Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Конкурсите за красота - преди и сега

Колаж: Радио ВИДИН
Снимка: архив



Наскоро се навършиха 95 години от провеждането на първия конкурс "Мис България". Всичко започва през 1929 година, когато за пръв път се провежда национален конкурс за най-хубава българка. Люба Йоцова от Враца става първата най-красива жена в страната. Според журито, защото има "стройна фигура, красива глава и изразителни очи". 

Съгласно регламента, в конкурсите едно време са можели да участват само госпожици между 16 и 25 години, български поданички. За ученички конкурсът е бил забранен. Всяка кандидатка е трябвало да изпрати в редакцията на площад "Славейков" биографични данни и три снимки: анфас, профил и цяла фигура. Снимките е трябвало да са без ретуш, а облеклото - обикновено. 

Така, годишнината от провеждането на първия в страната конкурс за красота беше повод да се замислим върху това, как са се променили изискванията към участничките в конкурсите за красота през годините, имайки предвид това, че стандартите за красота се промениха рязко. Знаем, че развитието на козметичната хирургия с течение на времето, шаблоните за красота се промениха много, но интересът към състезанието не избледнява. 

Пример за това е "Мис България 2009", Антония Петрова - тя е първата коронована красавица, която противоречи на установените през годините критерии за красота. Изборът на 24-годишната перничанка тогава взриви общественото мнение поради две причини - тя беше първата носителка на титлата с хирургични корекции по себе си и не беше избрана от жури, а със зрителски вот.

Тя беше първата, която даде началото на това, а след нея се появиха още и още. Въпросът тук е по-скоро защо на конкурс за красота се допускат кандидатки, които имат силикон, филъри, и игра със скалпел - защото това се оказват основните съставки на красотата днес. Без следа от естествените черти, заложени от природата, повечето жени изглеждат като направени по калъп: голям силиконов бюст, огромни хиалуронови устни и дълги изкуствени коси, дори татуировки.

Според Ивайло Йосифов, мениджър на модна агенция "Х MODEL GROOP", думата "естествена" започва да изчезва от българския речник и от живота ни.

"Все по-често тази дума е заменяна от "изкуствен", "интелект", "красота", но всичко започва да става много изкуствено. На мен ми липсва естественото излъчване на хората като цяло. Роботизирахме се и това се отразява на целия ни живот... Ами, от Антония Петрова тръгнаха сякаш нещата, такива наблюдения имам, но както вече казах, то и животът тръгна на подобрения. Конкурсите за красота по-скоро приличат на някакво съревнование - на козметици, гримьори, а не точно на участничките. Даже, не знам защо, но все по-често се замислям, че бих искал да видя един национален конкурс, че дори и регионален, защо не, но за естествена красота. То сигурно никой няма да дойде и да участва, има и такъв момент, но някак ми се иска да се върнем малко назад във времето..."

Съществуват конкурси за момичета с корекции, в които се избира коя участничка има по-добри данни след пластична интервенция. Редно ли е обаче да се смесват двата типа конкурси, това обясни още Ивайло Йосифов:

"Тези конкурси, които ние правим от веригата "Мис България", градските, които са във всички градове,трябваше да има някакво разграничаване. Едните да си останат за естествените момичета, неподправената красота, за която говорим от дълги години, излъчването, присъствието, добрите пропорции, хармоничното тяло. А пък тези конкурси, които са за модели с корекции да си бъдат за модели с корекции. Просто много се обърка всичко и някъде се изгубихме в цялата тази работа. Докато градихме свят без граници, изгубихме някак идентичността си. Просто се изгубихме."

Ивайло Йосифов засегна също и въпроса с националните черти, които носим, като изтъкна, че с годините изчезва и националният привкус, който носят конкурсите за красота. Пример за това е последната носителка на титлата "Мис България" за миналата година - Елизабет Кравец, която е с българо-украински произход. Името на модела нашумява малко преди конкурса "Мис България", след като тя печели "Мис Варна". След коронацията ѝ последваха и противоречиви коментари относно това, че титлата не е връчена на варненка, а на момиче с украински корени.

Към днешните изисквания се добавя още едно нещо, обясни още Ивайло Йосифов:

"Момичето, което избираме, трябва да припознае някакви каузи за свои и стигаме пак до прословутия израз "Красотата ще спаси света". Не знам как точно ще го спаси, но винаги един красив модел може да спомогне за популяризиране на дадена кауза. Хубаво е, когато при нас идват момичета, които наистина вече са работили в тази насока, имат идеи, имат каузи, с които спечелването на една титла им дава поле на изява за да популяризират нещата, за които се борят. Това е хубаво. Трябва да имаме позиция."
По публикацията работи: Виктория Топалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Над 20 са новоизлюпените лешоядчета във Врачанския Балкан, очакват още

Между 70 и 80 са белоглавите лешояди на територията на Природен парк "Врачански Балкан". Двойките са около 27, поне 20 със сигурност имат малки , на другите гнездата са трудно достъпни и не може да се каже дали са успешни. "При черния лешояд има 7 сформирани двойки, три от които са неуспешни. Те са млади двойки и там нещата със сигурност не..

публикувано на 15.05.25 в 17:02

Отбелязваме Международния ден на климата

На 15 май отбелязваме Международния ден на климата. Инициативата е неофициална, по предложение на метеоролози, които настояват за защита на климата като ценен ресурс за бъдещето на човечеството. Обявен е с цел да се насочи общественото внимание към опасните последици за климата от причиненото от хората замърсяване и да повиши осведомеността за тези..

публикувано на 15.05.25 в 16:40

Ще стане ли природна забележителност водопад Бобука

Водопад Бобука беше посетен от комисия след като Асоциацията на парковете в България направи предложение да бъде обявен за природна забележителност. Водопадът се намира преди края на село Бела в посока към град Димово. Това е още един пример за прекрасно място, което е слабо познато, каза Симеон Арангелов- председател на Асоциацията на..

публикувано на 15.05.25 в 16:00

На добър час, Радичкови врабчета!

Видинската Гимназия с преподаване на чужди езици "Йордан Радичков" тържествено изпрати своите абитуриенти. "2025 година е специална за нашето училище", каза в приветствието си директорът на гимназията Боянка Никова : "Тази година училището навършва 55 години от своето създаване. Първият випуск на гимназията отбелязва 50 години от завършването..

публикувано на 15.05.25 в 15:38

Средновековен фестивал предстои в Мездра

Археологическият комплекс "Калето" в Мездра ще е домакин за единадесета поредна година на Фестивала на средновековните традиции, бит и култура. Събитието ще се проведе на 17-и и 18-и май и ще включва битки, възстановки, средновековна кухня и ритуали, обясни за Радио ВИДИН Павел Петров, ръководител на комплекса. "Фестивалът на средновековните..

публикувано на 15.05.25 в 14:00

Видинското училище по изкуствата изпрати своите абитуриенти

Общо 21 дванадесетокласници бяха празнично изпратени от своите преподаватели и любими съученици. От тях 11 завършват училището по изкуствата "Свети свети Кирил и Методий" с профил "Музика", а 10 са с профил "Изобразително изкуство", обясни директорът Бисерка Каменова .  "Средният успех на класа е много добър 4.82, като 10 от учениците са се..

публикувано на 15.05.25 в 13:07

Увеличение на винетките от май – оправдано ли е

По-скъпи електронни винетки заплащат шофьорите от началото на май.  Още по време на обсъждането на бюджета стана ясно, че се планира увеличение на пътните такси. Винетките за леки автомобили бяха намалени преди няколко години и сега се връщат на цените отпреди COVID пандемията. Годишната се увеличава от 87 на 97 лева, тримесечната от 48 вече ще е 54..

публикувано на 15.05.25 в 13:00