Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Слънчогледът- ниски добиви и влошено качество

Жечко Андрейнски: Напояването може да гарантира реколтата във Видинско

Есенната кампания в региона върви при тежки условия

Снимка: Личен архив


Тежка стопанска година отчитат земеделците. Наред с вноса от Украйна, те трябваше да се справят с последиците от сушата, на места има и сериозни щети от наводнения, налице е ценовият фактор- скъпи семена, торове и препарати, както и тежък за фермерите срив на пазара на зърно. 

Приключва стопанска година, която се отличава с нехарактерни за земеделското производство досега особености- това каза в "Земята, която ни храни"  председателят на Видинския съюз на зърнопроизводителите Жечко Андрейнски

"Рязкото движение на цените на семена, торове и препарати, последвано от рязък спад, както и времето, в което трябваше да защитаваме нашите права, породено от неадекватни действия на правителството- организиране на национален протест... Иначе до дни приключва прибирането на слънчоглед и царевица. Добивите при пролетните култури тази година рязко са намалели..." 

Слънчогледът е с влошено качество, а добивите са между 100 и 150 кг от декар. До края на месеца привършва жътвата на царевица, а средните добиви са в диапазона 500-700 кг от декар. Шарен е добивът и при пшеницата- между 400 и 600 кг за декар, успокоителното е, че качеството на хлебната пшеница е добро, каза Жечко Андрейнски. По думите му сушата е причина за ниските добиви, затова е належащ въпросът за възобновяване на поливното земеделие в региона:

"Тази година сушата е бич за зърнопроизводителите и това поставя въпроса за напояването, което трябва да се изгражда през следващия програмен период - това трябва да е цел номер едно почти на всички земеделски производители, където може да се осъществи... Видинска област е на последно място по поливни площи, но наличието на голям воден ресурс- река Дунав, езера, язовири, дават възможност и надежда, че при възстановяване на разрушените напоителни системи и канали могат да се изграждат локални поливни полета, които да дадат гаранция и сигурност за добивите през следващата година..."

В региона почти няма стара реколта, но новата е в по-малко количество от очакваното, посочи земеделецът:

"Тя спокойно може да бъде реализирана на българския пазар. Проблемът е, че тече неконтролируем внос на румънско зърно. Тази година Румъния получи достатъчно големи добиви, а преработвателната й промишленост разполага с малки капацитетни възможности...  Мораториумът изигра своята роля и при вноса на украинско зърно се осъществява много сериозен контрол..."

Според Андрейнски именно при слънчогледа ще се отчитат най-големите загуби, защото изкупната цена към момента е около 650 лева за тон, а себестойността може да надхвърли 900 лева. Някои от земеделците ще са затруднени и при изплащане на рентите

"При рентите има една важна особеност- една рента вдигната, трудно се сваля... Ако миналата година сте плащали 80 лева, много трудно ще платите 60. Това е важно и който не спазва това правило, че рентите трябва да се съобразяват с произведените продукти и реализираната печалба, е техен проблем... Тази година високите ренти ще изядят главите на много земеделски производители... Вдигането на рентите е породено от желанието да обработват много по-голяма площ, някои трябва да надскочат себе си. Друг проблем е, че голяма част от земеделските производители нямат собствена земя и са принудени да наемат, независимо при какви условия ще бъде рентата през следващите години..." 

Есенната кампания започна със суша. На този етап е засадена рапицата, при тежки условия върви сеитбата на пшеница и ечемик като основни зърнени култури: 

"Тежки са условията, при самата подготовка на площите... Надеждата, че ще завали в края на всяка седмица все пак остава. Надяваме се, че в скоро време ще паднат дъждове, които ще позволят да поникнат засетите площи", каза Жечко Андрейнскки и пожела на колегите си:

"Да бъдат по-упорити, да отстояват интересите си, да бъдат обединени и да знаят, че заедно можем да постигнем повече, отколкото поотделно..." 


Чуйте повече в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Платформа подкрепя малките семейни производители

Нова платформа дава възможност на малките и средни производители в България да покажат своите продукти и да се свържат директно с хора, които ценят истинската и качествена храна. Идеята е на трима приятели- Ива Христова, Владимир Лалов и програмиста Радослав Илиев.   Ива Христова е от Враца, а Владимир Лалов от Кнежа. И двамата са работили..

публикувано на 09.01.25 в 16:12

Как непълнолетни ще преминават границата след членството в Шенген?

След пълноправното членство на България в Шенген настъпиха значителни промени в контрола на границите и свободното движение на гражданите. В този контекст, много юристи алармират, че има сериозна опасност да се увеличи броят на непълнолетни деца, неправомерно изведени извън територията на страната ни. Декларациите със съгласие на родителите,..

публикувано на 09.01.25 в 15:59

В "Музикална зона" на 09 януари 2025 слушаме инструментални концерти на барокови композитори

Инструменталните концерти се появяват в епохата на барока и стават характерни за нея. Бароковите композитори са първите, установили структурата на инструменталния концерт. Утвърдените закономерности от този период стават основа за развитието на следващите направления. Насладете се на концертите за  тромпет, обой, флейта, цигулка, виолончело, арфа  и..

публикувано на 09.01.25 в 09:00

Виктория и Георги са най-предпочитаните имена за 2024 година

Днес на фокус поставяме най-предпочитаните имена в България за 2024 година. Националният статистически институт за поредна година нарежда на първо място при момичетата името Виктория, а при момчетата - Георги. Родените момиченца, които носят това име за миналата година са 538, а момчетата Георги са 782. При момичетата на второ място е Мария, а..

публикувано на 08.01.25 в 17:20

Ритуали от миналото остават живи и до днес във видинското село Неговановци

В народния календар 8 януари е отбелязан като Бабинден - празник, посветен на жените, които в миналото помагали при раждането на дете. Постепенно те били заменени от лекари и акушерки, под чиито грижи и до днес новородените поемат първата си глътка въздух. Макар че бабуването е останало назад в миналото, ритуалите, които се изпълнявали при..

публикувано на 08.01.25 в 15:07

"Капачки за бъдеще" събират на нови места във Видин

Премахнати са металните сърца за събиране на пластмасови капачки до Младежкия дом и до съботния пазар във Видин . Това сигнализираха видинчани в първите дни на новата година и обясниха, че са затрудени да предават събираните от тях капачки на други, по-отдалечени пунктове.  Лили Илиева е на пенсионна възраст. Събира "Капачки за бъдеще" от..

публикувано на 08.01.25 в 14:00

Симфониета-Враца излиза на една сцена с Найджъл Кенеди

Симфониета-Враца ще съпровожда емблематичния британски цигулар Найджъл Кенеди в предстоящите му концерти в България. В програмата е включен авторски концерт на виртуозния цигулар и композитор, който е най-новото му и мащабно произведение. Вдъхновен е от Бетовен. Пренася духа на великия композитор в съвремието, без да губи неговата оптимистична..

публикувано на 08.01.25 в 13:00