Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Читалището в Градец отпразнува 95 години

| Интервю
2
Снимка: Фейсбук, Кметство с. Градец

С празничен концерт отбелязаха 95-годишнината от създаването на читалище "Просвета 28.11.1928" в Градец на 30 ноември. Във видинското село, през далечната 1928 година, група от ентусиасти, предимно учители и свещеници, запалват първата искра на читалищното дело в родното им място. Първо го основават в дома на Славчо Герчев, който по-късно е изявен самодеец в културното средище. Заради обширната дейност на читалището се налага да сменят местоположението му - избират по-голяма сграда, тази на местната кръщелница. По-късно го преместват в новоизградената прогимназия. През 1937 година, голямата Врачанска община по това време, взема решение, че за нуждите на читалището трябва да се обособи и да се изгради собствен читалищен дом. Това разказа за Радио ВИДИН Пролет Цолова, секретар на културното средище:

"Най-интересното в тези документи, които съм открила в нашето читалище и съм ги предала в Държавен архив - Видин, е че то е изградено не само с решението, не само с доброволния труд на цялото село, но най-вече е имало обособен архитектурен план, скица, по която то е изградено и е било с названието "Театрален дом". По-късно видях, че и в Ново село, тяхното читалище е с подобно название, може би защото основната дейност по това време и в началото на неговото създаване е най-вече театралната дейност. Тогава театралната дейност до 70-те, 80-те години беше една от водещите самодейни инициативи на местните театралци  и изобщо самодейци. По-късно вече селото с доброволен труд изгражда самата сграда... Вече духовно тя е изпълнена с духовни копнежи, с хорово пеене по-късно. Обособяват се мъжки и дамски хор, танцовите състави, 50-те години започват да се обособяват, тъй като всъщност те са единствените, които са останали."

Друг интересен факт е, че през 50-те години, селото се снабдява с електричество с читалищни пари, които по-късно са върнати в читалищната каса. И както описва един тамошен летописец, "селото просто светна". Светва и в преносния смисъл на думата, тъй като читалището се обособява като един духовен център за много поколения и до днес. В момента в него са останали два действащи колектива по автентичен фолклор - възрастни и деца, група за лазаруване. По идея на местни самодейки, от няколко дни са сформирали и група за коледуване. До този момент са се записали 20 деца. 

"Това е празник, който не успяхме през тези години да го възстановим, защото той имаше една особеност, да се ходи нощно време, сега ето, че нещата преминават в друго измерение - ще ходят на Коледа сутринта. Това са предимно момчета, които ходят и коледуват из селото. Аз се радвам, че този обичай, който тук, в нашето село, го наричаме "Пиу миу" е записан в златния фонд на Копривщица, където държа да подчертая, че село Градец е присъствало почти на всички издания и са златни медалисти нашите участници в тази наистина българска фолклорна столица."

Читалището в село Градец е разполагало с богат фонд, който запазва до днес.

"Още по-интересното е, че ние имаме много автори от село Градец, чиито произведения пазим и съхраняваме в нашата библиотека. Това са над 20 човека, като от тях има с краеведска литература, която е много ценна, с поезия, с проза и т.н. Така че, радвам се, че имаме един такъв книжен колектив, който наистина допринася за това книжовно богатство за нашето село с доста произведения."

Читалището има нужда от ремонт, посочи още Пролет Цолова:

"Като материална база имаме необходимостта от това да бъдем ремонтирани, с по-приятен вид, да не тече покривът или да имаме някакви други проблеми, защото това е собственост, която трябва да се пази, да се съхранява. Читалището не напразно е като един дом, който постоянно трябва да се грижим за него, за да е приветлив, за да е уютен, да създава желание на хората, които идват в него да се чувстват добре и комфортно."

Пролет Цолова добави, че няма семейство, което тук да не е играло, пяло и танцувало



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Как да пазаруваме разумно на Черен петък

Черният петък е едно от най-очакваните събития в годината за любителите на пазаруването. Това е денят, в който много магазини предлагат огромни отстъпки и специални оферти. Черният петък по принцип започва рано сутрин в последния петък на месец ноември.  В България, обаче, все по-честа практика става Черният петък да се провежда много..

публикувано на 22.11.24 в 17:05

Пуци: Историята на едно диво и щастливо морско свинче

В света на домашните любимци има някои, които обожават прожекторите, камерите и вниманието. А има и такива като Пуци – млад, див, игрив, и… определено не е фен на фотоапарати. Пуци е морско свинче, представител на породата американски късокосмести и със сигурност знае как да превърне живота на стопаните си в приключение. Антонина Лозанова ,..

публикувано на 22.11.24 в 15:30

Тебеширеният човек отново е тук!

Минали са тридесет години, откакто четири момчета, следвайки странни тебеширени знаци, намират в гората части от тялото на убито момиче. Дебелия Гав, Железния Мики, Еди Мюнстър и Хопо сами са измислили тези знаци, с които да се забавляват и да си разменят тайни съобщения през иначе безкрайно скучното лято на 1986 г., но ето че още някой се е..

публикувано на 22.11.24 в 15:25

"Вещица RUN" предизвиква дамите да "полетят"

На 1 декември предстои туристическата надпревара " Вещица Рън ", организирана BG Events & Guiding. Надпреварата ще е в района на Белоградчик. На него предстоят много изненади и участничките ще бъдат доста атрактивно облечени - като вещици. В тези премени ще преминат част от трасето.  "Предвидени са три контролни точки по трасето, на които..

публикувано на 22.11.24 в 14:35

Видинската математическа гимназия въвежда като избираем предмет религия

В Профилираната природо-математическата гимназия "Екзарх Антим I" във Видин ученици ще изучават като свободноизбираем предмет религия и основи на източното православие. Решението е по инициатива на училищното настоятелство, каза директорът Ивайло Милушев.  "Лятото, на 19 юли, беше проведена една среща между членове на настоятелството, учители..

публикувано на 22.11.24 в 14:30

Професия адвокат: Законите, хората и изкуството да ги разбираш

Днес ще си говорим за професията адвокат - една от онези професии, които сякаш винаги са обвити в строгост, сериозност и мистерия. Но ако надникнем зад параграфите, строгите костюми и тежките дела, ще открием нещо повече - хора със сърце, усет за справедливост и дори малко чувство за хумор. Днес ви разказваме историята на Таня Кълцева от..

публикувано на 22.11.24 в 13:00

Общинските наеми във Видин скочиха драстично

Слушатели на Радио Видин ни сигнализираха за драстично увеличение от около 300 процента на наемите на общинските жилища в град Видин. На територията на област Видин има над 400 общински жилища. В тях са настанени хора, отговарящи на определени критерии: хора с починали близки, многодетни семейства, самотни родители, хора, изпаднали в..

публикувано на 21.11.24 в 17:05