Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Юлияна Антонова - Мурата от Япония: Бутилката с вода е най-важното нещо при земетресение

На фона на проведените вчера, 14 ноември, в Северозапада тестови изпитания на новата Система за оповестяване при бедствия и аварии BG-ALERT, в "Другата истина" днес ще видим как правят това в Япония - страната с традиции в това отношение, защото там земетресенията са чести. Може ли да се свикне с тях и как трябва да се действа при подобни обстоятелства - за това разказва Юлияна Антонова-Мурата. Тя е дългогодишен дипломат и писател, която повече от 20 години живее в Япония. 

"Вкъщи се смеем, че всички големи земетресения и тайфуни в Япония аз съм ги посрещнала и няма нито едно, на което да не съм присъствала. По време на голямото земетресение през март 2011-а бях в Токио. Преди това, по време на другото голямо земетресение в Кобе, аз също бях в Япония. И много често приятелките ми казват, че съм свикнала със земетресенията. Не, искам да кажа, че дори и японците не са свикнали със земетресенията и всеки има в сърцето си някакъв уплах или неприятно усещане, че може да посрещне поредния трус. 

Тук редовно, било по общините или по кварталите, било по посолствата, в парковете, по фирмите или др., навсякъде има учебни дни, в които ние можем да разберем какво значи едно голямо земетресение. Пристига един огромен камион, в който ние се качваме и те пускат трус със сила например 7-8-а степен по Рихтер. Така ни учат какво да правим в подобни ситуации, за да оцелеем. 

Аз съм ги преживявала тези земетресения и знам, че когато започне трусът, не се излиза навън. Особено опасно е да се ползват стълбите - те са най-рискованото звено. Най-важното е да не бягаш от дома си, защото дори да излезеш на улицата, то има вторични трусове, а те понякога са по-силни от първия. Както голямото земетресение в Чили, с трус 9 по Рихтер. След няколко дни е имало ново, със сила 9.4 по Рихтер. В Япония пък бе 9.2 по Рихтер. Това са земетресения, при които пада всичко и ти не можеш да разбереш къде е изток, запад, север и юг, за да бягаш. И ако си на улицата, може нещо да те нарани. В такива моменти падат стени, огради, стъкла от прозорци. Много рядко обаче, ако си в дома си, можеш да умреш от самото земетресение...

Тук са ни учили, че при земетресение трябва да се влезе под масата - това е задължително условие. Ако си в леглото, защото може да те завари и през нощта, тогава трябва да се свиеш в поза на новородено. Така шансът да бъдеш ударен е много по-малък, заради по-малките ти размери. И което е най-важното, винаги са ни учили, че до нас, когато спим през нощта или когато сме по улицата, трябва да имаме бутилка с вода. Установено е, че при земетресение, ако не получи човек сърдечен удар от уплах се оживява, но трябва да имаш вода, за да може няколко часа или няколко дни да останеш жив, ако си затиснат. Без храна човек може да живее 10 или 15 дни, но не може да живее без вода. Затова ние в Япония винаги имаме до леглата си бутилка с вода. Тя е първото нещо, което взимаме, ако започне да люлее. Грабваш бутилката и се свиваш, за да изчакаш да мине. 

Освен това, в Япония имаме една иконка на телефона. И още преди ние да сме усетили труса, тази иконка вече е уловила вибрациите и започва един много странен звук. И той е характерен само при земетресение. И когато ние го чуем, първото нещо е да си вземем водата, да се скрием под масата, ако сме вкъщи или на работа, а ако сме на улицата - да отидем на по-широко място, за да няма падащи предмети. Всичко това е обиграно десетки пъти. 

Същото се прави и при децата. Например моят внук, който е в детската градина, няколко пъти в годината не учат, а тренират. Водят ги в парка, на улицата, в детската градина, за да ги учат како да правят при земетресение. Учат ги да си слагат раничките на главите за омекотяване на евентуален удар. Самите сакчета така са направени, че от едната страна са гумени - т.е. има въздушна възглавница. С една дума - предвидени са всякакви такива моменти. Но, отварям една скоба - човек предполага, Господ разполага. Не знаем какво има да се случи. Едно обаче знам - никой не е свикнал с тези земетресения.       

Най-важното е, че хората тук живеят така, че дори да се случи земетресение, на другия ден всички са готови да работят, за да оправят разрушенията. Разрушен път с дупки и след една седмица вече е в идеално състояние. Всички в окръга отиват и работят денонощно..."

Цялото интервю с Юлияна Антонова - Мурата - в звуковия файл.

* Снимки- личен архив на Юлияна Антонова - Мурата и Фейсбук




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

В "Музикална зона" на 13 февруари 2025 слушаме двойния албум "Светът на Ханс Цимер – част 2: Ново измерение" 2025

През 2019 г. излиза първа част на колекцията "Светът на Ханс Цимер – Симфонично тържество". Шест години по-късно, на 31 януари 2025 г. идва ред и продължението "Светът на Ханс Цимер – част втора: Ново измерение". Седемнайсет от най-емблематичните филмови композиции на композитора звучат над два часа, предимно под формата на сюити с музика от..

публикувано на 13.02.25 в 09:00

ППМГ "Екзарх Антим I" във Видин отбелязва патронния си празник

На 16 февруари ППМГ "Екзарх Антим I" във Видин отбелязва своя патронен празник . Това е денят, в който по време на Църковно-народния събор през 1872 г.  великият българин, духовник, патриот и дипломат Антим Първи е избран за  пръв екзарх на самостоятелната Българска екзархия.  Програмата за патронния празник започна още на 6-ти..

публикувано на 12.02.25 в 17:13

Логопеди с кампания за безплатни консултации

Кампания за безплатни консултации с водещи специалисти логопеди ще се проведе през март в цялата страна. Инициативата "Логопед с добро сърце" е организирана от платформата Логопедия.БГ по повод Европейския ден на логопедичната терапия - 6 март, който българските специалисти по речево развитие разпознават и като свой професионален празник. Кампанията..

публикувано на 12.02.25 в 15:34

Враца почита Мистер Сенко и магията, която завладя света

Да разнасяш главата си по целия свят, но не на раменете си, а под мишница, с виртуозност, с която в детските си години на сиротство и мизерия, за да оцелееш, като "гаврош" си продавал "лимонада и пасти" - това е история, в която си струва да се вгледаме. Зад илюзията на славата на почетния гражданин на Париж, София и родната Враца , признат по цял..

публикувано на 12.02.25 в 13:00

Климатичните промени и грижата за лозята

Промените на климата са все по-осезаеми през последните години. Свидетели сме на все по-големи горещини, все по-чести са и екстремни климатични явления- наводнения, бури, суши, градушки, екстремно високи температури. Всичко това изправя земеделците пред сериозни предизвикателства, най-вероятно ще  има и  негативно въздействие върху земеделието и..

публикувано на 11.02.25 в 17:30

Честит празник на телефон 112, който никога не дава заето

Днес, 11 февруари, отбелязваме Европейския ден на телефона за спешни повиквания 112. На днешната дата почитаме усилията, благодарение на които телефонната услуга е ефективна и безпроблемно свързана за всички европейски граждани, като гарантира нашата безопасност. Обявен със Съвместна тристранна декларация на Европейската комисия,..

публикувано на 11.02.25 в 17:05
Елена-Стефани Асенова

Видинско момиче е с две първи отличия в музикален конкурс

Дванайсетокласничката Елена-Стефани Асенова е с две първи отличия "Специални" от участието си в Десетия национален конкурс "Звезден сблъсък" в град Велико Търново. Тя учи в СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин и участва в съревнованието онлайн. "Това е моето първо участие в "Звезден сблъсък"... Двете категории, които избрах, са..

публикувано на 11.02.25 в 16:10