Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нов фонд ще осигурява финансиране за обновяване на сгради

Снимка: колаж на Радио Видин

С цел осигуряване на координиран и съгласуван подход в целия Европейски съюз (ЕС) и изпълнение на стратегията на Енергийния съюз всяка държава членка беше длъжна да представи на Европейската комисия (ЕК) проект на своя Интегриран национален план в областта на енергетиката и климата до 31 декември 2018 г. и своя окончателен Интегриран план до 31.12.2019 г. България е закъсняла с изготвянето на своя план, в момента се работи с ускорени темпове. Страната ни подготвя своя интегриран план и срокът да бъде финализиран е до средата на лятото, каза заместник-министърът на енергетиката Красимир Ненов на кръгла маса, организирана от неправителствената организация WWW- България.

Двете министерства в България, които са ангажирани с Интегрирания план са министерствата на енергетиката и на околната среда. С него е ангажиран и Центърът за изследване на демокрацията. Проектът е публикуван на портала за обществени консултации и с него може да се запознае всеки.

С Интегрирания план в областта на енергетиката и климата /ИНПЕК/ се определят основните цели и мерки за осъществяване на националните политики в областта на енергетиката и климата, в контекста на европейското законодателство, принципи и приоритети за развитие на енергетиката. В Интегрирания план в областта на енергетиката и климата на България е заявено, че като държава членка на ЕС България споделя общата ценност за развитие на справедливо и благоденстващо общество с модерна, ресурсно ефективна и конкурентоспособна икономика, в която през 2050 няма нетни емисии на парникови газове. Тази заявка означава, че вече говорим за климатична неутралност, а не за постепенно снижаване на емисиите.

По въпроса за декарбонизационния фонд в момента Министерството на енергетиката е разработило изменения в Закона за енергийната ефективност, съгласно които Фондът за енергийна ефективност и възобновяеми източници да се трансформира в Национален фонд за декарбонизация, каза Николай Налбантов - директор на Дирекция "Енергийни стратегии и политики за устойчиво енергийно развитие" в Министерството на енергетиката. Скоро ще бъде публикуван за обществено обсъждане. До април трябва да бъде приет от Министерския съвет и внесен в Народното събрание. Ако се приеме, след това ще се случат и процесите с преобразуване на фонда. Той е основен инструмент по отношение на дългосрочната стратегия за обновяване на жилищния и нежилищен сграден фонд.

"Основната му функция е да осигурява финансиране за обновяване на сградите, но нека не си въобразяваме, че в този фонд ще се налее един сериозен ресурс и ще могат да се раздават безвъзмездно средства, както сега по програмите, които се реализират. Целта на този фонд е с финансови посредници да разработва финансови инструменти, основно кредитни и безвъзмездни компоненти според вида на сгради, по отношение тяхна собственост да финансира съответни мерки", каза Николай Налбантов.

Министерството на енергетиката публично обяви, че се очакват промени в Закона за енергийната ефективност. Те ще бъдат представени на 30 януари тази година на събитие, което организира Центърът за енергийна ефективност "ЕнЕфект" съвместно с министерството, заяви изпълнителният директор на Центъра Драгомир Цанев. Националният декарбонизационен фонд е една от реформите в Националния план за възстановяване и устойчивост и той фигурира и в два стратегически документа. Единият е Интегрираният национален план в областта на климата и енергетиката, а другият е в Националната дългосрочна стратегия за обновяване на съществуващите гради. В тези два документа той е посочен като основният инструмент, който трябва да стимулира мерките за сградно обновяване, каза още Драгомир Цанев. 

Фондът за енергийна ефективност и възобновяеми източници е един от първите специализирани инструменти не само в България, но и в Източна Европа, които предоставя кредитен ресурс за обновяване на съществуващи сгради. Той работи от 2005 година и до около 2020 година беше сочен като една от най- добрите практики вд цяла Източна Европа. От няколко години той не работи, затова и миналата година Министерския съвет реши, че той следва да се преструктурира и да се превърне в Националния декарбонизационен фонд, посочи Драгомир Цанев- изпълнителен директор на Център за енергийна ефективност "ЕнЕфект", който досега беше в консорциума, управляващ Фонда за енергийна ефективност и възобновяеми източници.

"Разликата в обемите на тези фондове са огромни. Фондът за енергийна ефективност и възобновяеми източници разполага с ресурс в размер на около 20 милиона евро, докато тук говорим за бюджетиран ресурс за Националния декарбонизационен фонд , от 7,8 милиарда лева, т.е. разликата е огромна, драстична. Абсолютно е невъзможно съществуващият ресурс да се справи с подобна огромна задача", съобщи Драгомир Цанев. 

От къде ще дойде този ресурс, кои ще бъдат приоритетните сектори, в които парите от новия фонд ще бъдат инвестирани, какъвто сектор е жилищният, може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Жителите на село Копиловци: Няма работа, няма млади хора

Гостуваме на село Копиловци , община Георги Дамяново. Китно и красиво планинско селце. Освен прекрасната природа, която е и най-голямото богатство на Копиловци, центърът на селото също е много чист, облагороден и поддържан. Въпреки това, обаче основният проблем е, че работни места няма. Съвсем наскоро е закрит шивашкият цех, който осигурявал..

публикувано на 24.01.25 в 11:29
Александър Михайлов

Александър Михайлов: Опасявам се, че най-нечистата от всички нечисти унии ще изкара пълен мандат

105-тото правителство в историята на България обещава върховенството на правото и равенството пред закона, укрепването на социалната държава, защита на гражданското общество, свободата и плурализма в медиите, членство в Еврозоната и изпълняване на Плана за възстановяване и устойчивост.  Приоритети пред новата власт ще са и качеството на живот, с..

публикувано на 23.01.25 в 10:00

Какви проблеми създаде абсурдът с двойната минимална заплата?

Заради липсата на бюджет от началото на годината реално у нас има две различни минимални заплати - в частния и обществения сектор. Парите са по-малко за чиновниците и повече за всички останали. В бюджета за 2025-та година. трябва да бъде разписан новият размер на минималното възнаграждение за работещите в обществения сектор. Докато това..

публикувано на 22.01.25 в 10:45
Яница Петкова

Яница Петкова, "Мяра": Няма ентусиазъм, но все пак управлението е приемливо за българите

37,4% от пълнолетните българи приемат формулата на правителството "Желязков". Това сочи експресен сондаж на социологическа агенция „Мяра“. Формулата на правителството по-скоро приемат 21,4%, 16,5 на сто по-скоро не я приемат, а 20,8% съвсем не я приемат. Останалите близо 4 на сто от запитаните се затрудняват да отговорят.  "Повече от..

публикувано на 21.01.25 в 12:24
Д-р Георги Савков, управител на ломската болница

Д-р Георги Савков: Болницата продължава да работи със същия обем, както преди десетилетия

Проблемът с кадрите стои и пред ломската болница "Свети Николай Чудотворец". Това е проблем за цялата държава, казва управителят на лечебното заведение д-р Георги Савков.  "С течение на години, десетилетия да не кажа, тя концентрираше кадрите си само в големите градове. За периферията нямаше решение. И това, което в момента работи в..

публикувано на 20.01.25 в 13:23

Буковец: Голямо село с млади хора

Гостуваме виртуално на село Буковец , община Видин. Село Буковец е едно от големите села в общината. Разположено е на 12 км югозападно от град Видин. То е и едно от малкото останали села на територията на общината, в които все още има функционираща детска градина. Венцислав Кирилов е трети мандат кмет на село Буковец и усилено работи за селото,..

публикувано на 17.01.25 в 11:41
Тома Ушев

Тома Ушев: Ако трябва едно правителство да е Слейър, това прилича повече на чалгаджийска формация

Повече от два месеца след предсрочните избори на 27 октомври редовното правителство е факт.  Тройна коалиция, съставена от ГЕРБ, БСП и ИТН, с парламентарната подкрепа на ДПС на Доган, ще управлява страната.  Мнозинството е от 126 депутати.  Какви са хоризонтите пред кабинета "Желязков" и възможно ли е той да бъде устойчив?  Ще успее ли..

публикувано на 16.01.25 в 10:00