Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ивета Иванова, образователен медиатор: Децата имат нужда от вяра, че могат да постигнат нещо

6
Снимка: ОУ Христо Ботев-с. Раковица

Ивета Иванова от училище "Христо Ботев" във видинското село Раковица беше сред шестимата, които достигнаха до финала на конкурса за образователен медиатор, който от Център "Амалипе" организираха. Работи по проекта на Министерството на науката и образованието "Успех за теб", който е фокусиран към учениците от първи до седми клас, обясни директорът на училището Албена Василева. 
Албена Василева и Ивета Иванова с министър Галин Цоков
"Нашият образователен медиатор е член на мрежата за етнически диалог и толерантност "Амалипе", която се явява най-голямата ромска организация в България, работеща за по-добро образование, общностно развитие и равноправно интегриране на ромите в българското общество. Понеже основният процент от нашите ученици принадлежи към ромския етнос, особено ефективно е самото присъствие на медиатор и е от основно значение, необходимост и всички, и деца, и колеги, и родители оценяваме това, че имаме възможността Ивета да е наш образователен медиатор. Тя е особено силна в работата на терен и контакта с родителите на нашите деца. Нейните опити са насочени към включването на родителите към дейността на нашето училище, повишаване на техния интерес и повишаване на капацитета на родителската общност като такава."

Според директора "медиатор" трябва да е пълноправна професия в училище. Определя медиаторството като равносилно на кампания за превенция на отпадането от училище. 



За себе си Ивета Иванова казва, че има много имена и "титли" в училище. Децата я наричат госпожа Ивета, шеф Ивет, мама Ивета, но това, което със сигурност има, е тяхното доверие. Отвръща им с неподправена обич и грижа. Работи с ученици и родители от всякакъв етнос, а основната ѝ задача е да насърчи децата да продължат своето развитие в по-горен етап. 

"Първо задачата на медиатора в училище е да се грижи и да се бори за децата. Това значи срещи с родители, с обществеността, независимо по какъв повод. Медиаторът е мостът между институциите и всичко това е в името на децата, тъй като за по-доброто бъдеще те трябва да имат добро образование."


Обяснява, че приема успехите на децата в  училище като своя победа. Понякога усещането ѝ е, че плува срещу течението, но не спира, за да не бъде отнесена назад.

"С упоритост стигаме до резултата, който искаме и родителите разбират, че ние се грижим за децата и че всичко е в името на децата, тъй като децата нямата нужда само от дрехи, обувки и харна, а имат нужда от вяра, че могат да постигнат нещо и ние сме хората, които им вдъхваме тази вяра."




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Нинко Кирилов: Срещите ми във Видин са с приятели и читатели

На 8 май е премиерата във Видин на седмата книга на писателят Нинко Кирилов . Стихосбирката "Портокал" излезе миналата година и е посрещната много позитивно от критиката. Роденият и израснал във Видин Нинко Кирилов приема с охота определението за книгата като "Вселюбовна поема", наречена така от Антония Апостолова. С Нико Кирилов..

публикувано на 03.05.24 в 17:33

Приказката на "Малката пекарна": Две години по-сладка

Преди близо 2 години  в едно не голямо видинско село отвори врати една никак не голяма пекарна. А зад щандовете, приютили всякакви благоуханни печива, ни посрещна една никак не голяма пекарка. Това е Криси Иванова . Смело момиче, на безсрамно крехка възраст, поело върху плещите си смелите си мечти и големите си очаквания. Днес, почти 2 години,..

публикувано на 03.05.24 в 12:10

Катя Апостолова, учител от Монтанско - за образователната система преди и сега

В "Думата имат старейшините" ви срещаме с Катя Апостолова, която е работила като учител в Монтанско. Тя е преподавала по български език и литература, музика и руски език, завършила е Великотърновския университет, впоследствие и Шуменския университет. Родена е в Провадия, но още през през 1979 година се мести в Монтана, откъдето е нейният съпруг...

публикувано на 02.05.24 в 16:50

Доволни ли са колоездачите от новата велоалея във Видин

С дългоочакваното отваряне на ремонтираното платно на видинския булевард "Панония" колоездачите в града вече могат да ползват нова велоалея. За да бъде защитена от недобросъвестни шофьори, спиращи автомобилите си върху зоната, тя е маркирана със знаци, изградена е дори вертикална преграда с колчета. Подобни места за хората, обичащи да се..

публикувано на 02.05.24 в 15:55

В "Музикална зона" на Велики четвъртък слушаме произведения от разнообразни автори

Седмицата на Христовото страдание, както и последващото Възкресение са вдъхновение за редица композитори. Преди да чуем музиката, инспирирана от евангелската история обръщаме поглед към класическия композитор и виртуозен виолончелист  Луиджи Бокерини . Следват  Жан Батист Люли  и  Te Deum ,  Йохан Себастиан Бах  -  Air ,  Йозеф Хайдн  с  ораторията..

публикувано на 02.05.24 в 09:00

Видинският художник Петър Дарковски показва свои творби във Великденска изложба в Орешак

Видинският художник Петър Дарковски участва със свои творби във Великденска изложба на Плевенското дружество на художниците, подредена в една от залите на Националното изложение на художествените занаяти и изкуствата в Орешак. Макар че живее и работи във Видин, Петър Дарковски е част от творческата организация на художниците в Плевен. За..

публикувано на 01.05.24 в 16:26
Археологът Ваня Ставрева изнася беседа пред посетители на Исторически музей

Археолог: Промените в праисторията са свързани с промени в труда

Намираме повод в  Международен ден на труда -1 май, за да се върнем към самото начало на тази основна човешка дейност и да разберем как се е променяла и какъв е приносът ѝ за човечеството. Тръгваме от онова далечно минало, за което няма никакви писмени данни, а според някои хипотези по това време трудът бил чисто женска дейност. Това каза археологът..

публикувано на 01.05.24 в 15:00