Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Конкурсите за красота - преди и сега

Колаж: Радио ВИДИН
Снимка: архив



Наскоро се навършиха 95 години от провеждането на първия конкурс "Мис България". Всичко започва през 1929 година, когато за пръв път се провежда национален конкурс за най-хубава българка. Люба Йоцова от Враца става първата най-красива жена в страната. Според журито, защото има "стройна фигура, красива глава и изразителни очи". 

Съгласно регламента, в конкурсите едно време са можели да участват само госпожици между 16 и 25 години, български поданички. За ученички конкурсът е бил забранен. Всяка кандидатка е трябвало да изпрати в редакцията на площад "Славейков" биографични данни и три снимки: анфас, профил и цяла фигура. Снимките е трябвало да са без ретуш, а облеклото - обикновено. 

Така, годишнината от провеждането на първия в страната конкурс за красота беше повод да се замислим върху това, как са се променили изискванията към участничките в конкурсите за красота през годините, имайки предвид това, че стандартите за красота се промениха рязко. Знаем, че развитието на козметичната хирургия с течение на времето, шаблоните за красота се промениха много, но интересът към състезанието не избледнява. 

Пример за това е "Мис България 2009", Антония Петрова - тя е първата коронована красавица, която противоречи на установените през годините критерии за красота. Изборът на 24-годишната перничанка тогава взриви общественото мнение поради две причини - тя беше първата носителка на титлата с хирургични корекции по себе си и не беше избрана от жури, а със зрителски вот.

Тя беше първата, която даде началото на това, а след нея се появиха още и още. Въпросът тук е по-скоро защо на конкурс за красота се допускат кандидатки, които имат силикон, филъри, и игра със скалпел - защото това се оказват основните съставки на красотата днес. Без следа от естествените черти, заложени от природата, повечето жени изглеждат като направени по калъп: голям силиконов бюст, огромни хиалуронови устни и дълги изкуствени коси, дори татуировки.

Според Ивайло Йосифов, мениджър на модна агенция "Х MODEL GROOP", думата "естествена" започва да изчезва от българския речник и от живота ни.

"Все по-често тази дума е заменяна от "изкуствен", "интелект", "красота", но всичко започва да става много изкуствено. На мен ми липсва естественото излъчване на хората като цяло. Роботизирахме се и това се отразява на целия ни живот... Ами, от Антония Петрова тръгнаха сякаш нещата, такива наблюдения имам, но както вече казах, то и животът тръгна на подобрения. Конкурсите за красота по-скоро приличат на някакво съревнование - на козметици, гримьори, а не точно на участничките. Даже, не знам защо, но все по-често се замислям, че бих искал да видя един национален конкурс, че дори и регионален, защо не, но за естествена красота. То сигурно никой няма да дойде и да участва, има и такъв момент, но някак ми се иска да се върнем малко назад във времето..."

Съществуват конкурси за момичета с корекции, в които се избира коя участничка има по-добри данни след пластична интервенция. Редно ли е обаче да се смесват двата типа конкурси, това обясни още Ивайло Йосифов:

"Тези конкурси, които ние правим от веригата "Мис България", градските, които са във всички градове,трябваше да има някакво разграничаване. Едните да си останат за естествените момичета, неподправената красота, за която говорим от дълги години, излъчването, присъствието, добрите пропорции, хармоничното тяло. А пък тези конкурси, които са за модели с корекции да си бъдат за модели с корекции. Просто много се обърка всичко и някъде се изгубихме в цялата тази работа. Докато градихме свят без граници, изгубихме някак идентичността си. Просто се изгубихме."

Ивайло Йосифов засегна също и въпроса с националните черти, които носим, като изтъкна, че с годините изчезва и националният привкус, който носят конкурсите за красота. Пример за това е последната носителка на титлата "Мис България" за миналата година - Елизабет Кравец, която е с българо-украински произход. Името на модела нашумява малко преди конкурса "Мис България", след като тя печели "Мис Варна". След коронацията ѝ последваха и противоречиви коментари относно това, че титлата не е връчена на варненка, а на момиче с украински корени.

Към днешните изисквания се добавя още едно нещо, обясни още Ивайло Йосифов:

"Момичето, което избираме, трябва да припознае някакви каузи за свои и стигаме пак до прословутия израз "Красотата ще спаси света". Не знам как точно ще го спаси, но винаги един красив модел може да спомогне за популяризиране на дадена кауза. Хубаво е, когато при нас идват момичета, които наистина вече са работили в тази насока, имат идеи, имат каузи, с които спечелването на една титла им дава поле на изява за да популяризират нещата, за които се борят. Това е хубаво. Трябва да имаме позиция."
По публикацията работи: Виктория Топалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Склонни ли сме да проявяваме щедрост

Има дни в годината, в които си разменяме подаръци. Има дни в годината, в които си даваме взаимно прошка. Има и ден, в който даряваме.   И това е Щедрият вторник , който отбелязваме днес, на 3 декември. Това е денят, в който даряваме и празнуваме щедростта. Щедрият вторник е глобална инициатива, посветена на дарителството . Това е ден, в който..

публикувано на 03.12.24 в 15:50

Проф: Вили Харизанова: Пестицидите ще ги има, но трябва по-умно да ги прилагаме

Пестицидите-  какво знаем и какво не знаем за тях е основната тема в   " Земята, която ни храни ". Поводът- 3 декември е  обявен за Световен ден за борба с пестицидите. Отбелязва се от 1998 г. по инициатива на международната организация "Мрежа за действия срещу пестицидите", след авария през /1984/ в завод за пестициди в Индия, при която в..

публикувано на 03.12.24 в 15:25

Дядо Коледа поздрави ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра

Ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра се завърнаха от  Финландия . Пътуването им се осъществи по програма "Еразъм +". Седемдневното посещение започва от Хелзинки, продължава в град Кеми и завършва в селцето на Дядо Коледа - Рованиеми. Домакините ги посрещат изключително гостоприемно и топло, а часовете, в които се включват българските..

публикувано на 03.12.24 в 15:00

Танцовият състав към читалището в Ново село има нови носии

Танцов състав "Гъмза" при читалище "Земеделец 1874" във видинското село Ново село се сдоби с нови носии . Десет женски и три мъжки ризи са ушити към момента. Автентичните шевици са заимствани от 100-годишни новоселски традиционни дрехи. Предстои носията на танцьорите  да бъде допълнена  с предна и задна престилка, казва секретарят на..

публикувано на 03.12.24 в 14:00

Ученици от Враца се включиха в биомедицински конгрес

Осем ученици от врачанската Природо-математическа гимназия участваха в международен биомедицински конгрес в София. Форумът се провежда от 2016 година, като е имало прекъсване само около COVID-пандемията. Още от създаването му наши ученици се включват в него, каза старши учителят по биология и здравно образование Величка Младенова : "Право..

публикувано на 03.12.24 в 13:30

Читалището в Бойчиновци изгражда звукозаписно студио

Народно читалище "Възраждане- 1932" в Бойчиновци прави звукозаписно студио . Изграждането му започва с дарение, което културното средище получава от Българското национално радио (БНР). Новата придобивка става възможна благодарение на съдействието на д ългогодишния тонрежисьор в БНР, който сега е част от екипа на читалището, Филип Наков, разказа..

публикувано на 03.12.24 в 13:00
Д-р Вилхелм Елисеев

Д-р Вилхелм Елисеев: В реанимацията лекарят винаги е поставен в екстремна ситуация

Търпение, постоянство и упоритост са необходими, за да може човек да стане лекар, смята началникът на Отделението по анестезиология и интензивно лечение на видинската болница "Св. Петка" д-р Вилхелм Елисеев . Неговият професионален път започва през 1984 година, след като година по-рано завършва медицина. Придобива специалност "Анестезиология и..

публикувано на 03.12.24 в 10:10