Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Неправителственият сектор търси проблеми и решения в ранното образование

| обновено на 04.01.24 в 13:48


Неправителственият сектор се ангажира с решение на проблемите в ранното детско образование. В началото на декември Фондация "Калейдоскоп" представи в Парламента своя "Визия за децата на България".  Докладът е базиран на изследване, проведено в пряк диалог с местните общности на десет български града и предлага нови идеи и концепции за ученето в ранното детство, както и реформи в сфери като образование, социални дейности, здравеопазване с фокус - децата, каза за Радио Видин председателят на Фондацията Нора Гавазова: 

"Всъщност идеята дойде оттам, че визия за образованието в България изобщо няма. Ние не знаем в каква посока се развива то. Дават се много често предложения какво да се промени и те най-често са съдържателни или финансови. Но цялостно какви деца искаме ние да влизат и да излизат от тази образователна система, каква е нейната роля за развитието на личността и изобщо за цялото ни общество. Това не е нещо, което образованието го е поставило като цел, тъй като целите на образованието трябва да бъдат пряко свързани с целите на обществото. Образованието е единствената система, която в най-голяма степен определя и цялата обществена култура. Ние решихме да дадем на самите хора право на глас, да видим за тях кое е най-важно, какво те си представят, че образователната система трябва да върши за техните деца. И тръгнахме от най-ранния етап, от най-малките деца... Креативност, свободен избор, право да може да се изразява, да може да се движи, да има критично мислене, диалог, култура на хранене - изключително много неща бяха синтезирани от различните отговори. Изработихме една концепция, как стъпвайки върху тези ценности, какви принципи трябва да бъдат приложени в системата за ранно образование и грижа..."

В момент, когато Министерството на образованието и науката и това на здравеопазването усилено говорят за реформи в образованието и грижата, "Визия за децата" поставя темата в по-различна светлина: ако искаме да променяме настоящето, а от там - и бъдещето на нашите деца, трябва по-скоро да разплетем възела, в който са усукани близкото минало и днешното общество и образователна система. Какви проблеми се наблюдават в обществото и образованието в ранна детска възраст, обяснява Нора Гавазова :

"Успяхме да изолираме няколко проблема. Едното нещо, което се забелязваше във всяка една от срещите, беше разделение между родители и специалисти, невъзможността да се осъзнае, че всички работят за най-доброто на детето, всички са участници в тази система. Другият проблем е свързан със самата гледна точка към детето, изобщо как гледаме на детето, като възрастни, дали нашите деца са активни, креативни, можещи или пък са послушни. Защото в образователната система на детето се гледа като на едно същество, което трябва да изпълнява, тя има една много унифицираща функция..."

По думите на Нора Гавазова, не е учудващо, че България се проваля на тестовете PISA. Децата, чийто глас, активно участие и самостоятелен избор са потиснати още в яслата и детската градина, към края на образователния си път са полуграмотни млади хора, без умения за решаване на проблеми, в голяма степен неспособни да движат напред обществото и икономиката- това е основното схващане на Фондацията, а "Визия за децата" предлага промени:

"Холистичният подход всъщност прави едно преобръщане на образователната парадигма. От идеята, че на децата трябва да им преподаваме едни точно дефинирани знания и да изискваме всички те да ги знаят в еднаква степен, да можем да ги изпитаме. Тук идеята по-скоро е да развиваме умения за живота, това изисква системата да се научи как да поставя детето в центъра. Учителите да се научат как да работят с индивидуален подход, да имаме по-малки групи, повече възрастни. Средата също да е учеща, да дава възможност на детето да изследва. При яслите трябва да има голяма промяна, тя е изключително наложителна."

Предлага се и равен достъп до качествени услуги в предучилищното образование, както и  нов модел на финансиране:  

"Ние обръщаме внимание на един важен проблем, за който аз досега не съм чувала да се говори и той е - финансирането на образованието. Финансират се държавни, отчасти и частни детски градини, но те винаги трябва да работят в един унифициран модел, който е изключително контролиран. И този модел работи срещу ценностите на демократично ориентираните хора, които искат детето им да има глас, да бъде свободно, да има избор. И се получава следното - всеки, който може да си позволи нещо различно, излиза от системата. Ценностно ориентираните хора се оттичат от държавния сектор, отиват някъде, където си плащат сами. Държавния сектор вследствие на това обаче олеква, той губи стойност. В международните насоки на правата на човека това е описано много точно - така нареченото "лошо образование за бедните". Системата трябва да направи така, че качеството да не излиза от държавния сектор..."

Фондация "Калейдоскоп" се радва на голяма обществена подкрепа и очаква Министерството на образованието и науката да припознае Визията и да се ангажира с конкретните мерки за прилагането й, посочи Нора Гавазова. 

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Възобновиха дейността на национална система за пътна безопасност

Възстановиха работата на Националния координационен център за безопасност на движението. След рестарт на системата, служителите в него вече имат достъп до камерите на тол системата, могат да се отзовават на пътно-транспортни произшествия, а ако засекат нарушител, вече имат възможност да сигнализират институциите, които имат отношение - Министерство..

публикувано на 03.07.25 в 13:51

В "Музикална зона" на 03 юли 2025 слушаме Кевин Кийт

Кевин Кийт е американски мултиинструменталист, продуцент и аудио инженер, известен с изпълненията си на чапманов стик. Разглеждаме характеристиките и разновидностите на инструмента, слушайки импровизации на Кийт. Музиката му е част от стотици телевизионни предавания, документални филми, игри и записи. Наслаждаваме се и на неговия "Електронен джаз..

публикувано на 03.07.25 в 09:00

Жители на видинско село протестираха заради поредното спиране на водата

Жителите на село Кутово излязоха днес на мирен протест пред сградата на ВиК-Видини заради поредното спиране на водата в населеното място.  От дружеството обявиха, че заради ремонтни и довършителни дейности на главния водопровод Сланотрън-Видин в селата Кошава, Сланотрън, Гомотарци, Антимово и Кутово ще бъде прекъснато водоподаването за три дни, като..

публикувано на 02.07.25 в 15:25

Определиха видинските представители за събора в Копривщица

Певци, танцьори, инструменталисти и притежатели на автентични народни носии ще представят Видинска област на Националния събор на народното творчество в Копривщица . Общо 8 населени места ще изпратят свои участници, стана ясно след регионалния преглед, проведен през почивните дни на сцената на фолклорния събор "Жива вода" край село Орешец...

публикувано на 02.07.25 в 15:03

"Ламята от улица "Войтешка" с премиера във Видин

Една история за доброто ще разкаже с премиерния си спектакъл видинският куклен театър. "Ламята от улица "Войтешка" по Карел Чапек е дело на режисьора Елица Петкова и творческия екип, с който тя от години работи - сценографите Ива Гикова и Ивайло Николов, и композитора Пламен Петков. Това е първият им проект на видинска сцена.  "Много искаме да..

публикувано на 02.07.25 в 15:00
Паметник на скърбящия воин във Видин, посветен на загиналите в Сръбско-българската война.

Предлагат Видин за "Град на българската бойна слава"

Видин да бъде обявен за "Град на българската бойна слава" . Предложението е на председателя на Общинския съвет Светослав Славчев и на общинския съветник Калин Виденов и е внесено за разглеждане в местния парламент. Поводът е навършването на 140 години от Съединението на Княжество България и Източна Румелия и Сръбско-българската война от 1885 г., в..

публикувано на 02.07.25 в 14:00

Честваме Деня на спортния журналист

Днес, 2 юли, отбелязваме Международния ден на спортния журналист. Честването води началото си от 1994 г., когато се навършват 70 години от създаването на Международната асоциация на спортните журналисти.  Малко хора знаят, че България е сред съучредителите на световната организация през далечната 1924 г., а българин е избран за член на..

публикувано на 02.07.25 в 13:53