Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мозаечна икона краси входа на старинния храм във Върбово

Иконата е изработена и дарена от д-р Петкана Поломска

7
Снимка: Колаж на Красимир Каменов

Старинната църква "Св. Йоан Кръстител" в село Върбово в община Чупрене вече има мозаечна икона на входа. Иконата изобразява Св. Йоан Кръстител и е изработена и дарена от стоматолога д-р Петкана Поломска.  Църквата във Върбово е считана за най- старата в област Видин и е с изключително интересна иконопис. 

През септември миналата година на една от срещите на хората от Върбово, които сдружение "Ботев Върбово" организира, д-р Поломска предлага да изработи от мозайка иконата, която трябва да е над вратата на църквата.  Преди това е имало литографско изображение на светеца, което от годините е силно увредено. Само 6 месеца по-късно иконата от мозайка е готова и монтирана на мястото. 

Изработването на мозайки е хоби на д- р Поломска, но това е първата икона която тя прави. 

"Използвала съм само естествените цветове на камъните", сподели тя:

"Всички от сдружението знаят, че се занимавам с мозайка. На септемврийската среща сатана дума, че може да се изработи. Постарах се да пресъздам същото, което е било на старото изображение. Разликата е в това, че аз работех само с естествен камък, тъй като църквата е много стара. Тук беше трудното, защото да се пресъздаде всичко цветово само с естествен камък, е трудно. Аз се занимавам доста време с мозайка, чисто любителски и общо взето всички каменари от Видин до Благоевград са ми приятели. Имам една доста сериозна сбирка като цветове. Лицето е от веронски камък от Верона, мрамор. Дрехите и крилете са също от веронски камък. Съобразила съм се се да има повече автентика. Надявам се да съм успяла и благодаря за доверието на хората от Върбово."

Във Върбово се радват, че на големия християнски празник Великден, когато в селото ще има повече хора, ще могат да видят и иконата на входа. Предстои  да бъде почистен районът около храма, каза кметският наместник Румен Стоянов

"Лично желание изяви. Д-р Поломска е известна, че прави красиви мозайки. Получи се много красиво. Предстои почистване около църквата защото очакваме Великден. Винаги има свещи вътре и в кметството, и ключове има при мен и при човек, който  е до църквата. Който желае може да я посети."

Специално за Радио ВИДИН, отец Рафаил, архиерейски наместник на Белоградчишка духовна околия сподели, че подобни икони на входа не са прецедент в църквите, но е хубаво, че е използвана мозаечна техника, която е от естествен камък. Предстои на Великден да бъде осветена иконата пред жителите и гостите на китното село Върбово. 

Храмът е типичен представител на църковното строителство по българските земи от XV-XVII в. Външният му вид е доста безличен - схлупен и полувкопан. Строен е така, че да бъде мъчно забележим за погледа на турците, но за сметка на това е постигнато едно остроумно вътрешно пространствено въздействие, далеч по-добро от външното.

По план църквата представлява здрава каменна сграда, еднокорабна, с голяма полукръгла апсида, с два прозореца на южната стена и с вход от запад. Размерите на постройката са: дължина - 7,50 м; широчина - 5,90 м; дебелина на стените - 0,90 м. Полуцилиндричният свод е покрит отвън с каменни плочи. Вътрешното пространство се пресича с дебели дървени обтегачи, поставени доста ниско. В олтарното пространство, на източната стена, са традиционните ниши за протезис и диаконикон, а на северната стена - умивалнята. Към средновековната църква по-късно е била добавена паянтова нартика от запад, но днес тя не съществува.

Цялата вътрешност на църквата е изписана със стенописи. Днес в по-голямата си част са добре запазени, като изключение правят тези на свода, които са с малки поражения, появили се на тавана от протекли води. Живописната украса на храма е една от редките творби от средата на XVII в., особено ценна по художественото си и техническо изпълнение.

По публикацията работи: Екип на Радио ВИДИН


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Реплика на средновековен таран е възстановена в "Баба Вида"

Възстановиха средновековния таран в крепостта „Баба Вида“ във Видин. Древното стенобойно оръжие е останало от снимките на някои от многото исторически филми, снимани в крепостта, но с течение на годините е започнало да се руши. С помощта на майстора дърводелец Венелин Йорданов вече е възстановено.  Тараните са мощни машини за разбиване на..

публикувано на 08.04.25 в 16:55

Ромски младежи от Видин - пример за успешна реализация

В Международния ден на ромите, 8 април, успяхме да съберем четирима приятели от квартал "Нов път" във Видин. Те са успешни млади хора, които се реализират в различни области на живота, но неизменно с тях вървят музиката и артистичността. Приятелството им става по-силно, защото създават своя музикална група - "Northwest 3700". В нея всеки дава..

публикувано на 08.04.25 в 15:25
Ясмина Витанова

Видинска ученичка получи награда за най-добра бизнес идея

Дванайсетокласничката Ясмина Витанова, която учи специалност "Търговия" в ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" във Видин се класира на трето място в Националното състезание по предприемачество "Най-добра бизнес идея". Съревнованието на тема "Устойчиво развитие на селския туризъм" се проведе в град Кюстендил.  Проектът на Ясмина и нейния екип показва..

публикувано на 08.04.25 в 14:20

Зрелостник от Видин вече е студент след силно представяне на национално състезание

  Николай Евгениев, зрелостник на видинската природо-математическа гимназия, вече е студент във Факултета по математика и информатика (ФМИ) на Софийския университет "Свети Климент Охридски".  Това стана възможно след като той се нареди на четвърто място във втория кръг на Националното състезание по елементарна математика "Проф. Борислав..

публикувано на 08.04.25 в 13:10
 ОУ

8 април - Международен ден на ромите

На 8 април отбелязваме Международния ден на ромите , който се се чества от 1992 г. от ООН и Европейския съюз. Началото на световното ромско движение за утвърждаване и развитие на ромската култура и идентичност се поставя през 1971 година  в Лондон, когато се провежда за първи път световен ромски конгрес.  Днес този ден се смята за "Ромското..

публикувано на 08.04.25 в 11:00
Румяна Димитрова, имиджов консултант

Когато удобството стана мода - как пандемията оформи стила на обличане

Пандемията от COVID-19 оказа дълбоко въздействие върху всички аспекти на живота, но тя повлия включително и върху начина, по който се обличаме. Тази внезапна промяна в ежедневието, преминаването към работа от вкъщи и ограниченията върху социалния живот доведоха до коренна трансформация в модните тенденции. Какво се случи? Комфортът се превърна..

публикувано на 07.04.25 в 16:25

Първокласници поздравиха медици във Видин за професионалния им празник

На 7 април отбелязваме Световния ден на здравето. На тази дата през 1948 година е приет уставът на Световната здравна организация. Денят е професионален празник на работещите в областта на хуманната медицина.  Във Видин ученици от Основно училище "Любен Каравелов" поздравиха медиците в Многопрофилната болница за активно лечение „Света Петка“...

публикувано на 07.04.25 в 15:56