Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ученици от видински училища изнесоха празничен концерт

Снимка: Виктория Топалска

Коледен концерт на групите по Националната програма "Заедно в изкуствата и в спорта" се състоя във Видин. Домакин на проявата беше ОУ "Любен Каравелов", а в нея се включиха ученици от ОУ "Иван Вазов", ОУ "Свети Климент Охридски", ОУ "Епископ Софроний Врачански", ППМГ "Екзарх Антим I", ГПЧЕ "Йордан Радичков" и СУ "П. Р. Славейков". 

Малки и големи, начинаещи и напреднали, близо два часа пееха и танцуваха на сцената в актовата зала на училището-домакин. Един от участниците с повече опит беше осмокласничката Мария.

"Представихме Дайчово хоро, Шира, Батута и Ганкино хоро. Като група танцуваме от 7 години, а наш ръководител е Деян Славчев. Ние сме от училище "П. Р. Славейков". Важна е музиката, важни са танците. Описват те като човек."

Хореографът Деян Славчев, когото много видинчани познават, участва в програмата с 5 групи.

"Те са от различни училища, аз работя с различни деца в случая, от 3 училища са. Това са ОУ "Иван Вазов", при тях имаме една група в прогимназиален етап, но принципно децата са от пети клас, от математическата гимназия също, те са в гимназиален етап, от 10 клас са, има и момиченце от осми клас и 3 групи в СУ "П. Р. Славейков", където имаме в начален етап, прогимназиален и гимназиален етап...С някои от децата сме работили и миналата година, тъй като проектът е за втора година. Сами разбирате, че от както е стартирал проектът сега, октомври, няма как да се направят чудеса за два месеца, при положение, че имаме два часа седмично приблизително. Още повече и живеем в такова време, че има доста вируси и болести...За една група се полагат по 80 часа, в които са включени часове за изяви, за посещения на концерти, за всичките тези неща са 80 часа, които са изключително малко, но в крайна сметка това е нещо, което е допълнително, не е основен предмет...Мен ме радва това, че съм успял да запаля искрата в тях и те идват с желание на танците. От тук натаам трябва само да им покажа това, което трябва да научат, да го усвоят, като същевременно ръководителят трябва да предостави материала на достъпен и приятен за децата език, за да могат те наистина да го усвоят. Във всяка една възрастова група трябва да се работи по различен начин. Налага се някой път индивидуален подход, тъй като пръстите на ръката са пет, но нямаме два, които да си приличат-така е и с децата, те са различни, с различни възможности, с различни заложби. Важното е, че децата имат желание. Аз съм казвал много пъти и го твърдя-в българските народни танци няма нещо невъзможно. И за това мога да споря с всеки."

Докато някои от изпълнителите бяха с вече натрупан назад в годините опит, то други бяха тепърва "прохождащи" в новите занимания. Пример за това са второкласниците от ОУ "Любен Каравелов", които представиха "Танцът на Пипи". Техен танцов ръководител е класният им ръководител, който беше и водещ на събитието, Нина Нинова, която посочи, че резултатите от усилените тренировки си заслужават всички предизвикателства, с които са се сблъсквали до момента.

"Буквално всички момичета от класа искаха да се включат и много се забавлявахме, но и доста труд положихме...Те бяха много изненадани, когато видяха колко трудно се получават нещата, защото на сцената виждаме крайния резултат и никой не знае какво стои зад него, а това са наистина много часове усилен труд, а пък тези деца много бързо се уморяват, някак не са свикнали на толкова много двигателна активност и честичко трябваше да почиваме в началото, докато накрая вече добиха малко по-голям тренинг и тогава започнахме да повтаряме многократно. Все нещо в танца измисляхме ново, те даваха идеи, което беше много хубаво, защото кипят в тази работа и накрая наистина се получи нещо весело, забавно, нещо, което наистина гали окото и ухото. Те самите сега се чувстват невероятно щастливи, защото са аплодирани, защото накрая получиха и награди, пък и са се представили чудесно."

Участниците и техните ръководители бяха наградени с индивидуални награди и торта. Представена беше и изложба на коледна украса. Гост на събитието беше Галя Павлова - старши експерт по български език и литература в Регионално управление на образованието-Видин.

*Повече може да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 26 януари 2025 година

Вчера Българското националното радио отбелязва своя 90 ти рожден ден. Да ни е честито. "Без радио не мога" - това споделя Ангелина Петкова от Монтана. Тя е на 86 години, най-възрастната радиожурналистка в града. С Ангелина Петкова ни среща кореспондента ни в Монтана Любо Андреев. Йодановден по стар стил отбелязаха във..

обновено на 26.01.25 в 18:43

Ангелина Петкова: "Без радио не мога"

Без радио не мога. Това казва Ангелина Петкова от Монтана . Тя е на 86 години, най-възрастната радио журналистка в града. Първите стъпки в професия прави в Трявна. Обучава се в Българското национално радио под ръководството на Анна Шинева, Николай Джунов, Борислав Бояджиев и Михаил Минков. И до ден днешен Ангелина се чува по телефона с Божана..

обновено на 26.01.25 в 14:10

Да приемем Христос като най-скъп гост за наша радост и наше спасение

Неделята, в която се намираме днес е Петнадесета неделя след Неделя подир Въздвижение.  Днешната неделя  е посветена на евангелското събитие – срещата на Господ Иисус Христос със  Закхей , началник на митарите и богат за онова време човек. "Йерихон, палмовият град, отново бе развълнуван. Вестта за  изцеряването на слепия просяк..

публикувано на 26.01.25 в 08:00

"Проект Северозапад" възстанови социалната кухня

Възрастни хора в 10 населени места от община Мездра обслужва в момента социалната кухня към фондация "Проект Северозапад" , която възстанови дейността си от началото на годината. Продължават записванията. От неправителствената организация са готови да доставят обяд на достъпни цени до повече населени места, обясни директорът на фондацията Яна Рупева..

публикувано на 24.01.25 в 16:44

Да уловиш магията: Фотографията като начин на живот

Продължаваме да ви срещаме с хората от Северозапада, които успяват да превърнат своето хоби в професия. Това е нещо наистина прекрасно, но понякога може да бъде и предизвикателство.  Когато хобито стане професия, магията понякога се губи. Срокове, клиенти и ангажименти заменят свободата, с която сме свикнали. Но когато обичаш истински това, което..

публикувано на 24.01.25 в 16:30

Избраха думите на 2024 година

Избраха трите най-популярни думи за 2024 година. Това са "Шенген"- с 37.57%, "дубайски шоколад"- с 26.33% и "санитарен кордон"- с 24.14%. Те бяха избрани в третия етап на конкурса "Думи на 2024 година", чрез потребителска анкета, проведена в сайта kaksepishe.com , в която желаещите да участват имаха право да гласуват за общо 10 думи, подбрани от..

публикувано на 24.01.25 в 16:30

"Попитай сърцето" за любов

С нестандартната белгийска писателка Амели Нотомб вече сме се срещали благодарение на романа ѝ „Кралска воля“. И ако там тя разказваше една леко абсурдна любовна история за открадната самоличност, то в романа „Попитай сърцето“ темата е за друг вид любов и за това какво се случва, когато въпросната любов отсъства или не е тази, от която..

публикувано на 24.01.25 в 16:25