Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Планинското животновъдство - грижа да природата и туризма

Снимка: Радио ВИДИН


Може ли планинското животновъдство да помогне на туризма у нас? Огнян Петров е създател на туристически комплекс "Дядо Йоцо" край Мездра, но от години се занимава със животновъдство- не за да печели, а за да помага на природата, и на туризма в региона:

"Животновъд съм с идеята да поддържаме туризма, за да можем да поддържаме нашата природа да е по-подредена и по-красива. Като има и животни- почистваме поляните... Природата ни е много хубава, но ние я заварихме доста занемарена от захрастяване и от това, че хората в селото са поостарели... Затова бях принуден да се занимавам и с тази, иначе нехарактерна за мен дейност... Започнах с почистването на природата, защото имаме и еко пътеки, движат се туристи, но и на нас не ни харесва тази хубава природа да е толкова занемарена..."

Започнал е с 80-тина овце, произвеждал е и кисело мляко собствена марка, по-късно закупува кози, а към днешна дата отглежда двайсетина говеда в землището на Очин дол. 

За работата си Огнян Петров получава минимално подпомагане, което го държи "на нулата". Смята, че отглеждането на животни винаги е на загуба- приходите са малко, разходите са големи, затова и само съчетанието с пасища може да компенсира загубите. Недоумява защо изискванията за фермерите се променят постоянно. Тази година са глобени, защото са попаднали в графата "неактивни фермери"- това ги лишава и от малкото, което са получавали доскоро. Балканджии сме, корави сме, но отношението ни обижда, казва Огнян Петров. Според него държавата трябва да обърне внимание на планинското животновъдство, така ще се запази и биоразнообразието, трябва да има стимули и ясни правила, които не се променят постоянно. По думите му европейските изисквания трябва да се спазват, но да са пречупени през условията у нас. 

"... Не са толкова лоши, но ние ги прилагаме неправилно... Когато има промени, трябва да дадеш срок на хората да преструктурират нещата... Имам чувството, че държавата се стреми не да помага, а да санкционира земеделците... Трябва да има стимули, никой няма да се занимава с тази дейност, когато си изоставен..."

Според Огнян Петров трябва да има възможност да се правят инвестиции и за животновъдите в планината, а на.проблемите не трябва да се гледа чиновнически: 

"Малко трябва- мисъл и разум, адекватна грижа за планинското животновъдство, ясни правила, съобразени с даденостите у нас, за да се запази това, което имаме и да не пустеят планините ни", казва Огнян Петров. Категоричен е, че ще продължи, макар и със свито производство:

"Длъжни сме да продължим, извървели сме дълъг път и искаме и децата ни да вървят по него..."
 
Какви субсидии получава Огнян Петров, адекватна ли е грижата на държавата за планинското животновъдство и какво може да се промени- чуйте в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В "Музикална зона" на 09 януари 2025 слушаме инструментални концерти на барокови композитори

Инструменталните концерти се появяват в епохата на барока и стават характерни за нея. Бароковите композитори са първите, установили структурата на инструменталния концерт. Утвърдените закономерности от този период стават основа за развитието на следващите направления. Насладете се на концертите за  тромпет, обой, флейта, цигулка, виолончело, арфа  и..

публикувано на 09.01.25 в 09:00

Виктория и Георги са най-предпочитаните имена за 2024 година

Днес на фокус поставяме най-предпочитаните имена в България за 2024 година. Националният статистически институт за поредна година нарежда на първо място при момичетата името Виктория, а при момчетата - Георги. Родените момиченца, които носят това име за миналата година са 538, а момчетата Георги са 782. При момичетата на второ място е Мария, а..

публикувано на 08.01.25 в 17:20

Ритуали от миналото остават живи и до днес във видинското село Неговановци

В народния календар 8 януари е отбелязан като Бабинден - празник, посветен на жените, които в миналото помагали при раждането на дете. Постепенно те били заменени от лекари и акушерки, под чиито грижи и до днес новородените поемат първата си глътка въздух. Макар че бабуването е останало назад в миналото, ритуалите, които се изпълнявали при..

публикувано на 08.01.25 в 15:07

"Капачки за бъдеще" събират на нови места във Видин

Премахнати са металните сърца за събиране на пластмасови капачки до Младежкия дом и до съботния пазар във Видин . Това сигнализираха видинчани в първите дни на новата година и обясниха, че са затрудени да предават събираните от тях капачки на други, по-отдалечени пунктове.  Лили Илиева е на пенсионна възраст. Събира "Капачки за бъдеще" от..

публикувано на 08.01.25 в 14:00

Симфониета-Враца излиза на една сцена с Найджъл Кенеди

Симфониета-Враца ще съпровожда емблематичния британски цигулар Найджъл Кенеди в предстоящите му концерти в България. В програмата е включен авторски концерт на виртуозния цигулар и композитор, който е най-новото му и мащабно произведение. Вдъхновен е от Бетовен. Пренася духа на великия композитор в съвремието, без да губи неговата оптимистична..

публикувано на 08.01.25 в 13:00

Завърши проект за обновяване на улично осветление във Видин

Проект за модернизация на улично осветление приключи във Видин . Монтирани са близо 1000 лед осветителни тела. Проектът е на местната управа и се финансира по Националния план за възстановяване и устойчивост. "Средствата по него са 466 899,31 лева", подчерта Десислава Тодорова , заместник-кмет по европейски политики и инвестиции...

публикувано на 07.01.25 в 17:25

Образователен медиатор от Крушовица с грамота за принос към правата на човека

Образователният медиатор в ОУ "Христо Ботев" във врачанското село Крушовица Радослава Спасова бе номинирина за наградите на Български хелзинкски комитет за принос към правата на човека и правозащитността. Тя получи почетна грамота от председателя на журито.  "Бих казала, че тази почетна грамота не е само за мен, тя е за всички..

публикувано на 07.01.25 в 14:15