Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Защо все повече млади хора се насочват към програмирането?

Снимка: Радио Видин

С появата на много нови технологии, софтуерни приложения и дигитални платформи, занаятът на програмиста вече е по-важен от всякога. Какво прави тази професия толкова привлекателна и какви са нейните предизвикателства? В дигиталната ера, програмирането е професия, която се налага все по-силно. Високата заплата и стабилност в IT сектора са един от най-големите плюсове, казва Християн Петков, оперативен мениджър в компания, занимаваща се с кариерно развитие:

"Живеем в свят, който е изключително технологично насочен. Технологиите са навсякъде - в ежедневието ни, в дома, в живота ни. Съответно секторът се развива все повече и повече. От тази гледна точка, търсенето на кадри е много голямо и условията, които се предоставят на тези кадри са много по-добри, отколкото в редица други сектори, така че както младите хора масово се фокусират върху този сектор, така и хора, които са с друга квалификация започват да преразглеждат своето професионално развитие."

Програмистите се ползват с по-голям престиж. Те са ценни фигури във всяка организация, тъй като са отговорни за създаването и поддръжката на множество дигитални продукти и услуги. Често се радват на по-добри условия на труд, които включват и по-висока заплата от стандартната. Това се дължи и на факта, че има голямо търсене на специалисти в тази област, които обаче не са достатъчно. Тази професия, обаче, изисква постоянно развитие на знания и умения - с това темпо на развитие се образува нужда и от промяна в езиците за програмиране. Това налага непрекъснато обогатяване на знанията и усъвършенстване и разширяване на уменията, като основният плюс от това е, че дава възможност за растеж и развитие. Това каза Емил Кирилов от Видин, който от години се занимава с изработка на хардуерни продукти.

"Стана много лесно вече да влезеш в тази професия, благодарение на тези институции, които се появиха в последно време, които обучават и преквалифицират много хора. Освен това високото възнаграждение в IT сектора няма как да не привлече младите хора, но този бранш вече също започна да става леко пренаситен. Всеки работодател, обаче вече има нужда и от качествени инженери, не само програмисти. На пазара вече започват да липсват хората, които имат фундаменталните знания за физиката, за света, ако щете и за икономиката, защото много от продуктите в софтуера са свързани с други браншове" - обясни Емил Кирилов.

Въпреки че програмирането предлага много възможности, важно е всеки, който реши да следва този път, да е добре информиран и готов за предизвикателствата, които го очакват. Програмирането е област, предлагаща огромни възможности за кариерно развитие, но е съпътствана и с известни предизвикателства. Важно е всеки потенциален специалист в тази област да разгледа всички плюсове и минуси, преди да вземе окончателно решение.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ученици от Видин проведоха практиката си в Швеция

Съвсем наскоро у чениците от ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" Видин се върнаха от Швеция, където проведоха триседмичната си практика. 17 ученици и трима учители бяха настанени в град Малмьо. Всички ученици са в специалност " Компютърна техника и технологии".  Симеон Герасимов е ученик в 10 В клас, споделя за своите впечатления в северната..

публикувано на 22.07.25 в 15:10

Родители избраха "Учител на годината" в Грамада

Родители от Грамада обявиха за  "Учител на годината" Красимир Петков. Той преподава в СУ "Христо Ботев",  целодневна организация на учебния ден и провежда занималня в сборна група деца от 1 до 4 клас:  "Директорката пусна анонимна анкета и родителите избраха точно мен. Може би, защото съм от Грамада и съм местен. Вече четвърта година..

публикувано на 22.07.25 в 14:05

Щастие по три: Какво е да си майка на тризнаци?

Родителството винаги е предизвикателство, но когато радостта дойде в троен размер, животът се променя още по-драстично. За да разберем дали това е така,  ще надникнем в живота на едно семейство от Северозапада, в което всичко се случва тройно - от усмивките до трудностите.   Борислава Циброва от Козлодуй  е млада майка на три..

публикувано на 22.07.25 в 13:20

Работилници по театър и рисуване- част от фестивала "Дунавски вълни"

Концерти, театрални и рисувателни работилници, хоротеки и представления са включени в програмата на  фестивала на изкуствата "Дунавски вълни“. Фестивалът ще продължи до 26 юли.   Тази година локациите са различни "Баба Вида", Библиопощата, Културен център "Жул Паскин"  и жп гарата. В парк  "Владикина бахча" а ктрисата Ирина Флорова ще..

публикувано на 22.07.25 в 13:10

Засадиха нови дръвчета пред търговския център във Видин

  С модерна визия е пространството пред търговския център във Видин. Обновяването на зелената площ в градинката започна преди година, а н аскоро бе подменен тротоарът, боядисана оградата, на мястото на старите дървета бяха засадени 17 мини дръвчета- декоративни кълбовидни шестили.  Промените предизвикаха много отзиви - и положителни, и..

публикувано на 22.07.25 в 12:25

Има ли скрито съкровище край Черепишкия манастир?

Много са преданията и легендите, свързани с историята на Черепишкия манастир - едно от най-посещаваните от туристи и поклонници места в община Мездра.  Според една от легендите има голяма, пълна със злато пещера в скалния масив срещу манастира. Входът ѝ бил под водите на река Искър и затова в нея можело да се влезе само чрез гмуркане. Преди много..

публикувано на 22.07.25 в 08:42

Николай Николов: Няма по-важно нещо от здравето

Здравето е най-важното нещо и хората трябва да се грижат за него. Това каза в "Час при зъболекаря" младият актьор Николай Николов от Белоградчик и обясни, че денталното здраве също не трябва да се пренебрегва, а напротив - на зъболекар трябва да се ходи през няколко месеца. 25-годишният талант сподели и за някои от първите си посещения в..

публикувано на 21.07.25 в 18:04