Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Борислав Милчев, БЛС: Има значително подобрение в условията за провеждане на профилактичните прегледи

Снимка: Радио Видин

Добрата новина е, че макар и с малки стъпки вървим в правилната посока. Така председателят на Районната колегия на Българския лекарски съюз (БЛС) във Видин д-р Борислав Милчев коментира новите моменти в анекса към Националния рамков договор за медицински дейности за периода 2023 - 2025 г,, подписан от Националната здравноосигурителна каса и БЛС. По думите му с него се осигуряват по-добри условия в доболничната и болничната помощ, както и по-лесен достъп на пациентите до специализирана помощ. 

"При всички случаи е по-добре, отколкото досегашните условия. Далече сме от революция, но по-добрите условия са адмирации за Управителния съвет и председателя, защото успяха да договорят подобрения, и то значителни, и във финансирането, и в организацията, както и по-лесен достъп на здравноосигурените лица до специализирана помощ, специализирани изследвания, и, което е хубавото, че има значително подобрение на финансовите условия както в доболничната помощ при общопрактикуващите лекари и специалистите, така и в болничната помощ. Най-грубо казано, цената на пътеките се увеличава средно с 20% в болничната помощ, в доболничната помощ има повишаване на цените на първичния преглед при специалистите и значително по-добри финансови условия за общопрактикуващите лекари, за да може профилактиката да бъде значително обхваната като дейности, значително се улеснява и колегите ще се чувстват по-сигурни и по-ангажирани да извършват тези дейности. Като тук има апел, ние като здравноосигурени имаме това право, но и задължение, профилактиката е двустранен процес, тоест ние като пациенти би трябвало да се обръщаме по-сериозно към тези проблеми и да търсим профилактичната помощ, която е гарантирана от касата, не е малка, достатъчна е, има и значителни подобрения в условията за провеждане на профилактиката. Защото по-добрият вариант е да хванем един проблем в неговия зародиш, отколкото да се сблъскаме с тежки усложнения, които не само извличат голям ресурс, но и изходът от лечението е различен." 

Осигуряването на повече средства по клинични пътеки се очаква да допринесе за подобряване на финансовото състояние на видинската болница, коментира още д-р Милчев.

"Нашите проблеми не са от сега, не са малки, едва ли ще се разрешат като с магическа пръчка, но общите условия и пак, както казах, че се увеличават средно с около 20% клиничните пътеки, които позволяват по-голям финансов ресурс и съответно ние се надяваме по този начин да подобрим и финансовото състояние на болницата, и удовлетвореността на хората, които работят тук... Разбира се, това е двустранен процес. Тази възможност съществува, но ние трябва да направим такава организация и да постигнем такива резултати, че да можем да усвоим този ресурс и съответно и пациентите да бъдат удовлетворени, има доста възможности в тази посока."

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Силата на добрината: Защо да помагаме на бездомни животни

В днешното издание на рубриката "97 лапи и 1 опашка" ще си говорим за добрини. Наистина е вдъхновяващо да се чуят истории като тази за Никол и кучето ѝ Дара, особено в края на годината, когато много от нас обръщат поглед към добрините и жестовете, които могат да направят света по-добър. Но нека не забравяме, че подобни дела не трябва да бъдат..

публикувано на 27.12.24 в 15:55

Да поговорим за "Биполярната мечта"

Чували ли сте за биполярното афективно разстройство? Правилно се досещате, че това е психично заболяване или по-точно разстройство на настроението. Вероятно познавате поне един човек със симптоми от този спектър – по-силно или по-слабо изразени. Вероятно вие понякога проявявате симптоми без да можете да си обясните какво се случва с вас и защо...

публикувано на 27.12.24 в 13:07

На Коледа във Видинския край

Коледа се е празнува в България от приемането на Християнството до 1944 година. Дори по време на османската власт българите са отбелязвали празника, макар и тайно- ходили са на църква и са подготвяли празнична трапеза. През 1878 за пръв път са били украсени и коледни елхи. Смята се, че тази традиция е донесена от руските войници, участвали в..

публикувано на 26.12.24 в 15:50

Мъж от Софрониево се нуждае от финансова помощ за лечение

Млад мъж от Софрониево се нуждае от финансова помощ след трудов инцидент.  Миглен е пострадал в склад за вторични суровини. След престой от няколко месеца в Пирогов е изписан и е на легло, като от кръста надолу не може да се движи. Грижи за него и за дъщеричката на Миглен, която е изоставена от майката след злополуката полагат родителите му, които са..

публикувано на 26.12.24 в 14:05

Конкурс по случай 35 години Природен парк "Врачански Балкан"

Конкурс за рисувана хартиена чинийка обяви Дирекцията на Природен парк "Врачански Балкан". Конкурсът е насочен към ученици от 5 до 7 клас и е във връзка с 35-ата годишнина на парка. "Призоваваме децата да развихрят своето въображение и да нарисуват, апликират, декорират своето любимо растение, животно или пък пейзаж от..

публикувано на 26.12.24 в 12:20

26 декември - Ден на бащата

На втория ден от Коледа, 26 декември, в България се отбелязва Денят на Бащата. Това е празник, на който се чества бащинството и родителските грижи на мъжете, така както на Деня на майката се отбелязва майчинството. Обикновено на този ден се правят подаръци на бащите и семейството празнува заедно през деня. Празникът прославя бащите и бъдещите..

публикувано на 26.12.24 в 11:05

В "Музикална зона" на 26 декември 2024 слушаме песни, посветени на празника Рождество Христово

Един от най-светлите християнски празници всяка година е Рождество Христово. Не че е просто празник, но събитията, случили се преди повече от 2000 г., променили летоброенето на човешката история си заслужава да се споменават и до днес. Не бива да забравяме тяхната важност и факта, че те са общовалидни и в съвременността. От цял свят "ангелски"..

публикувано на 26.12.24 в 09:00