Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Разсади на над 350 вида растения произвеждат в оранжериите си в село Жеглица Даниел Донов и Ваня Дочкова

Даниел Донов: Работим в името на клиента

4
Снимка: Радио Видин


В "Земята, която ни храни" гостуваме на двама млади ентусиасти- Даниел Донов и Ваня Дочева, които се занимават с оранжерийно производство на разсади. Пет са оранжериите им във видинското село Жеглица. Над 350 са общо видовете, на които залагат, от билки и цветя до домати, пипер, краставици, патладжан, дини и пъпеши- от всичко по няколко сорта. 

Започнали са след като се връщат от Италия през 2017 година, почти на майтап, с една оранжерия и малко производство. От четири години подготвят петте оранжерии. Тази година са решили да експериментират със 150 сорта домати- наши и чужди, за да отговорят на вкуса на клиента. Имат си и любим сорт, който произвеждат- селски червен, който обмислят да патентоват. Особено старателни са при засаждането на семената- всяка кутийка е прилежно надписана, знае се какво има в нея, кога е посято, кога е поникнало... 

"Когато човек има желание и воля, постига всичко, въпреки проблемите... Тук има много работа, но трябва да си отвориш очите към всеки един детайл, към всеки един клиент- това ти помага да с кое да продължиш или кое да изоставиш на заден план... Сам си помагаш, трябва да си много взискателен към нещата, които правиш... Водим се от стила на клиентите, смея да твърдя, че сме единствената оранжерия в България, която предлага такъв богат асортимент от домати- над 150 сорта... Искаме да задоволим и най-капризните клиенти, всеки има различни предпочитания. Създали сме си име, хората ни търсят. Безкрайно доволни сме, когато клиентите са щастливи от нашата продукция- това за нас е най-голямата реклама... Надявам се годината да е добра и всички да са доволни..."- казва Даниел и признава, че много разчита на капризните клиенти- тези, които да директни и казват истината в очите.



Залагат на био производството, с възможно най-малко препарати, затова и си отглеждат петела Гащи и двайсетина кокошки- хем за яйца, хем за да им торят... 

Желанието е в основата, доза упоритост, както и внимание към качеството и детайла. На това залагат Даниел и Ваня. Наред с традиционните сортове отглеждат и екзотични видове, а от любопитство тази година ще експериментират и с разсад на хищното растение Венерина мухоловка

Работят с минимално количество химия, защото искат продукцията им да е чиста. Залагат на качеството на семената и разсадите, грижат се за тях като за малки деца и им подсигуряват оптимални условия в оранжериите- с помощта на печки поддържат температура между 10 и 20 градуса, за да могат да се развиват растенията. Клиентите са техен ориентир- ръководят се от търсенето и вкуса им. Първите разсади за най-ранните зеленчуци ще излязат на пазара през март. Предлагат продукцията си и на място, работят и с куриери, но признават, че често при транспортиране разсадите страдат, а клиентите се сърдят. 

Не казват, че им е лесно, но са упорити и не се предават, каквото и да им коства:

"Разходите през зимата са доста, за отопление - дърва и въглища, искахме да кандидатстваме по едни иновативни програми със солари да отопляваме оранжериите, но няма шанс- по принцип това не е за малки производители като нас... Трябва да се обърне внимание на малките производители, защото са много пренебрегнати. Ние виждаме с каква мъка се борим, някои оцеляват, продават на маси година-две и се отказват, а това е хубав поминък, земята ни е плодородна, но много хора подценяват това нещо...", казва Даниел.

От дядо си е запомнил, че няма никой по-богат от този, който обича земята... А Даниел и Ваня са упорити ентусиасти, с голямо желание и хъс за работа, наистина обичат земята, затова и успяват! 


Чуйте повече в звуковия файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Основно училище "Любен Каравелов" във Видин отбеляза своя празник

Основно училище "Любен Каравелов" във Видин отбеляза 190 години от рождението на своя патрон. Мероприятията започнаха рано сутринта с поднасяне на цветя и тържествена щафета, в която участваха ученици от 5-и клас. Заместник-директорът на училището, Галина Нетова , поздрави присъстващите и подчерта важността на патронния празник...

публикувано на 08.11.24 в 15:56

Ден на Западните покрайнини - тъжна част от историята на България

Днес, 8 ноември, отбелязваме Деня на Западните покрайнини. Отбелязва се от 1924 година по инициатива на Учредителния конгрес на бежанците от Западните покрайнини. Забранен е през 1952 година, а е възстановен през 1990 г. Това е годишнина от анексирането (1920 г.) на Западните покрайнини по силата на Ньойския мирен договор (27 ноември 1919 г.)...

публикувано на 08.11.24 в 14:05

"Змей Омайник" дебне за отмъщение

Отмъщението се сервирало студено, казват. Може би. Но не и когато огънят има за какво да отмъщава. Не и когато има да ти отмъщава един истински змей, потомък на Караогнян – страшилището на Балканите, и не на последно място когато има да отмъщава на самия Караогнян. Тогава отмъщението не може да чака и не може да е различно от огън до пълно..

публикувано на 08.11.24 в 14:00

Ученици събраха над 400 лева от благотворителна инициатива

Младежи от "Интеракт клуб" към доброволческата организация "Ротари Интернешънъл" във Видин събраха над 400 лева от благотворителна вечер на четенето. За идеята и каузите, за чието изпълнение ще помогнат, разказват Мартина Вергилова, Никол Николова и Алекс Александров от клуба. "Първата цел на нашето събитие - Вечерта на четенето, е да..

публикувано на 08.11.24 в 13:02

Ръчно изработени бижута с душа

Във Видин има изключително много артисти - хора, които влагат умението, дарбата и таланта си в различни произведения. В рубриката "Професия хоби" ви представяме една дама, която ръчно изработва бижута, влагайки в тях цялата си душа. Започва да се занимава с това хоби, без да го планува, просто ѝ идва отвътре. А понякога, когато искаш..

публикувано на 08.11.24 в 13:00

Книга съживява историята и традициите на село Зверино

Обликът на Зверино е представен в книгата „Пътища през Времето“ . Сборникът с краеведски изследвания за мездренското село е дело на Ивана Захариева — икономист по професия и родом от малкото населено място. Още от дете тя проявява интерес към начина на живот на хората, а краезнанието става нейна страст. Благодарение на своите родители успява да..

публикувано на 07.11.24 в 15:55

Илияна Кръстева: Намерих пътя си и съм щастлива, че имам с кого да го споделя

Видинската авторка Илияна Кръстева издава новата си стихосбирка, наречена „Дискордия“. В нея включва 100 творби, създавани през годините. Опитва се във всяко стихотворение да има основна идея, за да може читателят да осмисли написаното. В момента книгата е готова в електронен вариант, очаква се да излезе и в книжен вид. В началото на нашия..

публикувано на 07.11.24 в 15:00