Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Човеци - парченца история" - филмът за великите българи



Врачанският общественик Христо Илиев ще покаже втория си филм "Човеци - парченца история" утре вечер. Това е втората част от поредицата на документалната лента "Човеци" - филмът, който бе прожектиран миналата година в областта. Провокиран от срещите си с младите, Христо Илиев забелязва, че голяма част от тях, за жалост, не знаят историята на града си. Нехаят за личностите на културния и духовния живот във Враца. Точно поради тази причина решава да направи тези филми. В "Човеци - парченца история" зрителите ще могат да видят историите на велики личности, които са живели в България и които са допринесли много за нашата история и освобождение. 

Ще имат възможността да видят доста неща, които не се знаят и не са писани в книгите, защото са използвани спомени от семействата на участниците. Във филма участват изключителни хора като Боян Ботьов, който е родственик на Христо Ботев. Участие във филма взима и Стефан Караиванов, който е родственик на Васил Левски. В лентата е заснет и родственикът на Софроний Врачански - Хари Драганов, който е оперен певец в Женевската опера. Участва и проф. Пламен Павлов, един от големите български историци, каза врачанският общественик Христо Илиев: 

"Снимките започнаха в къщата на генерал Ботев. Снимахме Боян Ботьов, който е родственик на Христо Ботев и правнук на Кирил Ботев - брата на войводата. Той е кръстен на Боян, най-малкият брат в семейство Ботьови, който умира само на 19 години в Сръбско-българската война 1885 година. Боян разказва за подвига на Христо Ботев, за фамилията и интересни факти от живота на всеки един от тях. В този дом намира смъртта си и последните си дни баба Иванка - майката на Христо Ботев. Изключителна емоция е да слушаш разказа за такъв велик българин и всички хора ще видят това във филма."

Следващият, който разказва за своя род във филма "Човеци- парченца история" е проф. д-р Петър Берон, който е родственик на Петър Хаджиберович или както всички го знаем, големият възрожденец Петър Берон, който е написал и Рибния буквар, разказва Христо Илиев и добавя:

"Петър Берон разказва за своята фамилия от Котел, за постиженията, които са постигнали през годините. Също така негов родственик пише Търновската конституция от 1879 година, а пък Петър Берон участва в подписването на сегашната 1991 година. Снимахме в Природо-научния музей в София, в който Петър Берон работи вече 60 години, така че доста интересни факти от историята ще чуят всички."

Филмът е събран в 45 минути - равни на един учебен час. В този учебен час от 45 минути е събрана голяма доза от важни неща за нашата история. Целия месец март филмът ще бъде подарен на всички училища във Враца. Развълнуван Христо Илиев посочи, че филмът ще излезе и извън пределите на България. Той ще бъде излъчен за българската общност и в Съединените американски щати и Канада през месеците март и април. Към края на нашия разговор попитах Христо Илиев, защо прави всичко това и той отговори така: 

"Всяко едно нещо, което правя е винаги на доброволни начала  и никога не съм искал да печеля или да искам пари за тези неща, защото това е за България и както Левски, Ботев и всички наши възрожденци са се борили ние днес да сме свободни, така и всички ние, хора, които искаме да правим добри дела, трябва да ги правим напълно безвъзмездно. 

Премиерата на поредицата документални филми "Човеци - парченца история" ще се състои утре, 27 февруари, от 18:00 часа, в кино "Метропол" във Враца, като входът е свободен. Който няма възможност да отиде да гледа филма утре, може да го направи на 1 март от 11:00 часа

Повече по темата чуйте в прикачения звук



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В "Музикална зона" на 15 май 2025 слушаме мултиинструменталиста Валери Степанов

Един от най-ярките съвременни мултиинструменталисти на руската сцена е Валери Степанов. Син на известен барабанист в Далечния изток, от малък започва да усвоява различни инструменти. На шестгодишна възраст стартира с пиано, три години по-късно вече композира, на 15 г. усвоява барабаните, а след това китарата, бас китарата и вокала. Феноменално дете..

публикувано на 15.05.25 в 09:00

Какво диктува модата на абитуриентските балове тази година?

Май месец е тук, а с него и треската по баловете! Абитуриентите от випуск 2025 вече броят дните, а големият въпрос е: "Как ще изглеждам в най-важната вечер?". Тази година модата не просто следва тенденции - тя ги пречупва през личния стил на зрелостниците. А зад перфектната визия стоят хората, които създават магията - гримьори, фризьори,..

публикувано на 14.05.25 в 17:40

Проблемът с нерегламентираните сметища край Видин

Темата с нерегламентираните сметища и замърсяването на терени влезе в Общинския съвет на Видин. След официално питане, входено в Община Видин в началото на април, на поредното заседание на местния парламент на 8 май, общинският съветник от "Справедливост за Видин" Димитър Велков припомни от трибуната, че все още очаква отговор. Повод за питането..

публикувано на 14.05.25 в 16:39

Фестивал във Видин представя кухнята на три епохи

Каква е кулинарната история на Видин? Отговорът ще даде в края на седмицата третото издание на фестивала "Видин - градът на трите крепости" . Посетителите ще имат възможност не само да научат какво е било менюто през Античността, Средновековието и Османския период, но и да дегустират най-характерните за тези три епохи ястия. Това обясни директорът на..

публикувано на 14.05.25 в 15:23

Автентичните носии на Северозапада оживяват в Лом

Бал-ревю на северняшката народна носия "Бабин скрин" ще се проведе в събота в Лом. С автентични облекла ще се представят цели семейства и дори читалища. Всеки участник ще трябва да направи и кратко представяне на носията, с която е облечен, обясни организаторът от фондация "1300 години България" Ивайло Йосифов . С него разговаря Гергана Панова...

публикувано на 14.05.25 в 12:00

Видинската библиотека: Традиции и технологии

155 години библиотечно дело отбелязва Регионална библиотека "Михалаки Георгиев" във Видин. Първите сведения за обществена библиотека са още от 1863 година, когато вестник "Българска пчела" съобщава с кратка бележка, че местното турско началство е прибрало книгите на видинското читалище, което поради тази причина прекратява своята дейност. За..

публикувано на 14.05.25 в 09:51

Българският хелзинкски комитет с песимистичен доклад за правата на човека у нас

Политическа нестабилност, тревожно отстъпление по отношение на основните права на гражданите и липса на активна институционална позиция и работа за защитата им, са основните констатации в доклада на Българския хелзинкски комитет (БХК) за правата на човека в България. Годишният доклад за правата на човека в България се публикува ежегодно от 1994 г...

публикувано на 13.05.25 в 16:00