Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В лозето през март - състояние и грижа за растенията

Снимка: Радио ВИДИН


Поредната необичайно топла и безснежна зима остана в историята. Как топлото време и липсата на сняг се отразяват на развитието на трайните насаждения и страдат ли лозята- събеседник в "Земята, която ни храни" е Красимира Владимирова, гл. асистент по лозарство и преподавател в паралелка по лозарство в Средно училище "Христо Ботев" в село Арчар:

"Свидетели сме на промените в температурите, валежите, липсата на сняг... Може би отсега натам ще е така... Снежната покривка най-много защитава есенните култури на полето, но и трайните насаждения, каквито са лозовите и овощните масиви също имат нужда освен влагозапасяване, се получава и един различен микроклимат... Влагозапасяването е нужно на растенията особено рано напролет, а напоследък и подпочвените води бягат, водата намалява- това също е резултат от липсата на снеговалежи... Всичко това се отразява на растенията... 
...Късно наесен лозата изпада в относителен покой, декември, януари и февруари е в дълбок покой, след което е в принудителен покой заради ниските температури. Сега обаче, заради липсата на ниски температури, много от овошките са цъфнали... Това не е добре за тях, заради опасността от слана, но лозите цъфтят по различно време и дори и първи грозд да е повреден, останалите ще цъфнат малко по-късно и така ще се спаси реколтата..." 

Със затопляне на времето за лозарите започва активна работа. Резитбата е основното мероприятие. Ако през топлите дни на февруари не е извършена, до края на март тя трябва да приключи. Ако се забавим с резитбата, лозата развива най-горните си пъпки, по-ранната резитба стимулира растението и то може да се развие по-рано, така и при ниски температури става по-уязвимо, каза Красимира Владимирова. След резитбата е добре да се направи пръскане с бордолезов разтвор, заради гъбните болести, добре е и насажденията да се подхранят. Според специалиста основният проблем в сектора  е липсата на работна ръка. 

Отглеждането на лозя е традиционен поминък за нашите предци. В последните години се увеличават и хората, които се връщат към лозарството. След присъдиняването на страната ни към Европейския съюз и с финансовата помощ от еврофондовете, са създадени много насаждения, предимно с вносни сортове. За да имаме лице пред света обаче, трябва да заложим на местните сортове, които дават облика на съответния регион. Гъмза, памид, мавруд и широка мелнишка са едни от най-старите винени сортове, които се отглеждат у нас. Нерядко и те са носители на отличия и награди от изложения и са нашата гордост пред света, категорична е Красимира Владимирова. 
На лозарите тя пожела: "Да е успешна годината, да се разминем с по-малко растителна защита, да е здраво гроздето и добро виното. Дано всеки винопроизводител е и виномедалист!"

Можем ли да дадем живот на старо лозе и как да изберем подходящо място за засаждане на асма? Имат ли допирна точка науката и практиката- чуйте в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Смърт на Ривиерата"-класическо криминале с британски почерк

Втората световна война все още е болезнен спомен през 50-те, но светът вече прави всичко по силите си да остави миналото зад гърба си. Хората искат живота си отново нормален. Бившият военен пилот Бил Дилън също. За да го постигне обаче, се налага да открие една жена, която не иска да бъде открита. А междувременно по крайбрежието на цялата Френска..

публикувано на 25.07.25 в 17:15

Луксозен пикник сред Белоградчишките скали

В рубриката "Професия хоби" днес ще се потопим в едно изключително преживяване - пикник, но не какъв да е, а луксозен и стилен . Тази идея напоследък набира все повече популярност по света и вече достига и до нашите красиви кътчета в Северозапада.  Представете си арка, нежно украсена със зеленина и понякога озарена от нежни лампички и..

публикувано на 25.07.25 в 16:30
Пенко Пеков - барман

Кои са най-подходящите напитки за освежаване и хидратиране

Жега е - градусите скачат, асфалтът пари, а тялото жадно, жадно, търси глътка свежест. И ако водата е най-добрият приятел в летните дни, то освежаващите напитки са нейни верни съюзници. От класическата лимонада и айряна, до по-съвременните ледени чайове, смутита и безалкохолни коктейли - изборът е голям, а ефектът - моментален: хидратация,..

публикувано на 25.07.25 в 16:10

Грижата за домашните любимци в летните жеги

Летните горещини не се отразяват зле само на нас, хората, но и на нашите четириноги приятели . Силното слънце, високите температури, нагретият асфалт - са все врагове за животните. Хидратацията, както при нас, така и при тях, е от изключително голямо значение. Особено опасно е  в часовете с най-голяма жега, когато дори кратка разходка може..

публикувано на 25.07.25 в 15:30

Пети Международен фестивал и семинар на балканската музика започва в Чипровци

Музиканти от Америка, Белгия, Словения и Гърция пристигат в балканското градче, за да се докоснат до магията на българската народна музика. Преподаватели ще им бъдат изявени български музиканти от София и Пловдив.  Началото стартира в неделя вечер, 27 юли и продължава до 1 август,  обясни организаторът на събитието Никалас Хаузер:..

публикувано на 25.07.25 в 13:25

КНСБ: Над 2700 лева са необходими за тричленно семейство

1526 лв. чиста заплата е нужна на един работещ, за да води нормален живот. От тях за храна отиват над 600 лева.  За семейство с едно дете пък трябват 2748 лв, показват данните за издръжка на живот на КНСБ за юни. В сравнение с миналата година издръжката на тричленно семейство е нараснала със 133 лв., а за сам човек - със 73 лв., обясни..

публикувано на 25.07.25 в 13:05

До 500 килограма от декар е пшеницата във Видинско

Към края си е жътвената кампания в област Видин. В региона жътвата на есенници започна по-рано от обичайното и в голямата си част премина под палещите лъчи на слънцето. Засушаването и застудяването през април оставиха своя отпечатък и компрометираха добивите, каза Жечко Андрейнски, председател на Видинския съюз на зърнопроизводителите: "Почти..

публикувано на 24.07.25 в 17:03