Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какво е важно да знаем при гласуването с хартиени бюлетини и с машини?

Снимка: Радио Видин

За пръв път на местните избори на 29 октомври голяма част от гласоподавателите ще избират дали да упражнят своя вот с хартиена бюлетина, или със специализираните машини, които ще бъдат поставени във всички секции с над 300 избиратели. В методическите указания, които Централната избирателна комисия (ЦИК) прие, се разяснява как ще се осъществяват двата вида гласуване. Според изборния експерт Стоил Стоилов хората не би трябвало да срещнат затруднения, предвид факта че на парламентарните избори вече гласувахме при настоящите правила. Все пак той даде конкретни съвети към избирателите. 

На първо място избирателят трябва да заяви пред членовете на Секционната избирателна комисия (СИК) дали желае да гласува с хартиена, или с бюлетина за машинно гласуване. Според указанията на ЦИК, при гласуване с класическа бюлетина, ако избирателят не желае да гласува в даден вид избор - например за общински съветници, той не получава бюлетина за него. В тази връзка Стоил Стоилов съветва:

"Избирателите, които гласуват с хартиени бюлетини, моят съвет е те да си поискат всички бюлетини, за всички избори, които се провеждат в съответната избирателна секция, тъй като знаете, че в различни избирателни секции има между два и четири избора. Това е добре да се направи, защото в някои случаи може избирателят да бъде попитан в кои избори иска да участва и да му бъдат дадени само тези бюлетини, което не е добре от гледна точка на това, че подобен отговор от страна на избирателя на въпрос на СИК разкрива до известна степен информация, която би трябвало да остане тайна от присъстващите в изборното помещение. В същото време по този въпрос тези, които гласуват с машина, са леко облагодетелствани, тъй като изборът в кои точно гласувания ще се участва те ще го направят в условията на запазване на тайната, тъй като ще го направят на екраните на машините за гласуване." 

Има едно изключение, при което избирателите няма да разполагат с избор да гласуват с машина, дори и такава да е налична в съответната секция, а ще трябва задължително да попълват хартиена бюлетина. Става въпрос за хора, които са адресно регистрирани в населени места извън територията на кметството, в което гласуват, тоест те нямат правото да избират кмета на кметството. За такива случаи в методическите указания се посочва, че секционните избирателни комисии ще допускат тези избиратели да гласуват единствено за кмет на община и общински съветници - и то само с хартиени бюлетини. Причината е, че ако има машини във въпросните избирателни секции, тогава те ще бъдат програмирани с възможността да се гласува за всички видове избор, а когато човек застане пред устройството, няма как някой да го наблюдава дали няма да гласува и за кмет на кметство, макар да няма това право. 

"Що се отнася до избирателите, които ще гласуват на машина, съветът ми е също, когато застанат пред въвеждащия екран, където трябва да изберат в кои точно гласувания ще участват, да изберат всички гласувания. Тъй като там има възможност да се избере по-детайлно и да не се посочи избор и после евентуално, когато машината прескочи този избор, те да се сетят, че са искали да участват в него, но няма да имат възможност за това. Това беше причината тук в София една избирателка на предишни избори да си изяде разписката. Така че най-добрият вариант е избирате всички избори, а ако не искате да гласувате в някой конкретен избор, на машина имате възможност да посочите "Не подкрепям никого"."

Ако гласуваме на машина на повече от един вид избори - например за кмет на община, кмет на кметство и общински съвет, тогава устройството ще разпечата три бюлетини. Те няма да се отпечатат поотделно, а ще бъдат свързани една с друга. От избирателя се очаква да ги отдели, да сгъне всяка от тях и да ги подаде на секционната комисия за печат. Именно тук не е изключено да възникнат проблеми. Избирателите, гласуващи с машина, трябва да имат предвид също така, че веднъж излязла бюлетината, те няма как да променят своя вот - за разлика от хартиените бюлетини, където могат да заявяват, че са сгрешили и да получат нова празна бюлетина, обясни Стоил Стоилов:

"Знам, че на предишните избори имаше проблем, за който фирмата доставчик на тази услуга "машинно гласуване" твърдеше, че проблемът е в хартията, която им е доставена. От друга страна ЦИК твърдеше, че хартията отговаря на изискванията. Така че аз не мога да коментирам дали ще има проблеми, или няма да има. Едната възможност е да има такъв тип проблеми с машините, които са извън волята на избирателя. Другата е, когато тръгне едната бюлетина, избирателят да почне да дърпа преди да чуе звуковия сигнал от машината и това да предизвика някакъв проблем - примерно принтерът да не може да отпечата докрай или бюлетината да се скъса по средата и т.н. Което не би трябвало да става - ако избирателят е направил три избора, той трябва да види три бюлетинки, излизащи от принтера на машината и чак като излезе и третата и чуе звуковия сигнал, тогава да си ги вземе. След това трябва да ги раздели - там, където са леко съединени една с друга, там трябва да ги раздели, да ги прочете, защото това е много важно - прочитайки бюлетината, вие потвърждавате, че вашият глас е принтиран коректно, и тогава да ги сгъне и поднесе на секционната избирателна комисия за поставяне на печат." 

Стоил Стоилов коментира, че очаква по-големи затруднения да има по отношение работата на изборната администрация. Едната причина е по-големият брой протоколи, които ще трябва да се попълват. Освен това, тъй като всички хартиени бюлетини ще се пускат в една урна, независимо дали са за кмет, или Общински съвет, а в друга урна - всички бюлетини от машинното гласуване, затруднения за избирателните комисии би могло да има и при разделянето на бюлетините по видове избори - особено при машинните бюлетини, които като размери най-вероятно ще са еднакви.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ученици от Видин проведоха практиката си в Швеция

Съвсем наскоро у чениците от ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" Видин се върнаха от Швеция, където проведоха триседмичната си практика. 17 ученици и трима учители бяха настанени в град Малмьо. Всички ученици са в специалност " Компютърна техника и технологии".  Симеон Герасимов е ученик в 10 В клас, споделя за своите впечатления в северната..

публикувано на 22.07.25 в 15:10

Родители избраха "Учител на годината" в Грамада

Родители от Грамада обявиха за  "Учител на годината" Красимир Петков. Той преподава в СУ "Христо Ботев",  целодневна организация на учебния ден и провежда занималня в сборна група деца от 1 до 4 клас:  "Директорката пусна анонимна анкета и родителите избраха точно мен. Може би, защото съм от Грамада и съм местен. Вече четвърта година..

публикувано на 22.07.25 в 14:05

Щастие по три: Какво е да си майка на тризнаци?

Родителството винаги е предизвикателство, но когато радостта дойде в троен размер, животът се променя още по-драстично. За да разберем дали това е така,  ще надникнем в живота на едно семейство от Северозапада, в което всичко се случва тройно - от усмивките до трудностите.   Борислава Циброва от Козлодуй  е млада майка на три..

публикувано на 22.07.25 в 13:20

Работилници по театър и рисуване- част от фестивала "Дунавски вълни"

Концерти, театрални и рисувателни работилници, хоротеки и представления са включени в програмата на  фестивала на изкуствата "Дунавски вълни“. Фестивалът ще продължи до 26 юли.   Тази година локациите са различни "Баба Вида", Библиопощата, Културен център "Жул Паскин"  и жп гарата. В парк  "Владикина бахча" а ктрисата Ирина Флорова ще..

публикувано на 22.07.25 в 13:10

Засадиха нови дръвчета пред търговския център във Видин

  С модерна визия е пространството пред търговския център във Видин. Обновяването на зелената площ в градинката започна преди година, а н аскоро бе подменен тротоарът, боядисана оградата, на мястото на старите дървета бяха засадени 17 мини дръвчета- декоративни кълбовидни шестили.  Промените предизвикаха много отзиви - и положителни, и..

публикувано на 22.07.25 в 12:25

Има ли скрито съкровище край Черепишкия манастир?

Много са преданията и легендите, свързани с историята на Черепишкия манастир - едно от най-посещаваните от туристи и поклонници места в община Мездра.  Според една от легендите има голяма, пълна със злато пещера в скалния масив срещу манастира. Входът ѝ бил под водите на река Искър и затова в нея можело да се влезе само чрез гмуркане. Преди много..

публикувано на 22.07.25 в 08:42

Николай Николов: Няма по-важно нещо от здравето

Здравето е най-важното нещо и хората трябва да се грижат за него. Това каза в "Час при зъболекаря" младият актьор Николай Николов от Белоградчик и обясни, че денталното здраве също не трябва да се пренебрегва, а напротив - на зъболекар трябва да се ходи през няколко месеца. 25-годишният талант сподели и за някои от първите си посещения в..

публикувано на 21.07.25 в 18:04