Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Врачанската библиотека "говори" чрез технологиите

За някои хора може би библиотеките са прашни места, където скучни хора четат скучни книги. Това обаче не би могло да е по-далеч от истината. Поне що се отнася до Регионална библиотека "Христо Ботев" във Враца. Културният институт смело завоюва нови територии в дигиталното пространство, а като инструмент използва съвременните технологии. Целта е да достигне до нови, предимно младежки аудитории. Именно на тях библиотеката "говори" за книги и за четене на езика, който те предпочитат - чрез аудио и видео формати. Така се раждат библиокаст и BookTok, чрез които регионалната библиотека се опитва и успява да отговори на предизвикателствата на съвременната комуникационна среда, в която живеем, обясни директорът на културния институт Силвия Павлова. 

Тя представи последните данни на Американската библиотечна асоциация, свързани с начините, по които потребителите на възраст между 13 и 26 години, за които мобилните устройства са ключов елемент от ежедневието, използват обществените библиотеки и социалните медии: 

"През последните години в медийната комуникация сериозно се настаниха два от форматите - аудио и видео. Звукът е доминиран от подкастите, а видеата, пренесени от YouTube, но с много по-малко времетраене, повлияни от социалните мрежи Instagram и неговите Reels, носят белега на най-бързоразвиващата се социална мрежа TikTok. И определено младежите са въодушевени от тези нови мрежи, от тези нови начини за комуникация. И тук вече дойде въпросът до каква степен са склонни да използват библиотеката и какво би ги привлякло точно в библиотеката. Тук нашите наблюдения са, че младите потребители използват обществените библиотеки, за да тестват нови технологии, за достъп до безплатни абонаменти, да учат, да участват в ателиета, обучения и да прекарват време в зоните за тийнейджъри. Водени от потребностите на тийнейджърите и младежите да използват библиотеката като място, което да свързват с книгите, да насърчават търсенето на знания и да бъдат сигурна среда за ползотворно прекарване на време, екипът на Регионална библиотека - Враца създаде подкаст, както и профил в TikTok." 

Началото е поставено през 2022 година, когато, благодарение на успешното партньорство на врачанската библиотека с най-големия сайт за четене в България - "Аз чета", започва проектът Библиокаст, допълни Силвия Павлова:

"Съвместно надградихме техния книжен подкаст с нов сезон, който положи основите на ново дигитално пространство на библиотеката, което да вдъхновява и насърчава хората към четене на книги. В подкаста реализирахме рубриките "Чети с нас" за препоръки на нови книги и срещи с автори... и "Четенето е заразно" - срещи с интересни хора и организации, свързани с насърчаване на четенето... Създадохме и още един подкаст - Карта на времето: дигитален архив на Враца XX век. Тук сме вдъхновени от сайта на Регионална библиотека "Карта на времето" и историите, които се публикуват на него."

До момента двата подкаста имат общо 18 епизода - 10 на "Карта на времето" и 8 на "Книжния подкаст", а слушанията са общо на над 6500, допълни директорът на врачанската библиотека. 

Впоследствие културният институт завоюва своето място и в една набираща все по-голяма популярност сред подрастващите мрежа - TikTok, като за целта създава свой собствен канал там.

"Каналът на библиотеката - libvratsa, бързо събра последователи, които споделят книжните си интереси и предпочитания в кратки видеа... А BookTok - домът на книгите, се утвърждава не само като извор на достъпна и достоверна информация, но и като място за приятно прекарано време. До момента в профила на библиотеката има 114 споделени видеа със 17 000 гледания и над 900 харесвания. Това всъщност е и една от целите на библиотеката - чрез новите технологии да достигаме до нови публики, на които да припомним или пък да представим за пръв път ползите от използването на обществените библиотеки...", обясни Силвия Павлова. 

Библиотеката във Враца е сред водещите библиотеки в България по отношение възприемането на технологиите и въвеждането на виртуални услуги, като успява да създаде и дигитални и мултимедийни формати, които помагат за достигане на нови аудитории, каза Александър Кръстев, създател на сайта "Аз чета". Той напомни, че именно библиотеките са тези институции, които сякаш най-бързо успяват да се ориентират в променящата се среда. И пример за това е периодът на епидемията от коронавирус, когато в продължение на седмици бяхме затворени в домовете си, но въпреки това библиотеките достигаха до нас, например чрез организиране на онлайн срещи с автори. 

"Напълно логично е тези бързи стъпки, които трябваше да бъдат направени през последните години, да се запазят и да имаме такива библиотеки в България, които са в авангарда, в челото по промени, по възприемане на технологии... И библиотеката във Враца е една от тези водещи библиотеки...", обясни Александър Кръстев. 

Културният институт успешно създава нови дигитални формати, които допринасят за привличането на повече млади хора в библиотеката. Подобен дигитален формат е книжният подкаст, който първоначално врачанската библиотека и сайтът "Аз чета" започват да реализират заедно, обясни основателят на сайта за четене:

"Всъщност в момента "Книжният подкаст" на "Аз чета" е книжният подкаст на Регионална библиотека "Христо Ботев" във Враца, защото техният екип го пое напълно, включи млади хора в създаването на съдържанието. И това нещо е само един от примерите, които си струва да отбележим. По една проста причина - когато има желание, винаги се намират правилните начини да достигаш до своите читатели."

Библиобусът на библиотеката и каналът ѝ в ТikТок са два примера за постигане на една и съща цел - библиотеката да достигне до своите читатели, отбеляза Александър Кръстев:

"За мен дали библиотеката прави библиобус, с който хора от самата институция обикалят района, за да се срещат с деца и възрастни, за да може библиотеката да стигне до тях, абсолютно същото е дали те ще бъдат или не, разбира се, по-важно е да бъдат, в една иновативна платформа като TikTok, където - да, може някой да каже, че четенето е по-скоро непопулярно, но всъщност BookTok като течение е едно от най-развитите течения и оформени в тази платформа. Което всъщност прави TikTok чудесно място за една библиотека."

Има и други положителни примери за библиотеки, които са отворени към нови инициативи, като в тази група попада и регионалната библиотека във Видин, обясни Александър Кръстев. Той допълни, че именно това е успешната формула библиотеките да достигнат до съвременните читатели, които понякога е нужно да бъдат убеждавани, че четенето никак не е отживелица, а е модерно. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ще има ли сняг тази зима

Защо настоящата зима ще бъде по-студена от миналата? За да отговори на този въпрос климатологът проф. Георги Рачев обясни, че трябва да има база за сравнение. Миналата година не е база за сравнение, защото тя беше най-топлата зима откакто съществуват метеорологични наблюдения в България с температури почти 3 градуса над нормата.  "А съвременната..

публикувано на 28.11.24 в 16:37

Село Ослен Криводол с награда от екологична кампания

Село Ослен Криводол в община Мездра получи първа награда в категорията "Най-малкото населено място с голямо въздействие" в кампанията "Искам да съм полезен... рециклирай ме!" за 2024 година и парична награда от 1000 лева. Населеното място за втора година участва в инициативата, разказа Диана Иванова- председател на местното читалище "Развитие..

публикувано на 28.11.24 в 16:33

Всеки квартал на Враца ще има свой цвят при изцъфтяване на дърветата

Засадени са още 500 дървета и храсти във Враца. В поредната инициатива на кампанията "Зелена Враца" бяха озеленени кварталите:  "Дъбника", "Сениче", "Младост", "Медковец", "Металург", "Самуил", "Бистрец" и "Кулата", както и централна градска част. Новозасадените дървета са липа, акация, японска вишна, индийски люляк, розова акация, див рожков,..

публикувано на 28.11.24 в 16:29
Проф. д-р Николай Овчаров

Проф. Николай Овчаров: Видинското царство е просъществувало до 1422 година

Днес на терена на разкопките на Античния римски град Бонония във Видин ръководителят на екипа доц. д-р Здравко Димитров представи информация за проучванията. Над 200 находки са открити за краткия период от разкопките през този сезон, като те продължават. На събитието присъства и изтъкнатият български археолог и специалист по Средновековна история..

публикувано на 28.11.24 в 15:34

Шкумбата в "Час при зъболекаря"

Известният български комик и шоумен Димитър Туджаров - Шкумбата гостува в рубриката "Час при зъболекаря". Той се върна години назад, за да си спомни първата си среща със зъболекаря и я определи като много трудна: "Вътре нещо бучеше: бзззз... Не беше страшно, но втори път гледах да не отида на зъболекар и си миех зъбите всяка сутрин, даже и..

публикувано на 28.11.24 в 12:25
Майкъл Флетли

В "Музикална зона" на 28 ноември 2024 слушаме Ронан Хардиман

Ронан Хардиман е ирландски композитор, роден в музикално семейство, където трите му сестри и един брат свирят на традиционни ирландски инструменти. Стартирайки с поп и рок музика, по-късно се ориентира към материал, следващ ирландските традиции. Един от върховете в творческата му кариера е създаването на музика за спектакъла на Майкъл Флетли..

публикувано на 28.11.24 в 09:00

Подпомагат млади фермери и малки земеделски стопанства

По две интервенции от Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони могат да кандидатстват земеделските стопани. Отворен е приемът на заявления за подпомагане на млади фермери и на много малки земеделски стопанства. До дни се очаква да бъде отворен приемът на заявления за стартова помощ и за нови земеделски стопани. Проектните..

публикувано на 27.11.24 в 17:45