Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Слънчогледът- ниски добиви и влошено качество

Жечко Андрейнски: Напояването може да гарантира реколтата във Видинско

Есенната кампания в региона върви при тежки условия

Снимка: Личен архив


Тежка стопанска година отчитат земеделците. Наред с вноса от Украйна, те трябваше да се справят с последиците от сушата, на места има и сериозни щети от наводнения, налице е ценовият фактор- скъпи семена, торове и препарати, както и тежък за фермерите срив на пазара на зърно. 

Приключва стопанска година, която се отличава с нехарактерни за земеделското производство досега особености- това каза в "Земята, която ни храни"  председателят на Видинския съюз на зърнопроизводителите Жечко Андрейнски

"Рязкото движение на цените на семена, торове и препарати, последвано от рязък спад, както и времето, в което трябваше да защитаваме нашите права, породено от неадекватни действия на правителството- организиране на национален протест... Иначе до дни приключва прибирането на слънчоглед и царевица. Добивите при пролетните култури тази година рязко са намалели..." 

Слънчогледът е с влошено качество, а добивите са между 100 и 150 кг от декар. До края на месеца привършва жътвата на царевица, а средните добиви са в диапазона 500-700 кг от декар. Шарен е добивът и при пшеницата- между 400 и 600 кг за декар, успокоителното е, че качеството на хлебната пшеница е добро, каза Жечко Андрейнски. По думите му сушата е причина за ниските добиви, затова е належащ въпросът за възобновяване на поливното земеделие в региона:

"Тази година сушата е бич за зърнопроизводителите и това поставя въпроса за напояването, което трябва да се изгражда през следващия програмен период - това трябва да е цел номер едно почти на всички земеделски производители, където може да се осъществи... Видинска област е на последно място по поливни площи, но наличието на голям воден ресурс- река Дунав, езера, язовири, дават възможност и надежда, че при възстановяване на разрушените напоителни системи и канали могат да се изграждат локални поливни полета, които да дадат гаранция и сигурност за добивите през следващата година..."

В региона почти няма стара реколта, но новата е в по-малко количество от очакваното, посочи земеделецът:

"Тя спокойно може да бъде реализирана на българския пазар. Проблемът е, че тече неконтролируем внос на румънско зърно. Тази година Румъния получи достатъчно големи добиви, а преработвателната й промишленост разполага с малки капацитетни възможности...  Мораториумът изигра своята роля и при вноса на украинско зърно се осъществява много сериозен контрол..."

Според Андрейнски именно при слънчогледа ще се отчитат най-големите загуби, защото изкупната цена към момента е около 650 лева за тон, а себестойността може да надхвърли 900 лева. Някои от земеделците ще са затруднени и при изплащане на рентите

"При рентите има една важна особеност- една рента вдигната, трудно се сваля... Ако миналата година сте плащали 80 лева, много трудно ще платите 60. Това е важно и който не спазва това правило, че рентите трябва да се съобразяват с произведените продукти и реализираната печалба, е техен проблем... Тази година високите ренти ще изядят главите на много земеделски производители... Вдигането на рентите е породено от желанието да обработват много по-голяма площ, някои трябва да надскочат себе си. Друг проблем е, че голяма част от земеделските производители нямат собствена земя и са принудени да наемат, независимо при какви условия ще бъде рентата през следващите години..." 

Есенната кампания започна със суша. На този етап е засадена рапицата, при тежки условия върви сеитбата на пшеница и ечемик като основни зърнени култури: 

"Тежки са условията, при самата подготовка на площите... Надеждата, че ще завали в края на всяка седмица все пак остава. Надяваме се, че в скоро време ще паднат дъждове, които ще позволят да поникнат засетите площи", каза Жечко Андрейнскки и пожела на колегите си:

"Да бъдат по-упорити, да отстояват интересите си, да бъдат обединени и да знаят, че заедно можем да постигнем повече, отколкото поотделно..." 


Чуйте повече в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Честит празник на телефон 112, който никога не дава заето

Днес, 11 февруари, отбелязваме Европейския ден на телефона за спешни повиквания 112. На днешната дата почитаме усилията, благодарение на които телефонната услуга е ефективна и безпроблемно свързана за всички европейски граждани, като гарантира нашата безопасност. Обявен със Съвместна тристранна декларация на Европейската комисия,..

публикувано на 11.02.25 в 17:05
Елена-Стефани Асенова

Видинско момиче е с две първи отличия в музикален конкурс

Дванайсетокласничката Елена-Стефани Асенова е с две първи отличия "Специални" от участието си в Десетия национален конкурс "Звезден сблъсък" в град Велико Търново. Тя учи в СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин и участва в съревнованието онлайн. "Това е моето първо участие в "Звезден сблъсък"... Двете категории, които избрах, са..

публикувано на 11.02.25 в 16:10

Читалището в Ново село се готви за празника Трифон Зарезан

На 14 февруари Община Ново село ще отбележи празника Трифон Зарезан . Регионът е известен с лозята си и добрите технологии при винопроизводството. Основен поминък на населението е лозарството, а характерна черта - трудолюбието му.  Ритуалът "Зарязване" ще бъде извършен в новите лозя на братята Петьо и Владимир Петрови - собственици на..

публикувано на 11.02.25 в 15:00

Художници от Монтана откриват изложба за 14 февруари

Изложба "Вино и любов" откриват тази вечер творците от Дружеството на художниците "Тенец" в Монтана . Поводът за събитието е 14 февруари, когато се отбелязват Трифон Зарезан и Свети Валентин. В експозицията се включват 15 художници с 35 произведения, каза един от организаторите Таня Василева :  "За втора година организираме такава..

публикувано на 11.02.25 в 14:00

"Шоколадчетата" от Лом ще изнесат концерти в Испания

Вокално група "Шоколадче" от Лом тръгва на турне в Испания . Децата се определят като музикални посланици на България и родния си град. Те ще представят музикалното и фолклорно богатство пред българските общности в чужбина. Какво включва програмата на малките певци разказва музикалният им ръководител Росица Кръстева : "Това е изключително..

публикувано на 11.02.25 в 13:00

Каменоделецът Въто Цолов е дарил паметник и параклис на село Кален

Кален е едно от най-малките села в Община Мездра, но жителите му могат да се гордеят с две придобивки, построени през последните две десетилетия.                                                   На 17. 06. 2006 в село Кален, Община Мездра е открит войнишки паметник - дарение от Въто Цолов Вътов /каменоделец/. Паметникът е висок 5 метра и е направен в..

публикувано на 11.02.25 в 08:37

Нутрициолог: Медът е най-доброто лекарство от природата

Пчелният мед е един от най-древните натурални продукти. Използван е от векове както за храна, така и за лекарство. Това каза  специалистът по хранене Пламена Антонова и обясни, че пчелният мед съдържа много полезни вещества, които го правят изключително полезен.  "Медът съдържа изключително много аминокиселини, някъде около 18, около 27..

публикувано на 10.02.25 в 17:51