Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Борис Ангелов: Намалението на цените на зърното трябва да доведе до спад на цените на продуктите

Пшеницата в Монтанско - с ниски показатели

Снимка: Радио Видин


Пшеница с по-ниско качество, липса на пазар и реални сделки със зърно, а земеделците все още задържат продукцията в очакване на по-добри цени- с това се характеризира ситуацията в Монтанско. Предстои да се продава, но на този етап продавачите проучват пазара, каза в "Земята, която ни храни" Борис Ангелов, представител на Софийската стокова борса в Монтана:

"Приключва кампанията на зърното около прибирането, а търговията тепърва започва... Предстои да се продава, зависи от интересите. Засега има проучване, сривът се чувства... Олиото поевтинява. Този пазарен процес върви в света... Зърното се оказа сериозен фактор за политика, но и на световните борси се вижда падане на цените до преди нивата на Украйна... У нас пшеницата е с по-ниско качество, затова търговците търсят качествено, но там играе роля цената... Около 300-400 лева е пшеницата, 600-700 е конвенционалният слънчоглед, има търсене на 630 от място. У нас цената на зърното се оформя от място- от складовете, но в световен мащаб цените се формират според цени на пристанище, закарани на базите на купувачите... Има фирми, които предлагат наше олио на световния пазар..."

По думите на експерта, съпоставката между себестойност и пазарни цени на зърното е спекулативна:

"Пазарната цена не се влияе от себестойността, а от търсене, предлагане, качество, количество и дестинацията, където се предлага... "

Жътвата на маслодаен слънчоглед в област Монтана приключи при среден добив от около 210 кг от декар. Царевица е останала да се прибира на около 20 на сто от засетите площи. Към момента земеделците отчитат среден добив от декар от 736 кг. Жътвата на пшеница в Монтанско приключи при около 530 кг средно от декар. 


През годината няколко пъти земеделските производители протестираха срещу вноса на зърно и други продукти от Украйна, които подбиват цените у нас. На този етап държавата удовлетвори исканията им, но това е просто политика, а цените на световните борси така или иначе бележат спад, посочи Борис Ангелов: 


"Това е политика, не може да бъде избегната... Това обаче не може да повлияе на жизненото равнище на населението. Сделки има но слабо... Вътрешният пазар си има своите механизми- не може да бъде налагано... Всеки има стока, неговата стока отива на пазара и трябва да бъде обществено призната като цена. Или продукцията застоява в склада, или отива на рафтовете в магазина..." 

Намалението на цените на зърното би трябвало да доведе и до спад на цените на продуктите от тях в магазина, категоричен е експертът от стоковата борса:  


"Във всички случаи трябва да има спад. Икономическата логика води натам. Въпреки субективните подходи... неминуемо трябва да се получи..."


Неблагоприятните метеорологични условия, с обилни валежи през юни и последвалата дълго време суша, понижиха добивите от зърно в област Монтана, а част от  земеделците смятат годината за твърде слаба и прогнозират загуби:

"Действително, реколтата и като качество, и като количество, е с други измерители... Слънчоглед се очакваше над 2 милиона, но 4-месечната суша в региона донесе до 1,200 милиона за страната слънчоглед. А има остатъци от предходната година, които не са по-малко от 600-700 хиляди тона... Тази продукция ще се влее във вътрешния пазар, няма да иде навън, защото има много производство на слънчоглед... Сега в България се внася слънчоглед от Румъния, вместо да се търгува нашия слънчоглед на едни допустими цени... И тук има спекулация със себестойност... Това е положението- произвеждаш това, което имаш, предлагаш го на пазара и цената, на която може да стане сделката, вече е факт..."   

Пазарът следва своята логика, няма никакви катаклизми, а цените на продуктите, произведени от нашето зърно, би трябвало да се понижат, категоричен е  Борис Ангелов. 


По публикацията работи: Йорданка Герасимова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Нинко Кирилов: Срещите ми във Видин са с приятели и читатели

На 8 май е премиерата във Видин на седмата книга на писателят Нинко Кирилов . Стихосбирката "Портокал" излезе миналата година и е посрещната много позитивно от критиката. Роденият и израснал във Видин Нинко Кирилов приема с охота определението за книгата като "Вселюбовна поема", наречена така от Антония Апостолова. С Нико Кирилов..

публикувано на 03.05.24 в 17:33

Приказката на "Малката пекарна": Две години по-сладка

Преди близо 2 години  в едно не голямо видинско село отвори врати една никак не голяма пекарна. А зад щандовете, приютили всякакви благоуханни печива, ни посрещна една никак не голяма пекарка. Това е Криси Иванова . Смело момиче, на безсрамно крехка възраст, поело върху плещите си смелите си мечти и големите си очаквания. Днес, почти 2 години,..

публикувано на 03.05.24 в 12:10

Катя Апостолова, учител от Монтанско - за образователната система преди и сега

В "Думата имат старейшините" ви срещаме с Катя Апостолова, която е работила като учител в Монтанско. Тя е преподавала по български език и литература, музика и руски език, завършила е Великотърновския университет, впоследствие и Шуменския университет. Родена е в Провадия, но още през през 1979 година се мести в Монтана, откъдето е нейният съпруг...

публикувано на 02.05.24 в 16:50

Доволни ли са колоездачите от новата велоалея във Видин

С дългоочакваното отваряне на ремонтираното платно на видинския булевард "Панония" колоездачите в града вече могат да ползват нова велоалея. За да бъде защитена от недобросъвестни шофьори, спиращи автомобилите си върху зоната, тя е маркирана със знаци, изградена е дори вертикална преграда с колчета. Подобни места за хората, обичащи да се..

публикувано на 02.05.24 в 15:55

В "Музикална зона" на Велики четвъртък слушаме произведения от разнообразни автори

Седмицата на Христовото страдание, както и последващото Възкресение са вдъхновение за редица композитори. Преди да чуем музиката, инспирирана от евангелската история обръщаме поглед към класическия композитор и виртуозен виолончелист  Луиджи Бокерини . Следват  Жан Батист Люли  и  Te Deum ,  Йохан Себастиан Бах  -  Air ,  Йозеф Хайдн  с  ораторията..

публикувано на 02.05.24 в 09:00

Видинският художник Петър Дарковски показва свои творби във Великденска изложба в Орешак

Видинският художник Петър Дарковски участва със свои творби във Великденска изложба на Плевенското дружество на художниците, подредена в една от залите на Националното изложение на художествените занаяти и изкуствата в Орешак. Макар че живее и работи във Видин, Петър Дарковски е част от творческата организация на художниците в Плевен. За..

публикувано на 01.05.24 в 16:26
Археологът Ваня Ставрева изнася беседа пред посетители на Исторически музей

Археолог: Промените в праисторията са свързани с промени в труда

Намираме повод в  Международен ден на труда -1 май, за да се върнем към самото начало на тази основна човешка дейност и да разберем как се е променяла и какъв е приносът ѝ за човечеството. Тръгваме от онова далечно минало, за което няма никакви писмени данни, а според някои хипотези по това време трудът бил чисто женска дейност. Това каза археологът..

публикувано на 01.05.24 в 15:00