Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Липсата на квалифицирана работна ръка е хроничен проблем в Северозапада

Снимка: Радио Видин

В следващите 12 месеца в страната ще има нужда от близо 270 000 работници и специалисти от различни професионални направления. Това сочат данните от най-новото проучване на Агенцията по заетостта за потребностите на работодателите, проведено през миналата година, в което се откроява и в кои отрасли се очаква недостиг на кадри. Според представители на регионални работодателски организации, липсата на работна ръка е проблем и пред бизнеса в Северозапада, като това не се ограничава в конкретни сфери на икономиката, а е повсеместно

От години бизнесът в Монтана страда от липсата на кадри. Това коментира Мая Григорова, председател на Стопанската камара в Монтана. Тя посочи, че тази липса е особено осезаема в сферата на производството, но до момента няма никакво съществено решение, което да обърне тази тенденция:

"Наскоро бяхме на заседание на Областната комисия по образование и това, което най-много ме впечатли е, че около 1500 ученици завършват осми клас и се разпределят за професионалните паралелки в цялата област. Това от демографска гледна точка е доста стряскащо - от една страна, демографията, от друга страна, напускането на младите хора на нашия регион. И досега някак си не са взети мерки това нещо да се прекрати и да се обърне тази тенденция. Затова апелираме ние, работодателските организации отдавна - особено тук, в Северозапада. като се знае и в Европейския съюз, че ние сме най-изостаналият регион може би и на Европейския съюз, може би трябва да настояваме за някакви специални мерки за Северозапада, за подпомагане на бизнеса - за намаляване на данъците или намаляване на осигурителната тежест. Някакъв начин, по който да може да задържаме кадрите - като първоначален етап да ги задържим, след това и да привличаме нови, за да може индустрията да работи нормално. Това, което имам като информация,... от гледна точка на търсенето на икономисти нещата са задоволени в региона. Но само една птичка пролет не прави, за съжаление."

Подготовката на учениците в средното образование трябва да отговаря на нуждите на бизнеса в региона, но в Монтана това не се случва, отбеляза още Мая Григорова:

"И това е проблем, защото като завършат децата средното си образование и ако няма търсене на тези специалности, които те са придобили, тогава се регистрират в Бюрото по труда и започва преквалификация. И държавата веднъж плаща средното им образование, след това започва да плаща курсовете за преквалификация на същите тези деца..."

Шлосери, заварчици - това са малка част от специалистите, от които бизнесът има нужда, такива кадри обаче образователната система в Монтанско не подготвя, отбеляза Мая Григорова. Тя допълни, че макар да има сектори, които временно са изправени пред трудности, липсата на достатъчно квалифицирана работна ръка е голям проблем, особено пред интереса от страна на външни инвеститори.

И в област Видин намиране на подходящи квалифицирани кадри е хроничен проблем пред бизнеса, каза председателят на Видинската търговско-промишлена палата Красимир Кирилов. Според него това е проблем, който засяга всеки един бранш в местната икономика, а не е по-добре и положението в администрацията, и най-вероятно ще стане причина все повече работодатели да погледнат към привличане на работна ръка от трети държави:

"Липсата на кадри продължава да бъде най-големият проблем за бизнеса във Видинския регион и за съжаление, не виждаме някаква светлинка в края на тунела. Кадрите, които излизат са все по-малко и за съжаление, все по-малко квалифицирани... Във всяко едно от шивашките предприятия има проблем - няма хора, има голямо текучество... В техническите предприятия, които са в града, въпреки че се очаква увеличение на базата - стискаме палци и се надяваме това да се случи, то ще се случи, но дано проблемите да не са големи, защото и сега виждаме, че много трудно се намира квалифицирана работна ръка за тези предприятие, при една двойна база това ще бъде вероятно два пъти по-трудно. Те имаха известен опит с наем на работна ръка от чужбина - явно трябва да го признаем, че това ще бъде бъдещето за повечето фирми от региона."

Според него работодателите все по-често ще поглеждат към търсене на работна ръка от трети страни, различни от Европейския съюз. В съседна Румъния все по-масово започват да вкарват работна ръка от трети държави - термин, зад който стоят страни като Непал, Индия, Пакистан и др.

"При нас виждам, че това вече се случва, има някои фирми, които са наели такъв персонал, чакаме може би да видим какви ще са отзивите и какви ще са резултатите... Въпреки че бюрократичните стъпки са огромни - може да минат и шест месеца, за да може да си наемеш този персонал. А според мен тук е мястото на държавата - да улесни този процес, за да може да подпомогне бизнеса да работи - при положение, че изобщо липсват кадри в България, колкото и да е неприятно, трябва да си признаем, че ще вкараме кадри отвън и трябва да улесним този процес, за да може фирмите възможно най-бързо да продължат своята работа."

Транспортът и строителството са други отрасли, където проблемът с намирането на работна ръка в региона е особено сериозен, отбеляза Красимир Кирилов. Според него един от начините за осигуряване на кадри е предприемане на мерки за повишаване на квалификацията, които да започнат още от училищните скамейки.

Повече по темата можете да чуете в прикачените звукови файлове.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Главен инспектор Генади Янчовски, "ПБЗН" - Видин: Екипите са реагирали на над 120 произшествия

На днешния ден  спасителите от Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението"  отбелязват п рофесионалния си празник. За да разкаже за отговорността и предизвикателствата на тази нелека професия, в студиото на Радио Видин гостува главен инспектор Генади Янчовски - началник на сектор "Пожарогасителна и спасителна дейност..

публикувано на 18.07.25 в 16:49

Коя е "Сестра ми"

През целия си живот доктор Ирини Харингфорд е живяла с мисълта, че е била изоставена от родителите си. „Подарена“ на леля си. Вярвала е, че майка ѝ и баща ѝ са я отхвърлили, избирайки да оставят в семейството само прекрасната ѝ сестра Елинор. Романът „Сестра ми“ на Мишел Адамс е от книгите, които през цялото време ти се иска да..

публикувано на 18.07.25 в 16:30

От боклука до любовта: Историята на Лиза

Днес ще ви разкажем една от онези истории, които топлят сърцето . Преди повече от две години Стефка Иванова от Видин намира малко кученце, захвърлено сред боклуците. Кръщава го Лиза. Изтощена, слаба и отчаяно нуждаеща се от грижа, Лиза започва да разцъфтява с всеки изминал ден от вниманието и обичта на Стефка. Животът,  и на двете, се..

публикувано на 18.07.25 в 16:03

Самодейци от Монтанско отиват на събора в Копривщица

Групи и индивидуални изпълнители на автентичен фолклор ще представят област Монтана на 13-ия Национален събор на българското народно творчество в Копривщица, който тази година ще се проведе от 8 до 10 август. Определени са от жури с председател д-р  Стела Ненова от Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН. За Славейко..

публикувано на 18.07.25 в 15:45

Индустриален парк правят във Видахим

Със символична "първа копка" днес беше дадено началото на изграждането на индустриалния парк "Видин-юг", обособена територия, за която са осигурени устройствени, технически и организационни условия за производствени дейности. Южната индустриална зона в крайдунавския град е разположена върху част от терена на бившия завод за гуми "Видахим" и е..

публикувано на 18.07.25 в 14:54

"Едно" на 18 юли 2025 година

В "Едно" представяме събитията, които от фондация "Подкрепа за реализация"- Видин организираха през последните седмици.  Във видинското село Майор Узуново се проведе десетото издание на международния етнофестивал за хора с увреждания "Балканска среща". Организира се от фондация "Подкрепа за реализация" в партньорство със сдружение от..

публикувано на 18.07.25 в 14:44

"Вечер(на) дума": Когато литературата се поднася с коктейл и залез над Дунав

Днес ще си говорим за литература... и ако тя, литературата, беше напитка, тази вечер във Видин щеше да бъде поднесена с резен залез, щипка музика и коктейл от изящни думи. Ще ви разкажем за събитието Вечер(на) дума , което не просто събира поети и писатели. Стилът? Официален. Етикетът? Изискан. В тази вечер, в която думите ще звучат..

публикувано на 18.07.25 в 14:20