя, която да обработват, земите от поземлените фондове, както и пасищата, трябва да се предоставят на животновъди приоритетно, категоричен е Методи. 

"Първото и най-важно нещо да съществуваме като цяло сектора, е да имаме достатъчно земя от държавата, за да я работим... Ние не можем да се борим с големите, не можем да си позволим земя с наем 150 лева... Имам животни за 500 декара пасища, а ползвам 250. От една страна- няма пасища, няма и обработваема земя, и като си купиш храната- къде излиза сметката... Сега никой не продава зърно, защото е евтино. Но животновъдите няма какво да чакат, защото зимата чука на вратата и купуваме... Проблемите са много, знаят се от години, но няма чуваемост... Колегите се замислят дали да не редуцират стадата си... "

Според Методи въпросът не е само до субсидиите, а до цялостното отношение към сектора

"...Няма нищо уредено, неизвестността е навсякъде... Нямаш сигурност като в другите държави... Няма рентабилност на производството..." 

Липсата на сигурност, неизвестността и липсата на мисъл за сектора водят до главоломно намаление на отглежданите животни у нас. Сред животновъдите остават само тези, които влагат душа и любов към животните- като семейството на Методи Лаков. Големият му син завършва селскостопанската гимназия във Владимирово, но е израсъл сред животните, затова и ще продължи да се грижи за тях. 

Чуйте повече в звуковите файлове. 
Снимки: Личен архив


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Платформа подкрепя малките семейни производители

Нова платформа дава възможност на малките и средни производители в България да покажат своите продукти и да се свържат директно с хора, които ценят истинската и качествена храна. Идеята е на трима приятели- Ива Христова, Владимир Лалов и програмиста Радослав Илиев.   Ива Христова е от Враца, а Владимир Лалов от Кнежа. И двамата са работили..

публикувано на 09.01.25 в 16:12

Как непълнолетни ще преминават границата след членството в Шенген?

След пълноправното членство на България в Шенген настъпиха значителни промени в контрола на границите и свободното движение на гражданите. В този контекст, много юристи алармират, че има сериозна опасност да се увеличи броят на непълнолетни деца, неправомерно изведени извън територията на страната ни. Декларациите със съгласие на родителите,..

публикувано на 09.01.25 в 15:59

В "Музикална зона" на 09 януари 2025 слушаме инструментални концерти на барокови композитори

Инструменталните концерти се появяват в епохата на барока и стават характерни за нея. Бароковите композитори са първите, установили структурата на инструменталния концерт. Утвърдените закономерности от този период стават основа за развитието на следващите направления. Насладете се на концертите за  тромпет, обой, флейта, цигулка, виолончело, арфа  и..

публикувано на 09.01.25 в 09:00

Виктория и Георги са най-предпочитаните имена за 2024 година

Днес на фокус поставяме най-предпочитаните имена в България за 2024 година. Националният статистически институт за поредна година нарежда на първо място при момичетата името Виктория, а при момчетата - Георги. Родените момиченца, които носят това име за миналата година са 538, а момчетата Георги са 782. При момичетата на второ място е Мария, а..

публикувано на 08.01.25 в 17:20

Ритуали от миналото остават живи и до днес във видинското село Неговановци

В народния календар 8 януари е отбелязан като Бабинден - празник, посветен на жените, които в миналото помагали при раждането на дете. Постепенно те били заменени от лекари и акушерки, под чиито грижи и до днес новородените поемат първата си глътка въздух. Макар че бабуването е останало назад в миналото, ритуалите, които се изпълнявали при..

публикувано на 08.01.25 в 15:07

"Капачки за бъдеще" събират на нови места във Видин

Премахнати са металните сърца за събиране на пластмасови капачки до Младежкия дом и до съботния пазар във Видин . Това сигнализираха видинчани в първите дни на новата година и обясниха, че са затрудени да предават събираните от тях капачки на други, по-отдалечени пунктове.  Лили Илиева е на пенсионна възраст. Събира "Капачки за бъдеще" от..

публикувано на 08.01.25 в 14:00

Симфониета-Враца излиза на една сцена с Найджъл Кенеди

Симфониета-Враца ще съпровожда емблематичния британски цигулар Найджъл Кенеди в предстоящите му концерти в България. В програмата е включен авторски концерт на виртуозния цигулар и композитор, който е най-новото му и мащабно произведение. Вдъхновен е от Бетовен. Пренася духа на великия композитор в съвремието, без да губи неговата оптимистична..

публикувано на 08.01.25 в 13:00