Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще се откажем ли от по-старите автомобили при по-висок данък

Снимка: Генади Цоков

Близо 80% може да бъде увеличен данъкът на по-старите автомобили. Това предвижда проект на нов Закон за насърчаване на електрическата мобилност, подготвен от Министерство на иновациите и растежа. Най-засегнати финансово биха били хората с по-стари дизелови автомобили. Като се вземе предвид, че в България такива моторни превозни средства не са никак малко, е логично много водачи да не приветстват едно такова евентуално нововъведение. Според шофьори, с които разговаряхме, автомобилът е необходимост, от която не могат да се лишат, а по-новите коли са недостъпни за тях поради по-високата им цена. 

"Вероятно 35%, ако не и 40% хората карат стари автомобили. Как може да допуснем някой пенсионер да си вземе нов автомобил?! Дори млад човек, каква работа трябва да работи да си купи нов автомобил, няма логика. Ако мен ме питат решително съм против да се увеличават данъците за стари автомобили, дизели... Как ще се откажат, няма да има автомобил. Ако живее някой на село, как ще отиде на доктор, като на село и магазини няма, и лекари няма?! Изключено... Малко ли увеличения направиха, че и данъците ще увеличават на старите автомобили. Не е редно и не е реално това нещо. Електромобил не бих си купил в никакъв случай, защото гледам разни специалисти казват зимно време малък пробег... Не е редно, то няма смисъл от данъци..."

Автомобилите, които замърсяват повече околната среда е нормално да имат по-висок данък, коментира Любомир Доросиев, заместник-председател на Асоциацията на вносителите на автомобили и търговец на коли втора ръка. Той посочи, че не само дизелите, а и бензиновите коли замърсяват, важна е категорията на автомобила. 

"Дали ще е бензин или дизел, значи замърсяването ще е еднакво, защото много е важно каква категория е автомобилът... Окей, дизелите наистина имат вече като са по-стар и имат повече изпускане на тези катализатори, като се запушат, повече изпускане на вредни газове. Но дайте да сложим в тази графа и камионите и всички тези мръсотии, които идват по улиците. Конкретно за автомобилите това е една нормална европейска практика. Нормално е да бъдат повишени, защото в годините назад беше точно обратно... Което не е реално и не е европейски, и не морално за хората, които дишат тези мръсни газове. Нормално е да се стимулира, както казват и министрите, че България била гробницата на Европа, което въобще не е вярно. В големите населени места виждате, че се карат само луксозни, само по-нови автомобили, наистина има такива в статистиките, които реално седят пред блоковете и не ги карат. Всеки има по 2, 3 автомобила, има един стар и вместо да го изхвърли, носталгично го пази и го държи пред блока. Но общо взето това е нормално да бъде повишено. И е нормално, който замърсява повече да плаща повече. В малките населени места обаче има една тенденция да се карат доста по-стари автомобили, защото наистина автомобилът е средство за предвижване до болници, до по-големи населени места, дори да отиде човек на един пазар. Там има наистина има доста старички автомобили, които хората си ги карат. Но в края на краищата не беше нормално до сега по-новите автомобили да плащат по-скъпо, а колкото е по-стара да плащат по-евтино..." 

Ще има ли сериозно увеличение на данъка на старите автомобили, предстои да научим. Проектозаконът все още не е предложен за обществено обсъждане. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Антонина Лозанова печели приза

Видинчанката Антонина Лозанова с поредни успехи

Днес се  срещаме с една видинчанка, която не спира да ни изненадва със своите нови и нови постижения. Срещали сме вече с нея по различни поводи. Тя се казва Антонина Лозанова , фотограф, до скоро и наш колега журналист. Поводът да си говорим с Тони е това, че неотдавна тя беше селектирана от платформата " Forbes" България , която събира на..

публикувано на 28.06.24 в 16:00
Врачански митрополит Григорий

Митрополит Григорий - духовният водач на Врачанска епархия

След седем години начело на Врачанска епархия , в митрополит Григорий врачани разпознаха своя духовен водач. Разпознаха го и по-ревностните във вярата и тези, които имат търсения само по големите празници. С всеотдайно служение на Бога и в полза на ближните, с неуморни дела в изпълнение на мисията на Църквата в света, с пастирска любов и личен..

публикувано на 28.06.24 в 13:50
Видински митрополит Даниил

Видинският митрополит Даниил - духовникът и човекът

Митрополит Даниил , един от тримата, сред които ще е изборът на български патриарх, оглавява Видинската епархия вече повече от шест години. Преди това е викарий на митрополита на САЩ, Австралия и Канада Йосиф. Роден е в Смолян със светското име Атанас Николов. Канонически е утвърден за Видински митрополит на 4 февруари 2018 г...

публикувано на 28.06.24 в 13:30

Четиридневният фестивал „The River“ превръща Видин в град на изкуствата

Тази година Видин става сцена на нещо изключително - за първи път се обединяват в едно два от най-обичаните фестивали в региона - "Vidin Art Festival" и "The River ".  От днес, 28 юни, до 1 юли, жителите на Видин и гостите на града ще имат възможността да се потопят в атмосферата на едно четиридневно емоционално събитие, което ще..

обновено на 28.06.24 в 09:55

Съюзът на хлебарите: Най-търсените видове хляб може да изчезнат от пазара след 1 юли

От незапомнени времена хлябът е основна храна за българина. Народът вярвал, че хлябът може и да лекува. Месенето на хляб се съпровожда с различни обреди - било за добро или лошо, за раждане или смърт. Има ли хляб, сложен на трапезата, това означава, че има още живот в къщата. От тук и старата българска поговорка "Никой не е по-голям от хляба" е..

публикувано на 27.06.24 в 17:30

31-вата Антарктическа експедиция през погледа на д-р Снежана Русинова

Фотоизложба "От Антарктида до биотехнологията в България" е подредена в Народно читалище "Постоянство-1856" в град Лом. На нея са показани 27 фотографии от участието на гл. асистент д-р Снежана Русинова в 31-вата Национална антарктическа експедиция и част от експерименталната ѝ работа след експедицията.  "Изложбата отразява няколко..

публикувано на 27.06.24 в 16:24

Как Северозападно държавно предприятие- Враца ще помага за възстановяване на лешоядите

Консорциум с участието на Северозападно държавно предприятие /СЗДП/ - Враца ще изпълнява редица дейности за възстановяване на популацията на черните и брадатите лешояди в България. Ивайло Ангелов е координатор на проекта от страна на СЗДП. Водещата организация са "Зелени Балкани", които имат традиции в работата по възстановяване на видове...

публикувано на 27.06.24 в 16:18