Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Атлас представя недвижимите културни ценности в България

Дигиталната карта се разработва от екип на Националния институт за недвижимо културно наследство

Снимка: НИНКН

Атлас на недвижимите културни ценности в България е достъпен на интернет страницата на Националния институт за недвижимо културно наследство. Дигиталната карта е ефективен инструмент, който ще подпомогне работата на експертите от института, като същевременно публично достъпната информация би могла да е полезна и на по-широк кръг от институции и граждани, каза д-р Алета Гуаделли, ръководител на екипа, работещ по създаването на атласа. Към момента атласът обхваща всички обекти от списъка на световното културно наследство към ЮНЕСКО; всички археологическите резервати съгласно Закона за културното наследство; обектите, които са вписани в индикативната листа на световно наследство и други обекти, които имат определени граници и режими на опазване. Все още не са включени всички обекти, тъй като те са изключително много, обясни д-р Гуаделли. 

"С днешна дата имаме данни за над 25-30 хиляди археологически обекта на територията на България. А също така има и архитектурни обекти и архитектурни резервати, които на този етап не сме включили. Нанесени са с координати част от обектите, много малка част от обектите на територията на България - между 10 и 15%, като те са разделени на две групи: едната са пещери, другата са друг тип обекти или да кажем стандартните обекти. Просто пещерите имат по-различен статут и затова ги отделихме в отделен слой."

Целите, с които започва разработването на атласа, са разностранни и разнопосочни, обясни ръководителят на екипа:

"Първоначалната идея на атласа беше улесняване на процедурата по съгласуване. Този атлас, който вие виждате достъпен онлайн, той представя само ограничена информация, която е свързана с неговия статут. Същият този атлас има друга версия, която е достъпна само и единствено за служителите на Института - той е вързан към базата данни, съответно всеки един от обектите е обвързан с цялата налична документация за него, което го прави изключително улесняващ работата. Взехме решение да пуснем онлайн атласа, тъй като според нас изключително полезен би бил за всички общини. Има невероятна полза за самите общини да знаят къде точно са границите на обекта, тъй като атласът е интерактивен... Самите разрешителни за строежи примерно, които се издават на ниво община, може да бъде направена предварително консултация, преди да се обърнат към Националния институт за съгласуване."

Атласът ще дава възможност за справки и на хора, проявяващи интерес към закупуване на определен имот или с инвестиционни намерения за дадена територия, допълни д-р Гуадалли: 

"Това беше и причината за добавянето на последния бутон, който дава възможност всеки частен инвеститор или няма значение какъв инвеститор да качи собствения си проект и да види дали той попада в зона, която подлежи на съгласуване. Има четири възможности за качване на файл, които са много достъпни - най-достъпният от тях е kml, който може да бъде изчертан дори в Google Earth. Разбира се, атласът няма съгласувателни функции, съгласувателни функции има министърът на културата, но дори всеки, който би пожелал да си купи имот, може да провери предварително дали този имот попада в защитена територия. Това е причината да има и кадастрална подложка, което улеснява всички консултации. Естествено на този етап атласът не може да бъде използван със 100% достоверност, тъй като все още не са въведени всички обекти. Но работим усилено по въвеждането."

Националният институт за недвижимо културно наследство е с ограничен щат и затова попълването на всички обекти в атласа ще отнеме време. От Института се надяват да бъде отпуснато целево финансиране от държавата, което ще даде възможност да се ускори работата, каза още д-р Гуадалли:

"Щатните бройки са само петдесет и всъщност се опитахме да намерим някакъв начин да отделяме малко време трима човека. Съответно ние нямаме финансиране, нямаме допълнителни бройки, които да имаме възможност да наемем на граждански договори - ако това стане, ако ни бъде помогнато, предполагам, че до осемнайсет месеца ще имаме пълния набор обекти. Надяваме се на целево финансиране за граждански договори, тъй като щатът се определя с наредба от държавния бюджет и увеличаването на щатните бройки на този етап не изглежда реалистично. Но както можете да се сетите, археологическите обекти се увеличават всяка година; архитектурните - по-малък е броят на декларираните и обявените годишно. Но тук става въпрос за дългосрочна стратегия, тъй като този атлас ще има нужда от постоянно обновяване, допълване и работа по него. Така че на този етап се надяваме просто на целево финансиране."

В тестовия период екипът приема мнения и препоръки на имейл atlas@ninkn.bg. Вече са получени първите предложения и по тях се работи, каза д-р Гаудалли. Тя допълни, че няма да е възможно да се отговори на всички желания, но стремежът на екипа ще е да подобри атласа и да го направи по-интерактивен.

Повече можете да чуете в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Алекс и зайците...

Отново ще ви срещнем с Алекс от Видин . При предишната ни среща през 2023 година той ни разказа за кокошките Сонка и Юлия и петела Соник.  Сега отново се е върнал към отглеждането на зайци . Негово старо хоби. Всъщност той не може да си представи да живее без домашен любимец, та бил той и малко странен. Колкото до Соник, Сонка и Юлия те..

публикувано на 21.02.25 в 14:00

Монтанска художничка подрежда изложба "Цветът в мен"

"Цветът в мен" се нарича изложбата на монтанската художничка Таня Василева. Това е нейната първа самостоятелна експозиция в град Монтана, в която тя представя 24 свои платна на различни теми и с различни техники. Авторката разказа как се появява идеята за  изложбата: "Поканиха ме от библиотеката да направя изложба... Замислих се и си казах, че..

публикувано на 21.02.25 в 11:05

Владислав Георгиев: Преходът от живота в Париж към този във Видин

Днешният ни гост е Владислав Георгиев от Видин , брейк танцьор, който в годините след 2000-та беше един от най-добрите в нашия град. След завършването си, решава да замине за Прага, където живее около три години. Там среща любовта в лицето на екзотична девойка с корени от Мадагаскар, но родена във Франция, където семейството ѝ е емигрирало...

публикувано на 20.02.25 в 17:30

Защо зоопарковете трябва да се ангажират с екологични проблеми

Представата ни за зоопарка често е остаряла- това вече не е място, в което животни се гледат в клетки. В наши дни стратегията на зоологическите градини вече е да се грижат за опазването на видовото разнообразие, да информират хората за екологичните проблеми, засягащи животните, и са обект на науката. Това заяви екологът Павел Василев- автор в..

публикувано на 20.02.25 в 16:25

Могат ли вековните дървета да привличат туристи

Атанас Тодоров е от Пловдив, снима вековни дървета и разказва за тях. Започнал да издирва стари вековни круши и така се прехвърлил и на други дървета. Администратор е на фейсбук групата "Вековните дървета в България" . Преди около година и половина видял, че от Асоциацията на парковете в България търсят помощници, които да направят проверка на..

публикувано на 20.02.25 в 15:05

В Мездренска гимназия предстои да бъде открит STEM център

Учители и ученици в ПГ "Васил Левски" Мездра ще могат да учат и да преподават в напълно оборудван и модернизиран учебен център. Така нареченият STEM център предстои да бъде открит официално от министъра на образованието и науката Красимир Вълчев. Учебният център предлага обучение в направленията информатика, програмиране и математика,  обясни..

публикувано на 20.02.25 в 14:00

Кога ще бъде възстановено движението около Здравната каса във Видин

Възстановяването на разкопаното пътно платно на булевард "Панония" във Видин е приоритет при реконструкцията на канализационен колектор на града. Физическият напредък на проекта е на около 55%, обясни за Радио ВИДИН управителят на ВиК Видин инж. Илко Илиев. До няколко месеца, в зависимост от атмосферните условия, може да се очаква движението по..

публикувано на 20.02.25 в 13:00