Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Атлас представя недвижимите културни ценности в България

Дигиталната карта се разработва от екип на Националния институт за недвижимо културно наследство

Снимка: НИНКН

Атлас на недвижимите културни ценности в България е достъпен на интернет страницата на Националния институт за недвижимо културно наследство. Дигиталната карта е ефективен инструмент, който ще подпомогне работата на експертите от института, като същевременно публично достъпната информация би могла да е полезна и на по-широк кръг от институции и граждани, каза д-р Алета Гуаделли, ръководител на екипа, работещ по създаването на атласа. Към момента атласът обхваща всички обекти от списъка на световното културно наследство към ЮНЕСКО; всички археологическите резервати съгласно Закона за културното наследство; обектите, които са вписани в индикативната листа на световно наследство и други обекти, които имат определени граници и режими на опазване. Все още не са включени всички обекти, тъй като те са изключително много, обясни д-р Гуаделли. 

"С днешна дата имаме данни за над 25-30 хиляди археологически обекта на територията на България. А също така има и архитектурни обекти и архитектурни резервати, които на този етап не сме включили. Нанесени са с координати част от обектите, много малка част от обектите на територията на България - между 10 и 15%, като те са разделени на две групи: едната са пещери, другата са друг тип обекти или да кажем стандартните обекти. Просто пещерите имат по-различен статут и затова ги отделихме в отделен слой."

Целите, с които започва разработването на атласа, са разностранни и разнопосочни, обясни ръководителят на екипа:

"Първоначалната идея на атласа беше улесняване на процедурата по съгласуване. Този атлас, който вие виждате достъпен онлайн, той представя само ограничена информация, която е свързана с неговия статут. Същият този атлас има друга версия, която е достъпна само и единствено за служителите на Института - той е вързан към базата данни, съответно всеки един от обектите е обвързан с цялата налична документация за него, което го прави изключително улесняващ работата. Взехме решение да пуснем онлайн атласа, тъй като според нас изключително полезен би бил за всички общини. Има невероятна полза за самите общини да знаят къде точно са границите на обекта, тъй като атласът е интерактивен... Самите разрешителни за строежи примерно, които се издават на ниво община, може да бъде направена предварително консултация, преди да се обърнат към Националния институт за съгласуване."

Атласът ще дава възможност за справки и на хора, проявяващи интерес към закупуване на определен имот или с инвестиционни намерения за дадена територия, допълни д-р Гуадалли: 

"Това беше и причината за добавянето на последния бутон, който дава възможност всеки частен инвеститор или няма значение какъв инвеститор да качи собствения си проект и да види дали той попада в зона, която подлежи на съгласуване. Има четири възможности за качване на файл, които са много достъпни - най-достъпният от тях е kml, който може да бъде изчертан дори в Google Earth. Разбира се, атласът няма съгласувателни функции, съгласувателни функции има министърът на културата, но дори всеки, който би пожелал да си купи имот, може да провери предварително дали този имот попада в защитена територия. Това е причината да има и кадастрална подложка, което улеснява всички консултации. Естествено на този етап атласът не може да бъде използван със 100% достоверност, тъй като все още не са въведени всички обекти. Но работим усилено по въвеждането."

Националният институт за недвижимо културно наследство е с ограничен щат и затова попълването на всички обекти в атласа ще отнеме време. От Института се надяват да бъде отпуснато целево финансиране от държавата, което ще даде възможност да се ускори работата, каза още д-р Гуадалли:

"Щатните бройки са само петдесет и всъщност се опитахме да намерим някакъв начин да отделяме малко време трима човека. Съответно ние нямаме финансиране, нямаме допълнителни бройки, които да имаме възможност да наемем на граждански договори - ако това стане, ако ни бъде помогнато, предполагам, че до осемнайсет месеца ще имаме пълния набор обекти. Надяваме се на целево финансиране за граждански договори, тъй като щатът се определя с наредба от държавния бюджет и увеличаването на щатните бройки на този етап не изглежда реалистично. Но както можете да се сетите, археологическите обекти се увеличават всяка година; архитектурните - по-малък е броят на декларираните и обявените годишно. Но тук става въпрос за дългосрочна стратегия, тъй като този атлас ще има нужда от постоянно обновяване, допълване и работа по него. Така че на този етап се надяваме просто на целево финансиране."

В тестовия период екипът приема мнения и препоръки на имейл atlas@ninkn.bg. Вече са получени първите предложения и по тях се работи, каза д-р Гаудалли. Тя допълни, че няма да е възможно да се отговори на всички желания, но стремежът на екипа ще е да подобри атласа и да го направи по-интерактивен.

Повече можете да чуете в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Да запазим мирен дух, да не помръква нашият духовен взор

Във Втора неделя след Неделя подир Въздвижение,  Църквата насочва нашето внимание да проумеем и се вдъхновим, че всичко онова, което ни заобикаля ще бъде добро или зло, в  зависимост от това какви сме ние спрямо нашите околни. "Бъдете милосърдни, както и Вашият Отец е милосърден" (Лука 6:36). Във Втората неделя след Неделята..

публикувано на 29.09.24 в 08:00

Романът "Шлеп в пустинята" отвежда към суровата реалност

„Шлеп в пустинята“ на Людмил Тодоров е толкова кратък, че ти се струва неоправдано претенциозно да бъде наречен роман. Само 152 страници, но пък 152 страници сурова реалност, в която никой от нас не си признава, че живее ежедневно! Когато обаче започнеш да го четеш, неусетно започва да ти се струва прекалено тривиално, почти грубо да го наречеш..

публикувано на 27.09.24 в 17:20

За събитията от календара на фондация "Подкрепа за реализация"

В "Едно"  говорим за събитията, в които участваха през септември от екипа на фондация "Подкрепа за реализация" - Видин.  От 12-ти до 16-и септември бяха гости на международния фестивал "Арт зона за всички" в сръбския град Зайчар. Организатор е Детски център - Зайчар, с който видинската фондация работи по проекта  "U korak sa..

публикувано на 27.09.24 в 17:18

Видинското читалище „Цвят” отваря врати за посетители

Традиционно в първия ден на октомври от десетилетия читалище „Цвят” открива новата си учебна и творческа година. На този ден входът ще е отворен за всички, които желаят да станат съпричастни към работата и постиженията на възпитаниците на школи и състави и на техните преподаватели, съобщават от културното средище.  Информационният ден на отворените..

публикувано на 27.09.24 в 15:57

Видин ще е домакин на фестивала "Здравей, Здраве"

Седмото издание на фестивала "Здравей, Здраве" ще се проведе във Видин . Той ще се състои тази събота, 28 септември, в Културен център "Жул Паскин".  "Пристъпваме към утрешното събитие, заредени с позитивизъм, с желание да помогнем на повече хора да усетят и да разберат себе си на първо място, а оттам ще започне и нов живот за тях", каза за Радио..

публикувано на 27.09.24 в 15:55

Георги Кузманов - библиотекарят с интересно хоби

В "Професия хоби" днес ви срещаме Георги Кузманов от Видин . Той работи като библиотекар, но хобито му е доста нетрадиционно. Георги се разтоварва като пише текстове за рап песни, а също така и рапира. В рап средите се представя с артистичния псевдоним "Субекта". С помощта на негов близък приятел, който прави музиката, имат издадени..

публикувано на 27.09.24 в 14:59

Владимирово - селото, където традициите срещат надеждата за бъдещето

Гостуваме в село Владимирово - място с дълбоки исторически корени и силен дух. Владимирово е едно кътче, което пази духа на традициите, но също така гледа към бъдещето. Намира в община Бойчиновци . Селото е голямо и има много млади хора. Цветелин Михайлов е кмет на Владимирово само от няколко месеца, но има амбицията да облагороди и развие..

публикувано на 27.09.24 в 11:45