Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Искрен Красимиров: Патриотизъм е да учим децата на заветите на нашите герои

Снимка: Искрен Красимиров, личен архив



Ликът на Васил Левски върху чаршафи или пък чорапи; форма за курабийки с формата на Паметника на Шипка, с образа на Апостола, на Ботев, на хан Крум; татуировки, изобразяващи български национални герои или техни крилати фрази.... 

Това са само част от проявите на "патриотизъм", които стават все по-популярни напоследък, особено в навечерието на бележити дати от българската история, каквито са днешният 19 февруари - годишнината от обесването на Васил Левски, и националният празник 3 март. Всичко това са примери за едно явление или може би мода, която може да бъде наречена патриотизъм за всекидневна употреба. 

Според режисьора, оператор, актьор и писател Искрен Красимиров, който е известен с патриотичните си инициативи, основно насочени към деца, не бива патриотизмът да се превръща в част от чалга културата:

"Напоследък се появиха игрални филми за най-големите герои, за Ботев, за Левски, за Бенковски, за разлика от моите, които са повече документални, повече анимационни, колеги режисьори направиха игрални. По принцип няма нищо лошо, всеки опит да се покажат образите на героите е полезен, но не бива "да се пресолява манджата", както се казва на народен език, не бива да си ги татуираме върху прасците, по бедрата и по бицепсите, каквито случаи има доста често напоследък. Трябва да ги показваме на децата живи и аз именно към това се стремя, създавайки ролите и на Ботев, и на Левски, скоро ще пресъздам и ролята на Георги Бенковски. Това мисля, че е по-адекватният подход, отколкото да нашарим телата си и всекидневните ни вещи да са с ликовете им, защото те трябва да живеят най-вече в сърцата ни, а не по вещите ни."

Патриотизъм е всеки ден да учим децата на заветите на нашите герои, отбеляза Искрен Красимиров:

"Патриотизмът за мен не е да отидеш на 3 март на Шипка, да развееш байряка, както се казва "да се удариш в гърдите", като Бай Ганьо да кажеш "Булгар, булгар". Както аз и моят проект "Незабравимата България" сме си поставили за цел, всеки ден да бъдем в училища, в детски градини, читалища."  

Как трябва да изразяваме патриотизма си, попитахме и видинчани:

"Любов към родината, уважение един към друг... Напоследък младите въобще не знаят за какво става въпрос. Гледам по телевизията, питат за Васил Левски - те не знаят и казват, че е поет и се чудят кое стихотворение и какво да измислят. Не знам, много е трудно да кажеш как си патриот, всеки се прави на патриот в днешно време... Предаване от поколение на поколение, обясняване на дадените личности, чрез примери, чрез цитиране на борците за свободата."

В деня, когато се прекланяме пред саможертвата и делото на Апостола на свободата, Искрен Красимиров каза с какво според него трябва да запомним Левски:

"За мен най-голямото величие на Левски е това, че той се превърна в живия идеал на българите. Той беше първият човек, който се отказа от семейство, от деца и от съпруга и дойде тук, в поробена България, в родната кал и започна да работи и някак да прочетем истинските му думи, да видим, че най-известната му фраза всъщност гласи: "На думи да не гледаме, но на работа", а не "Дела трябват, а не думи", както всеки я знае. Виждате ли, ние дори не знаем точните фрази, които Левски е изрекъл и е оставил в документалното си наследство. Крайно време е върху това да поработим, именно по този начин той ще ни стане по-близък, по-познат и така ще го обикнем, така ще влезе в сърцата ни." 

Трябва всеки ден, а не само на определени дати да си спомняме за националните ни герои и за техните завети, каза в заключение Искрен Красимиров. 
По публикацията работи: Соня Валериева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Николай Антов

Песен на видински композитор е включена в проекта "Пеещи артисти"

Песен по музика на композитора Николай Антов от Видин е включена в проекта "Пеещи артисти", чийто продуцент е журналистът Игор Марковски. Проектът ще бъде представен с концерт в Белоградчик на 7 август, от 20.00 часа и в него участват популярни български актьори и музиканти, които се изявяват като певци. Инициативата има за цел да покаже..

публикувано на 21.07.25 в 17:00
Емил Маринов

В памет на един краевед: Какво ни завеща Емил Маринов от Видин

Днес в рубриката "Памет нашенска" ще си спомним за родения във Видин Емил Николов Маринов - историк и краевед. Поводът да се върнем назад в спомените за него е навършването на 95 години от рождението му. Заемал е длъжността трети директор на окръжния (по-късно регионален) архив във Видин в периода 1966-1968 г. Архивът е създаден едва шест..

публикувано на 21.07.25 в 16:25

Етикетите с двойни цени: Когато цифрите объркват

Въвеждането на еврото у нас върви с редица предизвикателства, които засягат не само бизнеса, но и ежедневието на всеки потребител. Един от най-видимите и същевременно най-объркващите са етикетите с двойни цени. Оказва се, че този преходен период дава възможност на недобросъвестни търговци да се възползват от липсата на яснота. На места вече..

публикувано на 21.07.25 в 16:20

Тенденцията "slow summer": Изкуството да не бързаш за никъде

Лятото. Онези няколко месеца, в които уж си казваме "ще си почина", а на практика често планираме повече от всяко друго време в годината. Графикът ни се пълни с пътувания, събития, "трябва да отида", "трябва да видя", "да не пропусна". И някъде между снимките за социалните мрежи и навигатора до следващата дестинация забравяме да си починем. Но..

публикувано на 21.07.25 в 15:30
Д-р Борислав Борисов, началник на Центъра по лъчелечение във Враца

Лъчелечението като алтернатива при болки в ставите

Лъчелечението e терапия, която обикновено свързваме с онкологичните заболявания. В съвременната медицина обаче лъчелечението намира по-широко приложение и се използва успешно и при неонкологични състояния. Такива са артрозата и възпалителните процеси на опорно-двигателния апарат, обясни в "Направление здраве" началникът на Центърът по лъчелечение на..

публикувано на 21.07.25 в 15:23

Защо финансовата грамотност трябва да се преподава още в училище

В свят, в който ежедневно взимаме финансови решения, познаването на основите на личните финанси вече не е просто полезно - то е необходимо. Финансовата грамотност включва умения като управление на бюджет, разбиране на кредити, оценка на рискове и планиране на разходи. Това са умения, които всеки млад човек трябва да усвои, за да избегне..

публикувано на 21.07.25 в 15:15

Дерзай!

В шестата неделя след Петдесетница , която отбелязваме днес, Църквата ни напомня, че Бог е церител на душите и телата на човеците и ни дава пълното свидетелство чрез днешното евангелско събитие, че Бог ни обича, милва и спасява, и желае на всекиго доброто. Днес честваме паметта и на свети пророк Илия -  Илинден . "Защото кое е по-лесно?..

публикувано на 20.07.25 в 08:00