Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Видинчанин основава организация с амбиция да подобри живота в града

| Интервю
8
Снимка: Радио ВИДИН

"Видин на ново" е неправителствена организация, основана от видинчанина Мартин Цеков, с амбиция да подобри града и да събуди гражданското общество, правейки смислени проекти. В допълнение към разнообразните си професионални начинания, той работи върху няколко проекта, насочени към подобряване на живота във Видин. Надява се да вдъхнови положителна промяна и чрез тези инициативи да насърчи растежа, иновациите и обновяването на Видин и неговите общности.


"Все си мисля, че някак дълбокото ми желание и цел с това НПО е да правим смислени неща и от друга страна много ми се иска да дадем някаква искра и да се събуди гражданското общество малко. Като цяло това по някакъв начин сътвори в мен желанието да стигна дотук, да имам някаква неправителствена организация, за да привличам хора около мен. Не съм сигурен, че аз ще съм промяната, от която Видин има нужда, но мисля, че може да съм искрата, която ще запали някой друг", каза видинчанинът.


Мартин стига до това решение заради силното си чувство за справедливост. Именно това го мотивира да се занимава с каквото и да е. Мотивацията му започва от проблемите пред жилищния му блок, където се оказва, че навремето този, който е построил въпросната сграда е блокирал улицата за няколко блока. 


"И аз си казах: "Как така, няма път", минава се през тротоара, счупено е всичко, ВиК-то се афектира и от просто оттам се запалих. И както във Видин казваме "гърчат рамене", никой не знае за какво става въпрос, всички мрънкат, но никой не прави нищо. И аз лека-полека, с една моя комшийка - Ваня, която всъщност ми помага и е част от НПО-то, и е доста ценен човек за мен. Попитах я като по-активен човек какво става, тя ми каза, че е опитала, нищо не се е случило, аз започнах да ръчкам, в Общината стигнах. Там започнаха всички "ама, не знаем, ама няма как" и това по някакъв начин ми беше достатъчно да не се отказвам. И сега каква е развръзката - трябва да дам и малко кредит на общинарите, те колкото си имат кусурите, започнаха да ме слушат, чуха гласа на хората в квартала и започнаха да се приготвят. До колкото зная до месец трябва да започне работа по улицата."




Мартин казва, че винаги наблюдава, дори разхождайки се по улицата, какво би могло да се промени в градската среда. 


"Осъзнавам, че някак съм ориентиран нещо да се създаде, нещо да остане след мен. Някак тази преходност на живота - живи сме, имаме семейство, децата не ни помнят, техните деца не ни помнят и после изчезваш, край, изчезваш и ми се ще да остане нещо, колкото и да звучи егоцентрично, но ми се иска нещо да остане след мен, по някакъв начин и другите хора да имат полза от него. От една страна ми е кеф, от друга страна мисля, че имам способностите да помогна с нещо, от трета страна - много ме ядосва това, че стандартът на мислене тук е много нисък, стандартът на гражданска позиция, качеството на работа, която се върши, всичко е някак претупано. Пак казвам - правят се някакви неща, но честно да си призная, не съм прекалено очарован от приоритизацията на нещата, които да се правят. За мен правенето на бордюри е даденост, това трябва да го правиш, а не трябва да въртиш цялата си работа около улиците. Трябва да създадеш някаква добавена стойност."


Най-голямата амбиция на Мартин е възстановяването на откритите спортни площадки на територията на всички училища във Видин:


"Много хора знаят, че дворовете на училищата са затворени вече, ние израснахме в тия училища, там играехме, можеше да се спортува. Сега площадките навън са в окаяно състояние, много голяма част от тях."


От известно време видинчанинът се бори с един странен казус по възстановяването на откритата спортната площадка, която се намира в непосредствена близост до Пазар капия.




"Тази площадка е на перфектна локация, едното което е, мисля че ще допринесе много, не само за децата, което е основната ми мотивация, защото днес основно децата затлъстяват, всички знаем - пред компютрите - трябва да има движение и т.н. Но тази площадка смятам, че е на ключове място, исках да се започне просто от някъде. Започнах да се интересувам от статуса на площадката, оказа се, че тя е паркинг. Започнах да комуникирам с хора в Общината, където пак казвам има голяма доза съдействие, но и голяма доза няма интерес. В един момент се получава така, че аз трябва да ги убеждавам, че има смисъл да направим нещо за децата, за спорта, за развитието  и т.н. Съдействат ми, но си представете, че това е всеки ден аз ги тормозя, това е през ден, ако не е всеки ден и трябва да се промени този статус, за да може да се направи нещо. Аз изготвих проект с визуализация, намерих фирма за настилки, за да ги улесня. На мен идеята ми беше да набера средства извън Общината, да не ги ангажирам, но се стигна до там, че как да набера средства, като тя е с нелегален статус."


Мартин казва още, че е така уверен в себе си, защото вярва, че всичко е възможно да се случи. 


"Аз си го представям как се случва, а още по-малкото съм уверен, когато зная, че аз мога да допринеса за случването на това нещо. Мога да изготвя проекта, мога да го водя, мога да събера хора, които да извършат този проект. А честно казано удовлетворението, което ще ми донесе да има нещо такова за града. Представете си всички площадки в града да са възстановени. Всички външни площадки, всеки един квартал да има супер модерна площадка. За съжаление, в Общината не могат да разберат, че се получава един лавинен ефект и той ще е в тяхна полза. Ако се направи нещо такова - децата ще са постоянно на площадката, ще има снимки, гражданите ще са доволни, родителите и то неимоверно играе в тяхна полза."


Очакваме развитие на идеите, които Мартин има за цел да реализира и му пожелаваме успех с неправителствената организация "Видин на ново".


Роден във Видин Мартин Цеков прекарва ранните си години в града. След завършване на английската гимназия той се премества в София, за да продължи висшето си образование. Въпреки първоначалните предизвикателства и неуспехи, Мартин в крайна сметка е приет в Софийския университет "Св. Климент Охридски", където изучава социология. По-късно той се прехвърля в Американския университет в България, където получава диплома по журналистика и масови комуникации. През годините след дипломирането си Мартин живее и работи в Тбилиси, Грузия, Ню Йорк и накрая се завръща в България. Той е писал и редактирал за местни и американски издания, включително Playboy, Maxim и Vice. Мартин също е допринесъл за документалния филм "Burning Alive in Bulgaria" на Vice. Освен работата си в медиите, той е работил в корпоративния отдел на Coca-Cola и стартиращия сектор в България. Той е сътрудничил с Apple по тяхната кампания „Behind the Mac“. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Какво диктува модата на абитуриентските балове тази година?

Май месец е тук, а с него и треската по баловете! Абитуриентите от випуск 2025 вече броят дните, а големият въпрос е: "Как ще изглеждам в най-важната вечер?". Тази година модата не просто следва тенденции - тя ги пречупва през личния стил на зрелостниците. А зад перфектната визия стоят хората, които създават магията - гримьори, фризьори,..

публикувано на 14.05.25 в 17:40

Фестивал във Видин представя кухнята на три епохи

Каква е кулинарната история на Видин? Отговорът ще даде в края на седмицата третото издание на фестивала "Видин - градът на трите крепости" . Посетителите ще имат възможност не само да научат какво е било менюто през Античността, Средновековието и Османския период, но и да дегустират най-характерните за тези три епохи ястия. Това обясни директорът на..

публикувано на 14.05.25 в 15:23

Автентичните носии на Северозапада оживяват в Лом

Бал-ревю на северняшката народна носия "Бабин скрин" ще се проведе в събота в Лом. С автентични облекла ще се представят цели семейства и дори читалища. Всеки участник ще трябва да направи и кратко представяне на носията, с която е облечен, обясни организаторът от фондация "1300 години България" Ивайло Йосифов . С него разговаря Гергана Панова...

публикувано на 14.05.25 в 12:00

Видинската библиотека: Традиции и технологии

155 години библиотечно дело отбелязва Регионална библиотека "Михалаки Георгиев" във Видин. Първите сведения за обществена библиотека са още от 1863 година, когато вестник "Българска пчела" съобщава с кратка бележка, че местното турско началство е прибрало книгите на видинското читалище, което поради тази причина прекратява своята дейност. За..

публикувано на 14.05.25 в 09:51

Българският хелзинкски комитет с песимистичен доклад за правата на човека у нас

Политическа нестабилност, тревожно отстъпление по отношение на основните права на гражданите и липса на активна институционална позиция и работа за защитата им, са основните констатации в доклада на Българския хелзинкски комитет (БХК) за правата на човека в България. Годишният доклад за правата на човека в България се публикува ежегодно от 1994 г...

публикувано на 13.05.25 в 16:00

Сдружение поде кампания "Сърце на колела - за Северозапада"

Сдружениe "Кауза Северозапад" -Монтана започна кампания "Сърце на колела - за Северозапада" . За да достигнат до повeче хора, от неправителствената организация имат нужда от собствен превоз. Причината е разрасналата се изключително бързо програма за хранително подпомагане, каза председателят на сдружение "Кауза Северозапад" Теменужка..

публикувано на 13.05.25 в 14:43

Видински ученици завоюваха седем отличия на национален фолклорен конкурс

Ученици от СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин се върнаха със седем отличия от участието си в Националния фолклорен конкурс „Напеви от Северозапада”, организиран от Общински младежки дом – Монтана. Наградите са в раздел "Народно пеене". Учениците са завоювали шест първи места и едно второ, каза техният преподавател Живка Сливенова:..

публикувано на 13.05.25 в 14:00