Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бившият директор Евлоги Илиев: Да си учител е призвание

Снимка: Виктория Топалска

Днес в рубриката "Думата имат старейшините" ви срещаме с Евлоги Савов Илиев от видинското село Майор Узуново. Пенсиониран като директор на училище "Михалаки Георгиев" в село Иново и преподавател по химия, география, биология и физкултура, Евлоги към този момент се грижи за своята къща, двор и животни, радва се на двете си внучета и две правнучки и определя себе си като обикновен човек. 

След 20 години вярна служба на училището в Иново и още години стаж в други училища, Евлоги вече е пенсионер. И така до днес, когато е на прага на 86-ата си година. До пенсия стига през далечната 1995 година, няколко години по-късно училище "Михалаки Георгиев" затваря вратите си завинаги. Днес дядо Евлоги живее сам, но казва, че се справя с всичко. И никога не се оплаква, защото така е свикнал - на труд, усърдие и грижа.

"От малък така съм, може би програмиран ли, как да кажа. Родил съм се в средно селско семейство. Много рано, на 5 години, останах сирак. Трябваше да помагам на дядо ми, той ме е отгледал... Много учи животът. Този, който смята, че се е родил учен или се е научил за една или две години - жестоко се лъже. Човек се учи цял живот и животът е този, който го учи най-добре... Освен на труд, животът те учи на отношение към себе си, към другите, а каквото ти е отношението към теб самия, такова ти е отношението и към другите. Няма начин ти със себе си да бъдеш жесток, да не се понасяш, а да понасяш околните около себе си."

Човек дава на другите това, което носи в себе си, категоричен е Евлоги. Убеден е, че няма как да дадеш нещо, което не притежаваш. И това са едни от многото уроци, на които го е научил животът. И вярва, че човек винаги може да се промени както за добро, така и за лошо.

"Променят се хората, зависи от средата, в която попадат."

За възпитанието са изключително важни първите седем години, сигурен е учителят. В спомените му, децата на едно отминало вече време, излизали от семействата си с добро възпитание и уважение към хората. Днес обаче не е сигурен, че нещата стоят по този начин.

"Това е грешка, която хвърлят върху училището. Че то е основният виновник за това, че дадена личност така е формирана или по друг начин е формирана - не. Основният виновник е семейството. И забележете - навремето учителят беше всичко за ученика. Защо? Защото когато се върне вкъщи и техните го попитат "Какво каза учителят днес, какво научи", има ли някакво недоволство, никой от семейството не го е приемал. Да кажеш, че учителят нещо ти се е скарал, значи е имало защо. Сега и да направиш забележка, родителите остави че ако дойдат, ще те набият, но още от вкъщи по телефона ще те предупредят, че идват... Страх ги е сега учителите..."

Ключовото за учителската професия винаги е било призванието да работиш с деца, казва пенсионерът, а по думите му, няма нещо по-трудно от това да привлечеш вниманието на едно дете. Нещо толкова малко, а всъщност толкова много.

"Призвание трябва да имаш. Не може да стане всеки учител. През моята дългогодишна работа, като директор на училището, са преминали учители и учители. Има учител, който има много знания, самият той е високо ерудиран, образован, но тези знания са само за него."

Няма добри и лоши ученици, разказва още Евлоги. Правилното за него е, че трябва с всеки да подхождаш различно, но да успяваш да провокираш интереса на всички. И там е преломният момент. Не бива децата да вярват, че могат и знаят всичко, както и не бива родителите им да ги убеждават в това, съветва преподавателят и ни връща към житейската истина, че никой не напуска този свят знаещ и можещ всичко. Хората често забравят това...

"... А това е много важно" - в заключение повтори учителят.

Затова Евлоги казва, че животът е най-добрият учител. Учи всички, дори и учителите. 

Повече може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Богочовекът Иисус скърби за нас и ни призовава към покаяние

Шестата неделя на Великия и спасителен пост ,  която  отбелязваме днес, Църквата възпоменава  Вход Господен в Йерусалим или както по народному го знаем Цветница или Връбница . "Когато Иисус се приближи, видя града и заплака за него" (Лука 19 : 41) Безспорно е, че последното влизане на Господ Иисус Христос в..

публикувано на 28.04.24 в 08:00

Конкурс кани млади художници да нарисуват Белоградчишките скали

Млади творци от цялата страна са поканени да творят в конкурса "Белоградчик - скалната столица на България" . Творбите им ще бъдат оценени от жури и най-добрите ще бъдат показани в изложба. Конкурсът се организира за трета поредна година по инициатива на съпругата и дъщерята на скулптора Вълчо Вълчев - Йоанна Кемилева и Теодора Вълчева. Организатори са..

публикувано на 26.04.24 в 16:47

Шевиците в живота на Диана Минкова от Видин

Миналият уикенд във Видин се състоя занаятчийски базар и нямаше как да не отидем до там, за да се срещнем с някой творец. Намерихме доста талантливи местни занаятчии, с които ще ви срещаме в една поредица в идните петъци. Днес ви запознаваме с Диана Минкова от Видин, която още от времената, в които много жени бродираха гоблени, се влюбва в..

публикувано на 26.04.24 в 16:00

Йоркширският териер Оливър и обратният път към дома

Да си вземеш куче или друг домашен любимец не е лесно решение и никога не бива да бъде такова. Защото веднъж отвориш ли дома си за своя домашен любимец, той бързо става част от семейството и получава своето място в сърцето ти. И неусетно започваш да поставяш нуждите му преди собствените, така че си готов дори да се върнеш по спешност от пътуване,..

публикувано на 26.04.24 в 15:50

Видинските математици първи в състезанието "Защита при бедствия, пожари и извънредни ситуации"

Отборът на ППМГ "Екзарх Антим I"- Видин се класира на първо място в Областния етап на Националното ученическо състезание "Защита при бедствия, пожари и извънредни ситуации". Той ще представя област Видин на националния кръг. Събитието премина на два етапа - теоретична и практическа част.  Теоретичната част се проведе в конферентния център на..

публикувано на 26.04.24 в 14:16

Звезда и Викенти Водови от Гъмзово - за живота на село и хармоничната любов

В рубриката "На раздумка с Яна Маринова" днес ви срещаме с едно трудолюбиво българско семейство. Това са Звезда и Викенти Водови от видинското село Гъмзово, които са пример за един щастлив и хармоничен съвместен живот. Звезда е работила като счетоводител, Викенти по професия е енергетик, също така е и инструктор по плуване. Те са от тези..

публикувано на 25.04.24 в 16:50

Богомил Петров с предстоящи екологични инициативи във Видин

Приключи едномесечно почистване на Видин, което започна на 22 март- Световния ден на водата и приключи на 22 април- Денят на Земята, обясни видинският еколог Богомил Петров: "За един ден не може да се почисти, то и за един месец не може, но все пак в училищата изпратихме известие и в детските градини и всичко започна на 22 март от детска..

публикувано на 25.04.24 в 16:18