Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Община Брусарци - с лице към хората

15
Снимка: радио Видин



В северозападната част на област Монтана, в Западната Дунавска равнина се намира общинският център Брусарци, с площ от 194 хил. кв. км. Десет са населените места в общината. Брусарци е на важен шосеен и жп път, а както знаем транспортът е важен аспект в живота на всяко населено място. Брусарци е една от малкото общини, в която има безплатен общински транспорт, което представлява социална услуга за населението.
Четири хиляди са жителите, които живеят в селата там. 
Предполага се, че Брусарци възниква в началото на XV век като българско селище. Най-ранният известен oсманотурски документ е от 1528 г., когато името на селището е Гаговица. Името Брусарцы, т.е. Брусарци се среща за първи път в доклад от 1867 година на руския консул във Видин Михаил Александрович Байков до граф Николай Павлович Игнатиев.
Съхранени са два православни храма - Брусарски манастир „Свети архангел Михаил“ и църквата „Света преподобна Параскева“. 
Наташа Михайлова е кмет, който започна своя четвърти мандат на управление. Хората ѝ гласуват доверие, защото я познават. Родена е в Дъбова махала. Познава хората и особеностите на този район:

 "Започвам този четвърти мандат с големия опит, който натрупах в последните мандати. Това, което ще продължа да правя е благоустройството на населените места, и съответно - подсигуряване работа на хората. Това е най-големият проблем в общината ни - безработицата. Общината има малки и средни земеделци, шивашко предприятие, фурна за хляб... Имаме земеделска земя и което е годно за работа е взето от земеделците. Отдаваме земеделска земя и пасища на животновъдите."
Равна, просторна и плодородна е земята в Западната Дунавска равнина, където се намира Брусарци. Земята е ценен ресурс, но тя не може да даде прехрана на всички в този район. В тази насока продължава разговорът с Наташа Михайлова:
"Голяма част от хората работят в близките градове - Лом, Монтана, други - в София, събота и неделя се прибират. Другата част - по програми и мерки, по които кандидатства Общината, които не са много, малко бройки се отпускат и това е проблем. В момента имаме "Грижа в дома", "Топъл обяд". Това е помощ на възрастни хора най-вече... Очакваме да се пуснат програми." 

От  2006 година Наташа Михайлова живее в Брусарци. Обича този край, живее с проблемите и радостите на хората, уважават я и помнят това, което е направила за тях. Местните обичат земята си и родния си край, много от тях заявяват, че ако имат работа, биха се върнали у дома. 
"Сега, на последните избори, нещото, което ме трогна бяха резултатите, защото видях доверието в хората. Защото аз познавам почти всички хора, познавам семействата им, проблемите им и мисля, че това нещо се върна като бумеранг... На тези избори видях човешкото отношение."
В Брусарци за жителите е осигурено здравно обслужване, има личен лекар, зъболекар, аптека.

Подобряването на инфраструктурата в община Брусарци е основна задача, всички жители и кметове искат асфалтирани улици и удобни тротоари.

Предстоят ремонти - на училището по енергийна ефективност, на сградата на Общината. 

"От дълги години са закупени два буса, които сутрин и вечер тръгват от центъра на Брусарци и в населените места хората се возят безплатно. И са съобразени с влаковете, които спират на жп гарата и така е от 2012 година", казва Наташа Михайлова за безплатния общински транспорт в общината. 

Читалището в Брусарци развива богата културна дейност и съхранява местните традиции и фолклор. През изминалата 2023 година успяват да реализират всички културни дейности и събития, включени в културния календар, казва секретарят на Народно читалище "Просвета" - Брусарци Евелина Миланова. В момента се подготвят за празниците Трифон Зарезан и Баба Марта.

Повече може да чуете  в прикачения звуков файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42