Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ива Георгиева от Нидерландия, за пътя от Видин до сбъдването на една мечта

| обновено на 31.01.24 в 17:50

Днес в "Другата истина" продължаваме един разговор, започнат по-рано през месеца с една млада жена от Видин. Тя се казва Ива Георгиева и е мениджър на музикална компания в Нидерландия или бивша Холандия. Разговаряме за пътя на нейната реализация зад граница и постигането на една мечта. 

"Аз съм на 23 години и в момента живея в Леуварден, като работя в Гронинген. И двата града се намират в Северна Холандия.

Средното си образовение завърших в училище "Цар Симеон Велики" във Видин. Винаги съм искала да уча извън България, защото мисля, че в чужбина има повече възможности, отколкото тук. Говорих с баща ми и избрахме Холандия, защото там английският е говорим език и не трябваше да уча холандски. Първоначално не бях много сигурна какво точно исках да уча, но исках да е нещо свързано с музика, защото тя е моята страст и след като разгледахме няколко университета, си набелязах този в Леуварден. Избрах този град, защото е два пъти по-голям от Видин, но е сравнително малък в сравнение с другите градове в страната и в него има и много българи. Бил е Столица на културата през 2022 година и е много красив. Има много канали с лодки и мостове, някои от които са подвижни. Навсякъде е чисто и природата е красива. 

Когато взех своето решение да уча в Холандия, първо се консултирах с една агенция от София и те ми помогнаха в кандидатстването. Специалността, която записах е "Креативен бизнс и медиен мениджмънт"... Беше наистина много интересно. През третата година записах и "Музикален мениджмънт", като по това време работехме за реални клиенти по реални проблеми. Това е и предимството да учиш там- да видиш това, което си научил как да го приложиш в реалния живот..."

Докато Ива все още е в университета, част от стажовете й са в музикални компании, където минава през всички стъпала на йерархията.

"Първо бях стажантка, след това асистентка, след което бях мениджър на продукция и те ме направиха мениджър на компанията. Отначало трябваше сама да си търся стажа, сама да кандидатствам, да ходя на интервюта, но това не ме спря, защото исках да се развивам точно в тази насока. 

Музикалната компания, в която сега работя, е малка. Занимава се с електронна музика, защото точно тази музика в момента е много популярна в Холандия, дори най-популярната. Независимо че компанията е малка, ние работим с наистина големи артисти, които даже имат песни с Джъстин Бийбър. 

Работим с различни продуценти и артисти от цял свят- американски, бразилски и други. Аз търся клиентите, като следя какво се слуша най-много и преценявам какви контакти да създам. Колкото повече време си в музикалната индустрия, толкова повече ценни контакти имаш. 

В компанията работим аз- като мениджър, продуктовият асистент, дизайнерът на различни кавъри и корици и стажантът, който прави  ютуб видеоклиповете. 

Преди мен, компанията не е била печеливша. Оказа се, че след като аз дойдох, ситуацията се е променила и шефовете ми бяха много доволни...

Животът в Холандия не е от най-евтините. Няма проблем, когато заплатата ти е добра, но за студент там е много скъпо в началото", разказа в "Другата истина" Ива Георгиева.     

Цялото интервю с Ива Георгиева за живота в Нидерландия ивъзможностите за работа - в звуковия файл
*Снимки: Личен архив 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Над 20 са новоизлюпените лешоядчета във Врачанския Балкан, очакват още

Между 70 и 80 са белоглавите лешояди на територията на Природен парк "Врачански Балкан". Двойките са около 27, поне 20 със сигурност имат малки , на другите гнездата са трудно достъпни и не може да се каже дали са успешни. "При черния лешояд има 7 сформирани двойки, три от които са неуспешни. Те са млади двойки и там нещата със сигурност не..

публикувано на 15.05.25 в 17:02

Отбелязваме Международния ден на климата

На 15 май отбелязваме Международния ден на климата. Инициативата е неофициална, по предложение на метеоролози, които настояват за защита на климата като ценен ресурс за бъдещето на човечеството. Обявен е с цел да се насочи общественото внимание към опасните последици за климата от причиненото от хората замърсяване и да повиши осведомеността за тези..

публикувано на 15.05.25 в 16:40

Ще стане ли природна забележителност водопад Бобука

Водопад Бобука беше посетен от комисия след като Асоциацията на парковете в България направи предложение да бъде обявен за природна забележителност. Водопадът се намира преди края на село Бела в посока към град Димово. Това е още един пример за прекрасно място, което е слабо познато, каза Симеон Арангелов- председател на Асоциацията на..

публикувано на 15.05.25 в 16:00

На добър час, Радичкови врабчета!

Видинската Гимназия с преподаване на чужди езици "Йордан Радичков" тържествено изпрати своите абитуриенти. "2025 година е специална за нашето училище", каза в приветствието си директорът на гимназията Боянка Никова : "Тази година училището навършва 55 години от своето създаване. Първият випуск на гимназията отбелязва 50 години от завършването..

публикувано на 15.05.25 в 15:38

Средновековен фестивал предстои в Мездра

Археологическият комплекс "Калето" в Мездра ще е домакин за единадесета поредна година на Фестивала на средновековните традиции, бит и култура. Събитието ще се проведе на 17-и и 18-и май и ще включва битки, възстановки, средновековна кухня и ритуали, обясни за Радио ВИДИН Павел Петров, ръководител на комплекса. "Фестивалът на средновековните..

публикувано на 15.05.25 в 14:00

Видинското училище по изкуствата изпрати своите абитуриенти

Общо 21 дванадесетокласници бяха празнично изпратени от своите преподаватели и любими съученици. От тях 11 завършват училището по изкуствата "Свети свети Кирил и Методий" с профил "Музика", а 10 са с профил "Изобразително изкуство", обясни директорът Бисерка Каменова .  "Средният успех на класа е много добър 4.82, като 10 от учениците са се..

публикувано на 15.05.25 в 13:07

Увеличение на винетките от май – оправдано ли е

По-скъпи електронни винетки заплащат шофьорите от началото на май.  Още по време на обсъждането на бюджета стана ясно, че се планира увеличение на пътните такси. Винетките за леки автомобили бяха намалени преди няколко години и сега се връщат на цените отпреди COVID пандемията. Годишната се увеличава от 87 на 97 лева, тримесечната от 48 вече ще е 54..

публикувано на 15.05.25 в 13:00