Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Кула привличат туристи с фестивали и исторически забележителности

Снимка: Наско Цанов

Поредица от културни събития организират през лятото в Кула, а така от общината се надяват да привлекат и повече туристи. Градът има също исторически и природни забележителности, които да покаже. 

Кула е една от малките общини в България по брой население тя е на 5-о място в област Видин от общо 11. Едновременно с това е пресечна точка на пътя между Западна Европа и Средния Изток, на 33 км от Видин и на 13 км от границата със Сърбия. Ако случайно си мислите, какво има толкова специално в Кула, ето няколко причини да посетите общината:

Културният живот и фестивалите

През лятото Кула предлага широк спектър от културни събития. Август ще се проведе 107-ото издание на Кулския панаир. В програмата е включена компилация от събития. По време на панаира ще се проведе фестивалът на изкуствата "КастрАртис", който се организира за трета поредна година. Общината е подготвила и събития за най-малките, игри и забавления. Вечерите на традиционния панаир ще бъдат огласени от популярни изпълнители и диджеи.

На 22 юли и 24 август от сдружение „Северозапазване" организират "Лятно кино под звездите" с най-доброто от българско и световно късометражно кино край крепостта "Кастра Мартис". 

Историята

Късноантичната крепост "Кастра Мартис" се намира в центъра на Кула. Тя е и символ на града, една от малкото запазени крепости в България. Обявена е за архитектурно-строителен паметник. Възникването ѝ е свързано с историята на българските земи през римската и ранновизантийската епоха (I- VI век). Останките от крепостта са разположени в историческия парк "Кастра Мартис". Недалеч от тях се намира и музейната сбирка с откритията, направени при проучванията на крепостта, а това лято започват и нови археологически разкопки.

Посещение на етнографската къща в град Кула отворила врати на 22 април 2016 година. В нея са изложени предмети от бита на Кула и околните села. Имотът, в който се помещава сбирката е принадлежал на някогашния кмет на Кула Кирчо Йончов. Събирането на експозицията започва през 2010 година по инициатива на местния филолог, етнограф и общественик Емил Дичев. В момента сбирката съдържа около 1000 експоната с етнографска стойност.

Плажът

На 15-и юни ще бъде открит плажният сезон край басейна в Кула. Комплексът разполага с детска площадка, фитнес, питейно заведение и тенис корт. Басейнът разполага и с плитка детска зона, изцяло съобразена с нуждите на децата. Спасител ще следи за спокойствието и безопасността на всички гости. 

Приключенски туризъм

Ако търсите нови приключения, риболов на язовир Кула е вашето занимание. Водоемът от години привлича стотици риболовци от цяла България. Голяма част от брега е удобна за риболов и ежедневно мнозина се възползват от прекрасните условия там. Това е най-големият язовир в област Видин, с воден обем от 20 250 000 куб. м. и площ от 1 500 декара. 

Един от най - красивите водопади в България - Петров церак се намира в землището на кулското село Тополовец. Обявен е за защитена територия през далечната 1982 година.

До водопада има обособена пътека. Отправна точка, за да се стигне до него е село Тополовец. В близост до водопада се намират останките на старинната крепост "Пецино кале".

Къщите за гости и почивка

За гостите на град Кула има туристическа спалня, която разполага с 22 легла, просторни, слънчеви стаи и модерни санитарни помещения с всички удобства. За тези, които искат да почиват в покрайнините на града,  има къща за гости с 8 стаи, кухня, прекрасен двор и всички удобства за един прекрасен уикенд. Открита и нова бутикова къща за гости в центъра на града. А тези, които искат да прекарат незабравима и релаксираща почивка в полите на Стара планина, могат да се насладят на къщите за гости в селата Старопатица, Цар Петрово и Чичил.

Поклонническият туризъм

Храмът "Св. Апостоли Петър и Павел" в гр. Кула е построен през 1859 година по искане на един чужденец, арменеца Афузин. Същият е бил полицейски чиновник в града. Иконостасът и стенописите са направени от най- добрите майстори на Дебърската школа Данаил Несторов, Дичо Зограф и Евгени Попкузманов. Творби на Дичо Зограф има в църкви в Северозападна България, датирани 1863, 1865 и 1867 години. Македонският майстор Дичо Зограф като иконописец и според местни спомени е пребивавал в град Кула в 1863 година. Две от десетте царски икони са негови. Православният храм в Кула е паметник на културата, със статут на недвижима културна ценност първа категория от 1975 г. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Проект Северозапад" възстанови социалната кухня

Възрастни хора в 10 населени места от община Мездра обслужва в момента социалната кухня към фондация "Проект Северозапад" , която възстанови дейността си от началото на годината. Продължават записванията. От неправителствената организация са готови да доставят обяд на достъпни цени до повече населени места, обясни директорът на фондацията Яна Рупева..

публикувано на 24.01.25 в 16:44

Да уловиш магията: Фотографията като начин на живот

Продължаваме да ви срещаме с хората от Северозапада, които успяват да превърнат своето хоби в професия. Това е нещо наистина прекрасно, но понякога може да бъде и предизвикателство.  Когато хобито стане професия, магията понякога се губи. Срокове, клиенти и ангажименти заменят свободата, с която сме свикнали. Но когато обичаш истински това, което..

публикувано на 24.01.25 в 16:30

Избраха думите на 2024 година

Избраха трите най-популярни думи за 2024 година. Това са "Шенген"- с 37.57%, "дубайски шоколад"- с 26.33% и "санитарен кордон"- с 24.14%. Те бяха избрани в третия етап на конкурса "Думи на 2024 година", чрез потребителска анкета, проведена в сайта kaksepishe.com , в която желаещите да участват имаха право да гласуват за общо 10 думи, подбрани от..

публикувано на 24.01.25 в 16:30

"Попитай сърцето" за любов

С нестандартната белгийска писателка Амели Нотомб вече сме се срещали благодарение на романа ѝ „Кралска воля“. И ако там тя разказваше една леко абсурдна любовна история за открадната самоличност, то в романа „Попитай сърцето“ темата е за друг вид любов и за това какво се случва, когато въпросната любов отсъства или не е тази, от която..

публикувано на 24.01.25 в 16:25

Любов и състрадание: Как две жени променят живота на бездомните животни

"97 Лапи и 1 опашка" продължава да ви среща с хората, които правят чудеса за четириногите ни приятели . Днес ще ви разкажем за две невероятни жени - Таня Гигенска и Вера Ангелова . Тези дами отделят цялото си свободно време, спестени пари и енергия, за да се грижат за десетки кучета. Те са като истински ангели за тези животни...

публикувано на 24.01.25 в 15:30

Предаването "Земята, която ни храни" е номинирано за награда "Сирак Скитник"

Публицистичното предаване "Земята, която ни храни", с автор и водещ Йорданка Герасимова, е номинацията на Радио ВИДИН за годишните награди на БНР "Сирак Скитник" за 2024 година. Номинацията е в категорията "Награда за радиопредаване или радио проект, или музикален проект, или мултимедиен проект на БНР".  Предаването "Земята, която ни храни"..

публикувано на 24.01.25 в 12:16

платена публикация
Carolina Herrera Good Girl е парфюм, който изразява сложността на женския характер

Представеният през 2016 година аромат Carolina Herrera Good Girl се превръща в истинско събитие в парфюмерията за жени. Вече близо десетилетие той запазва своята актуалност. Харесван е от дами по целия свят, тъй като изразява по най-добрия начин сложността и многообразието на женския характер.  Carolina Herrera Good Girl притежава ухание, което..

публикувано на 24.01.25 в 12:08