Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На 16 януари отбелязваме Деня на растителнозащитника

Янислав Цветанов: Растителната защита- с мисъл за здравето и на растенията, и на хората

Снимка: Радио Видин


Без растителна защита съвременното земеделие е немислимо. Трябва да се мисли обаче не само за високите добиви, но и за качествената и здравословна продукция. Това каза в "Земята, която ни храни" агрономът Янислав Цветанов. На днешния ден отбелязваме Деня на растителнозащитника.

"Без растителна защита добивите ще паднат рязко, може да се унищожи и реколтата. Но трябва да се внимава с препаратите и с тяхното прилагане и момента на приложение..."

С промените на климата се наблюдават нови фитопатогени, които все още са обект на проучване:

"Всяка година навлизат нови болести, все още учените ги изпитват, затова винаги се допитвайте, за да се види кой препарат как действа, защото повечето препарати не хващат гъбните и бактериални заболявания. Климатът много пряко влияе на новите заболявания, трябва постоянно да има следене и допитване..."

Податливи на новите болести са повечето от старите български сортове. Добивите все повече падат, затова трябва да се създават нови, по-устойчиви сортове, посочи агрономът. По думите му географското разположение на област Видин и близостта на Дунав, където има сутрешни мъгли и влага са предпоставка за разпространението на брашнеста мана...

Забранените за употреба препарати са опасни за здравето на хората, затова и трябва да се избягват: 

"Повечето хоби градинари ходят до Сърбия и вземат от тези препарати, но не е много желателно тяхното прилагане, понеже след това има остатъчни пестициди в крайния продукт и нитрати най-вече. Те са и токсични и оказват пряко влияние върху здравето на човека. Наистина, имат по-бърз ефект от нашите препарати, но разберете- здравето е най-важно..." 

Препаратите за растителна защита трябва да се прилагат в точния момент и в умерени количества. За жалост, както и в хуманната медицина, и при растенията има нелечими болести- такива са бактериален рак, огнен пригор и някои вирусни инфекции. Затова и профилактиката при отглеждането на растенията е особено важна, каза Янислав Цветанов и пожела на колегите си:

"Да са здрави, все така всеотдайни и да обичат професията си!"




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В "Музикална зона" на 24 юли 2025 слушаме Клод Дебюси и Жорж Бизе

Продължаваме пътуването в импресионизма с още от симфоничните произведения на Клод Дебюси – части от " Образи" . Както казва френският писател Анатол Франс: "Ние направихме не малко за развитието на изкуството и изучаването на природата, и доколкото беше по силите ни, се доближихме до истината. Бяхме честни и искрени поети. Струва ми се, имахме..

публикувано на 24.07.25 в 09:00

Ученици от Видин проведоха практиката си в Швеция

Съвсем наскоро у чениците от ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" Видин се върнаха от Швеция, където проведоха триседмичната си практика. 17 ученици и трима учители бяха настанени в град Малмьо. Всички ученици са в специалност " Компютърна техника и технологии".  Симеон Герасимов е ученик в 10 В клас, споделя за своите впечатления в северната..

публикувано на 22.07.25 в 15:10

Родители избраха "Учител на годината" в Грамада

Родители от Грамада обявиха за  "Учител на годината" Красимир Петков. Той преподава в СУ "Христо Ботев",  целодневна организация на учебния ден и провежда занималня в сборна група деца от 1 до 4 клас:  "Директорката пусна анонимна анкета и родителите избраха точно мен. Може би, защото съм от Грамада и съм местен. Вече четвърта година..

публикувано на 22.07.25 в 14:05

Щастие по три: Какво е да си майка на тризнаци?

Родителството винаги е предизвикателство, но когато радостта дойде в троен размер, животът се променя още по-драстично. За да разберем дали това е така,  ще надникнем в живота на едно семейство от Северозапада, в което всичко се случва тройно - от усмивките до трудностите.   Борислава Циброва от Козлодуй  е млада майка на три..

публикувано на 22.07.25 в 13:20

Работилници по театър и рисуване- част от фестивала "Дунавски вълни"

Концерти, театрални и рисувателни работилници, хоротеки и представления са включени в програмата на  фестивала на изкуствата "Дунавски вълни“. Фестивалът ще продължи до 26 юли.   Тази година локациите са различни "Баба Вида", Библиопощата, Културен център "Жул Паскин"  и жп гарата. В парк  "Владикина бахча" а ктрисата Ирина Флорова ще..

публикувано на 22.07.25 в 13:10

Засадиха нови дръвчета пред търговския център във Видин

  С модерна визия е пространството пред търговския център във Видин. Обновяването на зелената площ в градинката започна преди година, а н аскоро бе подменен тротоарът, боядисана оградата, на мястото на старите дървета бяха засадени 17 мини дръвчета- декоративни кълбовидни шестили.  Промените предизвикаха много отзиви - и положителни, и..

публикувано на 22.07.25 в 12:25

Има ли скрито съкровище край Черепишкия манастир?

Много са преданията и легендите, свързани с историята на Черепишкия манастир - едно от най-посещаваните от туристи и поклонници места в община Мездра.  Според една от легендите има голяма, пълна със злато пещера в скалния масив срещу манастира. Входът ѝ бил под водите на река Искър и затова в нея можело да се влезе само чрез гмуркане. Преди много..

публикувано на 22.07.25 в 08:42