На 1 януари 1897 г. в Роман е осъществено първото театрално представление. Представени са драмата "Богдан войвода" и комедията "Чорбаджи Михалаки". През 1907 г. се полагат основите на читалището. В летописната му книга, започната на 26 декември 1927 г. и съхранена от предшествениците до днес, е записано: “Стремежът на човека към съвършенство е родил културно-просветните сдружения. Колкото по-будни, по-живи творци има в това сдружение, толкова по-силен е неговият пулс. И в 1907 г. при съвсем неблагоприятни условия Димитър Андреев – учител в село Роман успява да събере около 20 души селяни и ги увещава да положат основите на читалището ни с име "Христо Ботев" – името на свръхчовека на нашето племе.”
В навечерието на Балканската война читалището прекратява дейността си. Архивът, сцената и декорите са унищожени. Читалищната дейност е възстановена през 1914 г. от учители в откритата през същата година прогимназия. Дейността му е по-активна, по-голям брой са и неговите членове, но участието ни в Първата световна война води до прекратяване на читалищната дейност, която е възстановена едва на 26 декември 1927 г. На 21 октомври 1928 г. членовете на театралната трупа полагат основите на фонд за набиране на средства за построяване на театрален салон в Роман с парите, събрани от техни представления.
През 1935 г. читалището се премества в училището, където се пригажда помещение за театрален салон.
На 27 октомври 1963 г. в центъра е открита новата красива и удобна двуетажна сграда на читалището, с обща застроена площ от 900 кв.м, изградена изключително с доброволния труд на романските граждани. През различни периоди към читалището са съществували: Естрадно-сатиричен състав , Мъжка вокална група, Битов женски хор, Битова група на детските учителки , Детска група "Знаме на мира” , Детска музикална школа по пиано и акордеон , Група за политически песни , Група за руски песни, Школа по спортни танци, Краеведческа група, а от 2000 г. към читалището работи и Литературен клуб.
През последните години в съответствие с новите потребности на гражданите се създадоха и работят много успешно Школа по спортни танци, Школа за изучаване на английски език, Музикална школа, Група за краеведчески проучвания. Читалището издава свой бюлетин "Читалищен живот” с редактор Маргарита Станева три пъти годишно. Този бюлетин е поле за изява и на членовете на клуб "Млад журналист”.
Читалището е обявено за образцово и е два пъти носител на орден "Св. св. Кирил и Методий" – през 1963 и 1977 г.
Днес то разполага с добре уредена библиотека с 20 хиляди тома литература, постоянен интернет достъп за читателите и редица други информационни услуги.
Кога ще приключи строежът на православния параклис във видинското село Владиченци ? Това е въпросът, който вълнува не само хората от малкото село, но и дарителите, подкрепили проекта през годините. Самата инициатива има близо 6-годишна история. Подемат я през 2018 година преподавателят по теология в Пловдивския университет Ивелина Николова и..
Коледна изложба-базар на ръчно изработени картички и сувенири е организирана за 20-а поредна година в Дневния център за пълнолетни лица с увреждания в Монтана . За да го подготвят, посетителите на центъра са започнали работа още през септември. Средствата от базара ще бъдат използвани за закупуване на материали за бъдещите им занимания по..
Има дни в годината, в които си разменяме подаръци. Има дни в годината, в които си даваме взаимно прошка. Има и ден, в който даряваме. И това е Щедрият вторник , който отбелязваме днес, на 3 декември. Това е денят, в който даряваме и празнуваме щедростта. Щедрият вторник е глобална инициатива, посветена на дарителството . Това е ден, в който..
Пестицидите- какво знаем и какво не знаем за тях е основната тема в " Земята, която ни храни ". Поводът- 3 декември е обявен за Световен ден за борба с пестицидите. Отбелязва се от 1998 г. по инициатива на международната организация "Мрежа за действия срещу пестицидите", след авария през /1984/ в завод за пестициди в Индия, при която в..
Ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра се завърнаха от Финландия . Пътуването им се осъществи по програма "Еразъм +". Седемдневното посещение започва от Хелзинки, продължава в град Кеми и завършва в селцето на Дядо Коледа - Рованиеми. Домакините ги посрещат изключително гостоприемно и топло, а часовете, в които се включват българските..
Танцов състав "Гъмза" при читалище "Земеделец 1874" във видинското село Ново село се сдоби с нови носии . Десет женски и три мъжки ризи са ушити към момента. Автентичните шевици са заимствани от 100-годишни новоселски традиционни дрехи. Предстои носията на танцьорите да бъде допълнена с предна и задна престилка, казва секретарят на..
Осем ученици от врачанската Природо-математическа гимназия участваха в международен биомедицински конгрес в София. Форумът се провежда от 2016 година, като е имало прекъсване само около COVID-пандемията. Още от създаването му наши ученици се включват в него, каза старши учителят по биология и здравно образование Величка Младенова : "Право..