Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

С шегата шега не бива

Снимка: Pixabay

1 април не е официален празник, но всички днес отбелязваме Деня на хумора и шегата. Днес внимаваме да не ни излъжат и в същото време гледаме ние да излъжем. Кой лъже най- много? Попитахме видинчани:

"Може би децата, така ми се струва... Не мога да Ви кажа със сигурност, ама всички лъжат. В един или друг момент, дали благородно, или не всички лъжат понякога... Даже сложете телевизиите, че ни лъжат на първо място... Хората от БФС, на първо място, после хората от Народното събрание... Сега е актуално, че на политиците не вярваме най- много. Защото това, което обещават не изпълняват... На политиците. Няма друг кой... Според мен политиците... Ловците, рибарите те не лъжат, те просто се хвалят... Дали е лъжа, дали е манипулация, но общо взето политиците и управляващите... Ония там, къде сега избори правят. И искат да спестят 100 милиона, а харчат милиарди..."

Шегата е изненада, резултат, който не очакваме. Смехът, веселбата стават от тези изненади. А всъщност, за да се изненада човек може малко да е преиначена действителността. Хубаво е да има ден на шегата, защото смехотерапията е доказан факт, че лекува, каза психологът Катя Райчева.

"Българите свързваме деня на шегата с някаква безобидна лъжа, майтап. Не си разказваме вицове, ами си правим лъжи. Подвеждаме някого, иди там погледни и нещо и после се смеем на негов гръб, защото той се хванал на лъжата. Защото не се сетил, че е 1 април. Което от психологична гледка на никого не му е хубаво да му направят такова нещо. Никой не се чувства добре. Лъжата уронва човешкото достойнство. Лъжата, дори най- безобидната кара човек да се чувства зле. Тъп и ограничен, че не е разбрал и се е подвел. Но, в България си прощаваме лъжите на 1 април..."

Демокрацията в България, разбирана като народовластие е в тежка криза. В криза е, защото за тези около 30-ина години се подмени политическото представителство и от представителство на интереси на ляво и на дясно започна едно представителство и гласуване на хората по симпатии и по обещания. После тези обещания се оказаха, че са доста далече от действителността. Хората се разочароват, постепенно доверието в институциите спада, постепенно участието на българските граждани в народовластието и в демократичния процес отслабва, ниска избирателна активност, появяват се нови и нови спасители с много гръмки обещания, коментира защо се стигна до нови предсрочни избори Михаил Миков- юрист, дълги години народен представител, председател на 42-ото Народното събрание, бивш председател и на БСП. 

"Очевидно е, че хората не вярват много, защото избирателната активност е най- ясното доказателство за това. Очевидно, че изборите се превръщат в участие на много малка част на българското общество, на хора, които имат някакъв интерес от участие в управлението или пък вярват на невъзможното. Вярват на обещания, които сериозно се тиражират през медиите през социалните медии. Механизмите за облъчване на избирателите са много развити в модерното общество... Въпросът за почтеността да не лъжеш е личен въпрос. Той се формира в детството, семейното възпитание, в училище, в живота. За съжаление нашето общество изхвърля отгоре на върха хора, които не ценят думата. Които в името на властта са готови да излъжат. Ето това е големият проблем. И има обратния ефект, хората все по- малко вярват на обещанията. Дори тогава, когато им се казва истината...", смята Михаил Миков.

Когато става дума за 1 април нещата имат различни измерения. Много сериозни истини се казват точно на шега, защото в шегата има деликатност, има неща, които са свързани с това да разбереш каква е емпатията или рефлексията на човека срещу теб, каза писателят и общественик от Монтана Мартен Калеев

"Достатъчно е да пуснете телевизора и веднага ще видите срещу себе си един брутален, алчен и интелектуално немощен елит, който не разпознава посоките на света и очакваме от него той да ни посочи вярната. Нали самият Фуко някога е казал, че човекът е скорошно откритие. Да де, ама скорошното откритие на човека не е започнало с това, че той е излъгал."

Мартен Калеев приема лъжата на 1 април само в посока закачка, която да подобри нашето настроение. 

"С шегата шега не бива. Трябва нещо много добро. И не трябва да се пробваме да провокираме негативизъм в неща, които са изконни. Това е семейство, това е дете, това е родина, това е кауза, национална кауза", допълни Мартен Калеев.

Цялата тема може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Община Кула чака финансиране на проекти за над 3 милиона лева

Казват, че България започва и свършва от град Кула и донякъде са прави. В близост е най-западната точка на страната, призната официално от Националния статистически институт, а на 13 км е границата със Сърбия и граничният контролно-пропускателен пункт "Връшка чука". В миналото оттук е минавал римският път от Бонония (днешния Видин) за Сингидунум..

публикувано на 14.06.24 в 13:46

Младежи ще научат повече за застрашените видове във "Врачански Балкан"

Младежи от три средни училища в Монтана, Вършец и Зверино ще получат нови знания и умения в областта на екологията и опазването на застрашените видове, обитаващи Природен парк "Врачански Балкан". Това ще се случи по проекта на фондация "Екообщност" "Младежка регионална инициатива за активизъм за природата". Младите хора ще подобрят уменията си за..

публикувано на 13.06.24 в 16:08

Готови ли са завършващите за живота след училище?

Висшето образование е често разглеждано като ключов елемент за успех в съвременния свят. От една страна, университетските дипломи са символ на знание и квалификация, които могат да отворят врати към много професионални възможност. От друга страна, в епоха на бързо развиващи се технологии и нови форми на работа, все повече хора се питат дали..

публикувано на 13.06.24 в 12:06
Професор Лилия Илиева с копието на ръкописа на

Проф. Лилия Илиева: Ръкописът на Петър Богдан остава завинаги в българската култура

Сертифицирано копие на ръкописа на Петър Богдан "За древността на бащината земя и българските дела" е изложено  в Националния археологически музей, където ще остане до 22 септември. Всеки, който желае, има възможност да види този ценен ръкописен труд.  Проф. Лилия Илиева е откривател на ръкописа,  който променя българската..

публикувано на 12.06.24 в 11:35
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Политическата криза е на предела си, щетите са за демократичния процес у нас

"Рекордно ниска избирателна активност, нов антирекорд . Отливът на гласоподаватели показва умората и изхабяването, което влияе върху качеството на демокрацията в България. Липсата на голяма политическа алтернатива и търсене на алтернатива в малки политически формации, е друго характерно за тези избори. "Величие" се оказа изненадата на изборите. Но..

публикувано на 11.06.24 в 14:31

Ден след вота- равносметката в Северозапада

Поредните избори отминаха, а кои са победителите, кои са победените и задават ли се нови избори ще стане ясно в следващите дни. Изборите са темата и в "Посоките на делника".   Победата на парламентарни избори се изразява в 50 процента плюс. При всички положения ще има коалиционно правителство.  На две формации няма да им стигнат 121..

публикувано на 10.06.24 в 11:00

Младите се връщат в село Стубел

Отново сме в Стубел - в миналото голямо и достолепно село, с жители до 3800, днес населението се е стопило до 540 души.  Общо 35 км пък е уличната мрежа, която вече и трудно поддържане. Много къщи са без стопани.  Въпреки това кметът Емилия Йорданова не се отчайва. Тя упорито и целенасочено продължава да ремонтира покривите на големите..

публикувано на 07.06.24 в 12:00