Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дуалното обучение в действие във Видин

6
Снимка: радио Видин




Ученици от ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" във Видин са в дуално обучение и провеждат учебната си практика в завода на "Технически компоненти България" във Видин. Те са единайсетокласници в специалност "Компютърна техника и технологии". Практиката им в завода е два дни в седмицата. Работата им е свързана с автоматизация и роботизация на част от процесите в производството. Вече почти 6 месеца от началото на практиката им те знаят същността на всички позиции, имат предпочитания и се чувстват уверени в работата си. 

Влизайки в завода, срещу нас се задава безшумно движещият се робот Матилда. За неговата перфектна работа и поддръжка се грижат учениците Ивайло и Митко. С Матилда се облекчава работният процес в цеха, казва Ивайло Георгиев

"Дуалното ни обучение се изразява в това, че сега в 11-и и 12-и клас практиката ни се провежда на практика тук. Работим по различни проекти, в момента работим с робота, който разнася елементи в производството и да улесни работата на работниците... Ние го настройваме да работи правилно в цеха. Направихме карта на завода, за да знае къде се намира. Той използва и сензори, за да се ориентира и за да засича даден предмет и да не ги удари..."

Продължава усъвършенстването на робота Матилда, като това дава възможност да се види реалната полза от неговата дейност, казва Митко Мирославов

"Получаваме необходимата помощ и подкрепа от нашите ръководители, помагат ни. Работим 7 часа, започваме в 8:00 часа... Самото започване на работата беше коренно различно, беше трудно, но се адаптирахме. Ползите са много, но най-вече - учи ни на реална работна среда."

Учениците имат различни задачи, минават на различни позиции и по този начин, освен че придобиват допълнителни умения, разбират и кое най-много им допада, казва Симеон Антонов:

"Идеята е да видим как се работи на всяка част. Днес работя на ваната, където се запояват платките машинно... Ако някой елемент не е запоен, при доработката се оправят... Вчера асамблирахме... От всички неща най-много ми харесва работата с ваната и асамблирането... Нещата се правят по инструкция, трябва да се внимава как се прави и това ми помага да следвам дадена инструкция."

Работата на Владимир Илиев е да асамблира платки и да слага елементите върху тях. Не всеки може да извършва тази фина дейност, разказва Владимир:

"Задължително трябва да си сръчен, концентриран, елементите са малки... Помагаме, където има нужда... Харесва ми да запоявам... Ползата от тази практика е, че знам какъв е работният процес..."


Асамблиране на платки, запояване, работа на ваната, всичко това са нови дейности, казва Цветан Цветанов:

"Аз лично в момента правя един сайт и това ми е приятно. Идеята е сайтът да служи като наръчник за новите проекти в цеха... Вместо да се учат един по един, всеки си отваря сайта и се учи... Доста се подобрявам в тази сфера, дуалната форма на учене е много добра форма..."

Сътрудничеството на видинската професионална гимназия със завода продължава повече от 10 години. Ползата от съвместната работа е изключителна, учениците се научават на трудова дисциплина, точност, отговорност, инициативност, колективност, убеден е Кристиян Цветков, производствен инженер в завода. Работата на учениците се зачита и като трудов стаж, което е още един плюс на дуалното обучение. 

Повече в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Сароян ни води на приключение с Уесли Джаксън

Кърт Вонегът го нарича „първият и все още най-велик американски минималист“ . Печели Оскар за сценарий на филм по собствения си роман „Човешка комедия“. За пиесата „Времето на нашия живот“ през 1940 г. е удостоен с награда „Пулицър“, която отказва да приеме с думите „Никой не може да ме купи!“ . Войната с критиците, която води цял живот, му..

публикувано на 21.02.25 в 17:05
Петър и Яна Черневи. Снимка: Личен архив на Дора Чернева

Спомен за Петър Чернев и неговото творчество

Днес в "Минутите не редактора" ще ви разкажем за един български изпълнител и композитор, който се ражда през 1943 година във Видин, и макар че скоро след това семейството му се мести, Видин остава в неговото сърце до края на живота му. Рубриката този петък е разказ за популярния през 70-те и 80-те години певец Петър Чернев и един от вечните му..

обновено на 21.02.25 в 17:00

Кукленият театър във Видин представя премиерата на "Котаракът в чизми"

"Котаракът в чизми"  е народна приказка, пресъздадена от Шарл Перо, която се намира и в първото издание на сборника на братя Грим: "Детски и домашни приказки". В нея се разказва за котарак, който може да говори и напътства своя господар. Той е хитър, амбициозен, умен, великодушен, верен приятел, ловък, смел, находчив,..

публикувано на 21.02.25 в 16:10

Ученици от Враца са сред финалистите в конкурса "Млад Благотворител"

Фондация "Благотворител " насърчава доброволчески инициативи сред младите хора с конкурса "Млад Благотворител" , който се проведе за осма поредна година. В началото на февруари бяха обявени финалистите в тазгодишното издание. Те ще получат финансова подкрепа за реализирането на своите предложения. Сред отличените е и проектът на..

публикувано на 21.02.25 в 15:20

Алекс и зайците...

Отново ще ви срещнем с Алекс от Видин . При предишната ни среща през 2023 година той ни разказа за кокошките Сонка и Юлия и петела Соник.  Сега отново се е върнал към отглеждането на зайци . Негово старо хоби. Всъщност той не може да си представи да живее без домашен любимец, та бил той и малко странен. Колкото до Соник, Сонка и..

публикувано на 21.02.25 в 14:00
Симона Панова

Симона Панова: Когато да си екскурзовод е повече от работа

Днес ви представяме една вдъхновяваща личност от Видин - Симона Панова , автор на фентъзи романите "Змей Закрилник", "Змей Побратим" и "Змей Омайник". Но освен че създава магични светове на страниците на книгите си, Симона е и невероятен разказвач на истински истории, свързани с богатото историческо наследство на старопрестолния Видин и..

публикувано на 21.02.25 в 13:00

Монтанска художничка подрежда изложба "Цветът в мен"

"Цветът в мен" се нарича изложбата на монтанската художничка Таня Василева. Това е нейната първа самостоятелна експозиция в град Монтана, в която тя представя 24 свои платна на различни теми и с различни техники. Авторката разказа как се появява идеята за  изложбата: "Поканиха ме от библиотеката да направя изложба... Замислих се и си казах, че..

публикувано на 21.02.25 в 11:05