Тече ремонтът на видинския катедрален храм "Свети Димитър". Лицензирана фирма извършва ремонтните дейности и реставрацията на двата купола на камбанариите от двете страни на входа. Предстои да се подменят три кръста, както и украсните елементи във вид на ромбове, които са поставени на южната и северна камбанарии. Ремонт на покрива не е правен от построяването му, каза Негово Високопреосвещенство Видинският митрополит Даниил:
"Изградено е скеле на южната камбанария, рамково скеле и тръбно скеле, конструкцията не е лесна. Установени са пораженията... Кръстът над купола има желязна сърцевина и обвит с медна ламарина. Медните листове са се отлепили и прониква влага... И прониква вътре, има течове в купола... Кръстът ще трябва да се свали и да се изработи нов кръст. Другите кръстове също ще трябва да се ремонтират по същия начин... Целта е да се реставрират тези места по външния покрив. Другият момент е свързан с украсните ромбове. Те също са компрометирани. Има дървена основа, върху нея с медна ламарина са закрепени тези елементи с пирони... Дървената основа е изгнила, пироните също, а ромбовете са опасни за минаващите хора...".
След установяване на повредените участъци покрай основата на кръстовете, както и на украсните ромбовидни елементи, специалисти ще продължат да работят за тяхното възстановяване, каза още видинският митрополит Даниил:
"Предстои ромбчетата да бъдат свалени и се мисли как да се направи това. С проектантката архитект Стела Дулева опитваме да се изработи този детайл, който е уникален... Изработени са от цинкова ламарина, украсата от релефни ромбове е уникална и те ще се запазят. Най-голямото предизвикателство са куполите, второ - да се поставят същите елементи... Там, където са дупките от гвоздеи, ще бъдат затворени с калай и медна ламарина ще се затворят."
Средствата се изплащат на фирмата за извършени конкретни ремонтни дейности, уточнява митрополит Даниил. Тъй като ремонтът е изключително сложен, той ще продължи и през следващата година.
Повече може да чуете в прикачения звуков файл.
Кърт Вонегът го нарича „първият и все още най-велик американски минималист“ . Печели Оскар за сценарий на филм по собствения си роман „Човешка комедия“. За пиесата „Времето на нашия живот“ през 1940 г. е удостоен с награда „Пулицър“, която отказва да приеме с думите „Никой не може да ме купи!“ . Войната с критиците, която води цял живот, му..
Днес в "Минутите не редактора" ще ви разкажем за един български изпълнител и композитор, който се ражда през 1943 година във Видин, и макар че скоро след това семейството му се мести, Видин остава в неговото сърце до края на живота му. Рубриката този петък е разказ за популярния през 70-те и 80-те години певец Петър Чернев и един от вечните му..
"Котаракът в чизми" е народна приказка, пресъздадена от Шарл Перо, която се намира и в първото издание на сборника на братя Грим: "Детски и домашни приказки". В нея се разказва за котарак, който може да говори и напътства своя господар. Той е хитър, амбициозен, умен, великодушен, верен приятел, ловък, смел, находчив,..
Фондация "Благотворител " насърчава доброволчески инициативи сред младите хора с конкурса "Млад Благотворител" , който се проведе за осма поредна година. В началото на февруари бяха обявени финалистите в тазгодишното издание. Те ще получат финансова подкрепа за реализирането на своите предложения. Сред отличените е и проектът на..
Отново ще ви срещнем с Алекс от Видин . При предишната ни среща през 2023 година той ни разказа за кокошките Сонка и Юлия и петела Соник. Сега отново се е върнал към отглеждането на зайци . Негово старо хоби. Всъщност той не може да си представи да живее без домашен любимец, та бил той и малко странен. Колкото до Соник, Сонка и..
Днес ви представяме една вдъхновяваща личност от Видин - Симона Панова , автор на фентъзи романите "Змей Закрилник", "Змей Побратим" и "Змей Омайник". Но освен че създава магични светове на страниците на книгите си, Симона е и невероятен разказвач на истински истории, свързани с богатото историческо наследство на старопрестолния Видин и..
"Цветът в мен" се нарича изложбата на монтанската художничка Таня Василева. Това е нейната първа самостоятелна експозиция в град Монтана, в която тя представя 24 свои платна на различни теми и с различни техники. Авторката разказа как се появява идеята за изложбата: "Поканиха ме от библиотеката да направя изложба... Замислих се и си казах, че..