Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Археологът Евгения Найденова: За историята на Оряхово между миналото и бъдещето

8
Снимка: Виктория Топалска

Оряхово е малко крайдунавско градче, носещо богата и древна история. Един от пазачите на неговата история е д-р Евгения Найденова, директор на Историческия музей на града. За своите заслуги и постижения в областта на културата и опазване на нашето наследство, д-р Найденова беше отличена с почетната награда от Министерството на културата "Златен век"- сребърен печат на цар Симеон Велики. Новината за това археологът получава точно в Деня на народните будители.


"Лично ми се обадиха на 1 ноември, Деня на будителите, да ми честитят празника и да ми съобщят тази прекрасна новина. Съобщи ми я Доротея Гюрджийска от Министерството на културата и съответно каза, че съм отличена, съответно ми съобщи и датата на церемонията, която с удоволствие приех и присъствах... Министърът на културата, Кръстьо Кръстев, лично предостави и връчи тези отличия на всеки един от петдесетте културни дейци-творци. За мен беше изключително висока чест да бъда в тази будителска аудитория, с толкова много именити български будители с голям принос за българската култура. Благодарна съм, че оцениха постиженията на нашия труд-това ни дава увереност да продължим нашата голяма мисия в малкото Оряхово. Все пак малкото Оряхово доказва, че заслужава да привлича вниманието на всички." - каза за Радио ВИДИН археологът.


Евгения Найденова отдава цели десетилетия на професията си. Тя стъпва в музея още през далечната 1995 година и споделя, че с всяка една година, прекарана там, тя трупа все повече и повече опит, а обичта към работата остава непоклатима и до днес. "Работя със същия ентусиазъм от първия момент, в който съм дошла, до ден днешен", признава Найденова и допълни, че това е един от най-равилните избори, които някога е правила.


Един от проектите, с които директорът на музея се гордее, това е интерактивната мултимедийна експозиция, разположена в реновираната зала на Екимджиевата къща в град Оряхово. Изложбата се казва "Марин Върбанов. Принцът от Оряхово." и е посветена на световноизвестния майстор на текстила, променил завинаги света на изкуството. Изложбата разказва с езика на съвременните технически средства за живота и творчеството на роденият в крайдунавския град професор Върбанов. 


"Изключителна радост и гордост за Оряхово е, че имаме такъв модерен, новаторски тип изложба. Тя стана благодарение на няколко институции. Още в началото, когато започнахме да говорим за идеята, за възможностите на проекта, възникна въпросът, че ни трябва подходяща зала и именно тогава господин Росен Добрев прие сърдечно тази идея и изцяло я подкрепи. След това Община Оряхово направи ремонт на залата и накрая общинският съвет гласува предоставянето й за използването за тази изложба. Самият проект, който е на музея, се финансира от Фондация "Америка за България", за което също съм изключително благодарна, защото те дадоха възможност това да се превърне в реалност. От дълго време се чувстваше необходимостта да представим творчеството на Марин Върбанов. Ние разполагаме само с една единствена торба-чан, но неговото творчество е мащабно. Разпръснато е на три континента, така че единствената възможност да представим по някакъв начин това новаторско изкуство е именно точно този тип. За наша радост и съвременните технологии са напреднали. Екипът, който се създаде, се справи блестящо... Имаме наистина едно културно бижу за Оряхово..."- разказа Евгения Найденова и добави, че този тип изложби са особено въздействащи върху публиката, затова ще продължават да ги реализират и в други насоки. 


В момента се работи по възобновяване на експозиция "Възраждане", където ще има също дигитален момент, сподели още директорът на музея, но запази в тайна подробностите за момента, в който ще финализират следващия си проект. Работи се по разработването на дигитални каталози, от които всеки посетител ще може да се запознае с допълнителна информация за всеки един експонат, дигитализиран от експозициите в музея. Идеята е по проект “Мост към нови публики”, финансиран от Национален фонд “Култура”. Иновацията ще дава възможност и да се сканира съответния QR код, който ще дава възможност на всеки да прочете допълнителна информация за експонатите от вкъщи. Основната идея на музея е миналото на града и наследството, което се съхранява, да бъде достъпно за всеки, благодарение на съвременните технологии. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

МВР и УНИЦЕФ стартират кампанията "Активизъм срещу насилието"

От днес, 25 ноември- Международен ден за елиминиране на насилието срещу жените до 10 декември- Денят на човешките права, се отбелязват 16-е дни на активизъм срещу насилието, основано на пола. В изпълнение на сключен меморандум между МВР и УНИЦЕФ още през юли тази година е постигнато споразумение за провеждане на национална превантивна..

публикувано на 25.11.24 в 16:06

Наематели на общински жилища във Видин прекъснаха заседание на Общинския съвет

Недоволни наематели на общински жилища прекъснаха днешното редовно заседание на Общинския съвет във Видин. Поводът бе предстоящото увеличения на наемите им - проблем, за който ви информирахме миналата седмица .  Повече от 30 точки бяха залегнали в предварителния дневен ред, сред които - промени в общия устройствен план, предложения за продажба на..

публикувано на 25.11.24 в 15:49

Даскал Иван Попов: За учителя с любов от чипровчани

Днес си припомняме за една светла личност, дала своя принос и спомогнала за културния подем в град Чипровци. Това е личността на даскал Иван Попов, а поводът да ви срещнем с него е, че този месец се навършват 125 години от неговото рождение. Кой е той и защо Чипровският музей и Основно училище "Петър Парчевич" в града посветиха изложба с негови..

публикувано на 25.11.24 в 15:00

Обучение за бременни ще се проведе в мездренско село

Петдневно  обучение за бременни  ще се състои в мездренското село  Ослен Криводол  в периода от 4 до 8 декември. Организатори на събитието са Невена Йовчева, която е педагог и основател на школа, посветена на деца и Божена Иванова, която в последните 10 години се занимава предимно с астрология и женски практики за бременни. Събитието се казва..

публикувано на 25.11.24 в 14:00

В „Музикална зона“ слушаме гранд дамата на италианската телевизия и музика Рафаела Кара

   Родена е в Болоня през 1943 г. Истинското ѝ име е Мария Роберта Пелони. Рафаела Кара е творческият й псевдоним. Тя има дълга кариера в  италианската обществена телевизия, където десетилетия наред демонстрира талантите си на певица, танцьорка и водеща на успешни шоу програми, които имат милиони последователи. Тя участва също и във филми и..

публикувано на 25.11.24 в 09:00

"Неделник" от 24 ноември 2024 година

Обичам да се разхождам и да гледам. Да забелязвам. Да откривам и да се опитвам да разбера за мен интересни неща, а за други напълно скучни. Сами трябва да търсим за да се открием и да се преоткрием. Същото важи и за това, което виждаме...Срещам различни хора. Забелязал съм, че са три типа. Първите /не в този ред, разбира се/остаряват видимо, но..

публикувано на 24.11.24 в 14:10

Там, където е Господ – там е истинският живот, любов и единство

Тринайсета неделя след Неделя подир Въздвижение , която отбелязваме днес, Господ Иисус Христос ни напомня, че ние като християни трябва да се стремим не само да изпълняваме закона на Бога просто ей така, без да вникваме в него. Той ни казва чрез съвета, който дава на един богат младеж, че не е достатъчно да изпълняваме на думи закона..

публикувано на 24.11.24 в 08:00