Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Защо все повече млади хора се насочват към програмирането?

Снимка: Радио Видин

С появата на много нови технологии, софтуерни приложения и дигитални платформи, занаятът на програмиста вече е по-важен от всякога. Какво прави тази професия толкова привлекателна и какви са нейните предизвикателства? В дигиталната ера, програмирането е професия, която се налага все по-силно. Високата заплата и стабилност в IT сектора са един от най-големите плюсове, казва Християн Петков, оперативен мениджър в компания, занимаваща се с кариерно развитие:

"Живеем в свят, който е изключително технологично насочен. Технологиите са навсякъде - в ежедневието ни, в дома, в живота ни. Съответно секторът се развива все повече и повече. От тази гледна точка, търсенето на кадри е много голямо и условията, които се предоставят на тези кадри са много по-добри, отколкото в редица други сектори, така че както младите хора масово се фокусират върху този сектор, така и хора, които са с друга квалификация започват да преразглеждат своето професионално развитие."

Програмистите се ползват с по-голям престиж. Те са ценни фигури във всяка организация, тъй като са отговорни за създаването и поддръжката на множество дигитални продукти и услуги. Често се радват на по-добри условия на труд, които включват и по-висока заплата от стандартната. Това се дължи и на факта, че има голямо търсене на специалисти в тази област, които обаче не са достатъчно. Тази професия, обаче, изисква постоянно развитие на знания и умения - с това темпо на развитие се образува нужда и от промяна в езиците за програмиране. Това налага непрекъснато обогатяване на знанията и усъвършенстване и разширяване на уменията, като основният плюс от това е, че дава възможност за растеж и развитие. Това каза Емил Кирилов от Видин, който от години се занимава с изработка на хардуерни продукти.

"Стана много лесно вече да влезеш в тази професия, благодарение на тези институции, които се появиха в последно време, които обучават и преквалифицират много хора. Освен това високото възнаграждение в IT сектора няма как да не привлече младите хора, но този бранш вече също започна да става леко пренаситен. Всеки работодател, обаче вече има нужда и от качествени инженери, не само програмисти. На пазара вече започват да липсват хората, които имат фундаменталните знания за физиката, за света, ако щете и за икономиката, защото много от продуктите в софтуера са свързани с други браншове" - обясни Емил Кирилов.

Въпреки че програмирането предлага много възможности, важно е всеки, който реши да следва този път, да е добре информиран и готов за предизвикателствата, които го очакват. Програмирането е област, предлагаща огромни възможности за кариерно развитие, но е съпътствана и с известни предизвикателства. Важно е всеки потенциален специалист в тази област да разгледа всички плюсове и минуси, преди да вземе окончателно решение.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Нутрициолог: Медът е най-доброто лекарство от природата

Пчелният мед е един от най-древните натурални продукти. Използван е от векове както за храна, така и за лекарство. Това каза  специалистът по хранене Пламена Антова и обясни, че пчелният мед съдържа много полезни вещества, които го правят изключително полезен.  "Медът съдържа изключително много аминокиселини, някъде около 18, около 27..

публикувано на 10.02.25 в 17:51

Село Бели брег - историята на една предизвестена смърт

Осма поред година питейната вода на монтанското  село Бели брег се кара с водоноска, а причината е влошеното качество на водата от местния водоизточник. ВиК-Монтана още не може да разреши проблема, разказва за патилата на местните кметският наместник, Георги Николов . В селото ползват този водоизточник от 1958 година. Преди 10 години тук..

публикувано на 10.02.25 в 17:30
Д-р Яна Валентинова

Млад зъболекар ще се грижи за денталното здраве на видинчани

Д-р Яна Валентинова е най-младият член на Районната колегия на Българския зъболекарски съюз във Видин. Завършва стоматология през октомври в Медицински университет, Крайова, Румъния. След дипломирането си се връща в родния си град, за да помага на хората от Видин да имат по-красиви усмивки. Разказва, че интересът ѝ към стоматологията се заражда още в..

публикувано на 10.02.25 в 17:12

Козлодуй ще отбележи Трифон Зарезан с дефиле на кукери и традиционни конкурси

Община Козлодуй подготвя богата програма, за да отбележи празника на виното Трифон Зарезан . Част от инициативите ще бъдат и традиционните конкурси за домашно вино и за домашно приготвено мезе. Повече подробности за предвидените събития ни разказа Величка Нейчева - директор на дирекция "Хуманитарни дейности" към Община Козлодуй...

публикувано на 10.02.25 в 15:30

В "Музикална зона": Иво Тодоров и "Обещай да ме целунеш"

   Днес ви срещам с един много креативен и иновативен човек - директора на дирекция „Дигитални програми” в Българското Национално Радио - Иво Тодоров, поет и създател на цифрово съдържание.  Дни преди празника на влюбените- 14 февруари, Иво Тодоров представя албум с 14 песни, създадени с помощта на изкуствен интелект. Компилацията е със..

публикувано на 10.02.25 в 15:21
Румяна Димитрова, имиджов консултант

Как да изглеждаме стилно без да харчим много?

В рубриката "Модни лабиринти"  днес ще си говорим за това  как да изглеждаме стилно, без да харчим много . Не е необходимо да купувате скъпи дрехи, за да изглеждате добре. Понякога е достатъчно да се уверите, че дрехите ви са добре скроени и прилягащи на тялото. Един от лесните начини да изглеждате стилно, без да харчите много, е да поддържате..

публикувано на 10.02.25 в 14:00

"Неделник" от 9 февруари 2025 година

Да се повеселим с "Неделник"! Скулпторът Александър Пройнов откри в Монтана изложба наречена „Българи - аз съм част от вас". Тя е финал на цикъла, който творецът започнал преди 27 години.  В месеца на виното и любовта, между двете дати на лозарския празник Трифон Зарезан , ви срещаме с един доказан майстор на ракия от Враца ...

публикувано на 09.02.25 в 14:24