На 1 януари 1897 г. в Роман е осъществено първото театрално представление. Представени са драмата "Богдан войвода" и комедията "Чорбаджи Михалаки". През 1907 г. се полагат основите на читалището. В летописната му книга, започната на 26 декември 1927 г. и съхранена от предшествениците до днес, е записано: “Стремежът на човека към съвършенство е родил културно-просветните сдружения. Колкото по-будни, по-живи творци има в това сдружение, толкова по-силен е неговият пулс. И в 1907 г. при съвсем неблагоприятни условия Димитър Андреев – учител в село Роман успява да събере около 20 души селяни и ги увещава да положат основите на читалището ни с име "Христо Ботев" – името на свръхчовека на нашето племе.”
В навечерието на Балканската война читалището прекратява дейността си. Архивът, сцената и декорите са унищожени. Читалищната дейност е възстановена през 1914 г. от учители в откритата през същата година прогимназия. Дейността му е по-активна, по-голям брой са и неговите членове, но участието ни в Първата световна война води до прекратяване на читалищната дейност, която е възстановена едва на 26 декември 1927 г. На 21 октомври 1928 г. членовете на театралната трупа полагат основите на фонд за набиране на средства за построяване на театрален салон в Роман с парите, събрани от техни представления.
През 1935 г. читалището се премества в училището, където се пригажда помещение за театрален салон.
На 27 октомври 1963 г. в центъра е открита новата красива и удобна двуетажна сграда на читалището, с обща застроена площ от 900 кв.м, изградена изключително с доброволния труд на романските граждани. През различни периоди към читалището са съществували: Естрадно-сатиричен състав , Мъжка вокална група, Битов женски хор, Битова група на детските учителки , Детска група "Знаме на мира” , Детска музикална школа по пиано и акордеон , Група за политически песни , Група за руски песни, Школа по спортни танци, Краеведческа група, а от 2000 г. към читалището работи и Литературен клуб.
През последните години в съответствие с новите потребности на гражданите се създадоха и работят много успешно Школа по спортни танци, Школа за изучаване на английски език, Музикална школа, Група за краеведчески проучвания. Читалището издава свой бюлетин "Читалищен живот” с редактор Маргарита Станева три пъти годишно. Този бюлетин е поле за изява и на членовете на клуб "Млад журналист”.
Читалището е обявено за образцово и е два пъти носител на орден "Св. св. Кирил и Методий" – през 1963 и 1977 г.
Днес то разполага с добре уредена библиотека с 20 хиляди тома литература, постоянен интернет достъп за читателите и редица други информационни услуги.
Неделята, която отбелязваме днес е Неделя Месопустна . "В името на Отца и Сина, и Светия Дух! В днешния неделен ден ние си припомняме всичко, което Господ е казал за Страшния, за последния Негов Съд, затова и тази неделя на езика на църковния Устав се нарича Неделя за Съда . Съдът е непременно условие за изява на..
Кърт Вонегът го нарича „първият и все още най-велик американски минималист“ . Печели Оскар за сценарий на филм по собствения си роман „Човешка комедия“. За пиесата „Времето на нашия живот“ през 1940 г. е удостоен с награда „Пулицър“, която отказва да приеме с думите „Никой не може да ме купи!“ . Войната с критиците, която води цял живот, му..
Днес в "Минутите не редактора" ще ви разкажем за един български изпълнител и композитор, който се ражда през 1943 година във Видин, и макар че скоро след това семейството му се мести, Видин остава в неговото сърце до края на живота му. Рубриката този петък е разказ за популярния през 70-те и 80-те години певец Петър Чернев и един от вечните му..
"Котаракът в чизми" е народна приказка, пресъздадена от Шарл Перо, която се намира и в първото издание на сборника на братя Грим: "Детски и домашни приказки". В нея се разказва за котарак, който може да говори и напътства своя господар. Той е хитър, амбициозен, умен, великодушен, верен приятел, ловък, смел, находчив,..
Фондация "Благотворител " насърчава доброволчески инициативи сред младите хора с конкурса "Млад Благотворител" , който се проведе за осма поредна година. В началото на февруари бяха обявени финалистите в тазгодишното издание. Те ще получат финансова подкрепа за реализирането на своите предложения. Сред отличените е и проектът на..
Отново ще ви срещнем с Алекс от Видин . При предишната ни среща през 2023 година той ни разказа за кокошките Сонка и Юлия и петела Соник. Сега отново се е върнал към отглеждането на зайци . Негово старо хоби. Всъщност той не може да си представи да живее без домашен любимец, та бил той и малко странен. Колкото до Соник, Сонка и..
Днес ви представяме една вдъхновяваща личност от Видин - Симона Панова , автор на фентъзи романите "Змей Закрилник", "Змей Побратим" и "Змей Омайник". Но освен че създава магични светове на страниците на книгите си, Симона е и невероятен разказвач на истински истории, свързани с богатото историческо наследство на старопрестолния Видин и..