Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Видински математици отбелязват Световния ден на философията

2
Снимка: Радио ВИДИН

Днес, в Световния ден на философията, гостуваме в час по философия на учителя от видинската математическата гимназия Марчела Маркова. Децата с видим интерес взимат участие в урока, като за това свидетелства начинът, по който възпитаниците на гимназията разсъждават и търсят отговорите на поставените въпроси. 

Учениците са решили да отбележат Световния ден на философията чрез ръчно изработени материали с цитати на известни мислители. Марчела Маркова казва, че философията е едно пътешествие към истината за света, битието и за човека като цяло. 

"И като всяко едно пътешествие, много често срещаме грешки, заблуди. Затова казваме, че философията е многообразна, че тя е неокончателна. Но пък в това се намира и нейното очарование. Защото във всеки един път неизбежно се достига до някакви находки. Всъщност смятам, че даже и това е достатъчна причина да философстваме. Философското знание не се постига с лекота и учениците го знаят много добре. Изисква се отговорно мисловно усилие, изискват се много дълги часове самотно четене... Тези дълги часове на сериозно четене ни дават възможност да научаваме много неща... Не случайно казват, че философията е царица на науките. Философията, аз много често казвам, че е любознателна и обича да си "вре носа" навсякъде, но в добрия смисъл на думата. Иска да намери първопричините на всичко съществуващо."     

Учениците от Профилирана природо-математическа гимназия "Екзарх Антим I" Пламен, Иван и Пресиана казват, че проявяват интерес към философията защото им дава знания, които са важни за живота и за тяхното развитие като личности. Добавят, че часовете по по този предмет са разтоварващи и приятни. 

"Имам интерес към философията. Това, което ми е най-интересно във философията е как от различните гледни точки всеки човек вижда различно, какво го заобикаля, общността покрай него. Напоследък, специално в 10-и клас учим за логиката, логиката като наука на философията, как логиката е начинът, по който да се аргументираш чрез истината. Полезно е и в много други сфери...", коментира десетокласникът Пламен

За Иван, който също е в 10-и клас, философията винаги е била повече хоби, отколкото учебен предмет:

"Философията не е нещо, което винаги се учи. Това е нещо, което ползваш във всекидневния си живот. Зад всяка мисъл има философия. Предметът, с който се занимаваме в момента - логиката, това е някой да може да каже нещо и ще бъде възприето от 5 човека по 5 различни начина. Друго интересно нещо за философията, почти нищо на този свят няма точен отговор. Точно различни отговори на един и същ въпрос. Дори понякога и в математиката не може да докажеш, че нещо е така. Учи те да очакваш всичко, най-неочакваното. Това е интересното за философията, според мен."
 
"Мога да кажа, че философията ми помага да погледна нещата от различна гледна точка, да изпитам нови неща. Да се замисля за най-различни въпроси, теми. Просто ми дава възможността да размишлявам", каза Пресиана от 9-и клас. 

И накрая нека да завършим тази наша среща по философски, с цитат на немския мислител Йохан Гьоте: "Човек вижда толкова, колкото знае".


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Какво диктува модата на абитуриентските балове тази година?

Май месец е тук, а с него и треската по баловете! Абитуриентите от випуск 2025 вече броят дните, а големият въпрос е: "Как ще изглеждам в най-важната вечер?". Тази година модата не просто следва тенденции - тя ги пречупва през личния стил на зрелостниците. А зад перфектната визия стоят хората, които създават магията - гримьори, фризьори,..

публикувано на 14.05.25 в 17:40

Фестивал във Видин представя кухнята на три епохи

Каква е кулинарната история на Видин? Отговорът ще даде в края на седмицата третото издание на фестивала "Видин - градът на трите крепости" . Посетителите ще имат възможност не само да научат какво е било менюто през Античността, Средновековието и Османския период, но и да дегустират най-характерните за тези три епохи ястия. Това обясни директорът на..

публикувано на 14.05.25 в 15:23

Автентичните носии на Северозапада оживяват в Лом

Бал-ревю на северняшката народна носия "Бабин скрин" ще се проведе в събота в Лом. С автентични облекла ще се представят цели семейства и дори читалища. Всеки участник ще трябва да направи и кратко представяне на носията, с която е облечен, обясни организаторът от фондация "1300 години България" Ивайло Йосифов . С него разговаря Гергана Панова...

публикувано на 14.05.25 в 12:00

Видинската библиотека: Традиции и технологии

155 години библиотечно дело отбелязва Регионална библиотека "Михалаки Георгиев" във Видин. Първите сведения за обществена библиотека са още от 1863 година, когато вестник "Българска пчела" съобщава с кратка бележка, че местното турско началство е прибрало книгите на видинското читалище, което поради тази причина прекратява своята дейност. За..

публикувано на 14.05.25 в 09:51

Българският хелзинкски комитет с песимистичен доклад за правата на човека у нас

Политическа нестабилност, тревожно отстъпление по отношение на основните права на гражданите и липса на активна институционална позиция и работа за защитата им, са основните констатации в доклада на Българския хелзинкски комитет (БХК) за правата на човека в България. Годишният доклад за правата на човека в България се публикува ежегодно от 1994 г...

публикувано на 13.05.25 в 16:00

Сдружение поде кампания "Сърце на колела - за Северозапада"

Сдружениe "Кауза Северозапад" -Монтана започна кампания "Сърце на колела - за Северозапада" . За да достигнат до повeче хора, от неправителствената организация имат нужда от собствен превоз. Причината е разрасналата се изключително бързо програма за хранително подпомагане, каза председателят на сдружение "Кауза Северозапад" Теменужка..

публикувано на 13.05.25 в 14:43

Видински ученици завоюваха седем отличия на национален фолклорен конкурс

Ученици от СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин се върнаха със седем отличия от участието си в Националния фолклорен конкурс „Напеви от Северозапада”, организиран от Общински младежки дом – Монтана. Наградите са в раздел "Народно пеене". Учениците са завоювали шест първи места и едно второ, каза техният преподавател Живка Сливенова:..

публикувано на 13.05.25 в 14:00