Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как работи националната система за ранно предупреждение при бедствия и кризи?

Виктория Гузелска, инспектор по защита на населението към сектор "Превантивна и контролна дейност" в РДПБЗН - Видин
Снимка: Радио Видин

Никой не е застрахован срещу това да се сблъска с природно бедствие или друг вид кризисна ситуация. Новини за подобни инциденти заливат световния медиен поток. В последните години и на много места в България природата показа своята мощ. Според данните на националната статистика за 2022 година, над 14 600 са възникналите в страната бедствия, аварии, инциденти и кризи. В този брой, разбира се, влизат и пожари, транспортните инциденти и други. Не е пренебрежителен обаче и броят на природните бедствия - например регистрираните наводнения за годината са близо 70 на брой. Нека си припомним и поройните валежи през миналата година, които нанесоха сериозни щети в редица населени места в областите Видин, Враца и Монтана, сред които град Дунавци, град Берковица, села в община Враца. За щастие, жертви и пострадали нямаше, но на много места последиците върху инфраструктурата все още не са отстранени.

Знаем ли обаче как да действаме при бедствия и кризисни ситуации? 

Няколко са начините, по които населението се уведомява при възникнало бедствие или се предупреждава за предстояща опасност, обясни Виктория Гузелска, инспектор по защита на населението към сектор "Превантивна и контролна дейност" в Регионална дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" - Видин:

"Изградена е национална система за ранно предупреждение и оповестяване на населението. Тя включва механични и електронни сирени. Разликата между тях е, че механичните се задействат чрез натискане на бутон, а пък електронните се задействат дистанционно, от Оперативен център - Видин, за да могат да предадат както предварително записано съобщение, така и съобщение на живо. Също така затова са монтирани на територията на областта 35 електронни системи, като всички общински центрове на територията на областта разполага с такива, без град Видин - това предстои. В края на миналата година бе тествана системата BG-ALERT, както всички знаем. Тя се изгражда и поддържа от Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението". Тази система ще осигури възможност на компетентните органи да предоставят информация на населението при условия, че се е случило или се случва бедствие или извънредна ситуация. Съобщенията разпространени от системата BG-ALERT ще бъдат на български и на английски език."

Електронните системи биха могли да се използват, за да се дадат указания на населението как да действа при евентуална възникнала кризисна ситуация. Същата възможност дава и системата BG-ALERT. Необходимо е обаче при подобна ситуация хората също така да следят медиите, където постоянно ще бъде излъчване информация и указания, обясни инспектор Гузелска. 

Инспекторите по защита на населението учат децата, по време на занимания в детските градини и училищата, че трябва да имат т.нар. "раничка за бедствия". Оказва се, това е съвет, който е добре и възрастните да следват:

"Ние учим дечицата в училище, че трябва да имат така наречена "раничка за бедствия" - така им го представяме, за да бъде по-достъпно за тях. Но истината е, че това е нещо, което всички ние трябва да имаме. Можем да си осигурим предварително бутилирана вода, питейна вода - това е най-важното; може да си подготвим фенер, малко радио, батерии, допълнителни батерии за телефон, за лаптоп, за техниката, която можем да вземем със себе си в последния момент. Също така според мен лично е важно да има и добре оборудван комплект за първа помощ, който да съдържа някои специализирани за нас лекарства - ако някой е астматик, да има инхалатор със себе си, или ако някой е диабетик и има нужда от инсулин, да има подготвен инсулин... Напускайки дома, да се сетим да вземем документите..."

На територията на област Видин има тринайсет колективни средства за защита - това са инженерни съоръжения - скривалища и противорадиационни укрития, чието основно предназначение е укриване на населението при въздушно нападение от бойни и промишлени отровни вещества, радиоактивни вещества и биологични агенти. Информация за разположението на тези укрития, които популярно наричаме бомбоубежища, може да бъде намерена на интернет страницата на Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" (списъкa с убежищата може да изтеглите и от тук). Състоянието на намиращите се на територията на област Видин скривалища и противорадиационни укрития е сравнително добро, отбеляза инспектор Гузелска. Те се поддържат и управляват от ведомствата, на които са предоставени - от кметовете или собствениците, в случай че например убежището се намира в жилищен блок. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Нова книга за село Ракитница

Излезе от печат нова книга за село Ракитница, община Брегово. Заглавието е "Ракитница - опит за историко-етнографски проучване". Автор е Анюта Борин. Какво съдържа книгата и какви са етапите на нейното създаване, разказва етнографът Анюта Борин: "Тази книга е идея на кмета на Брегово - Илиян Бърсанов ,  който дълго време е бил кмет на село..

публикувано на 22.04.25 в 16:00

Обходен път решава проблема с трафика в Оряхово

Вторият по дължина второкласен път в България - II-11 , който преминава по цялата дължина на областите от северозападната част на страната , ще бъде модернизиран. Предстои изграждането на почти 10-километров обход около Оряхово , който е част от отсечката Мизия-Оряхово-Крушовене . Транспортната артерия ще осъществява връзка между населените..

публикувано на 22.04.25 в 15:51

Фестивал на българската народна и забавна песен "Златното петле" ще се проведе в Бяла Слатина

Общински фестивал на българската народна и забавна песен "Златното петле"  организират Община Бяла Слатина и Народно читалище "Развитие 1892" .  В 23- ото издание на конкурса участниците са  59  от различни краища на България, каза  Валентина Бобойчева, главен библиотекар в читалището:   "Фестивалът, има отдавнашна традиция, но е и чакано..

публикувано на 22.04.25 в 15:10

Видинската студентка с престижна стипендия

Ана-Мария Миленова Дамянова, четвъртокурсничка в специалност "Медицина" в Медицинския университет в Плевен  получи стипендия "Нели и Робърт Гипсън" за високи академични постижения.  Стипендията ѝ бе връчена лично от Румен Петков, член на Управителния съвет на Международна фондация "Свети Свети Кирил и Методий" на тържествена церемония на..

публикувано на 22.04.25 в 13:20

Ученичка от Враца с отличие в Национален литературен конкурс

13 -годишната Рая Симеонова от литературен клуб "Иноватори в действие" към Младежки дом - Враца е носителка на второ място в раздел "Проза" в 11-тото издание на Националния литературен конкурс "Стамен Панчев".  Конкурсът се организира ежегодно от Община Ботевград, Сдружение "Орханиец", Дружеството на литературните творци "Стамен Панчев" и е..

публикувано на 22.04.25 в 12:00

Виолина Славкова: Емоционалната интелигентност е важна от най-ранна възраст

В свят, в който знанията и технологиите се развиват със светкавична скорост, все по-ясно осъзнаваме, че един от най-важните фактори за успех и щастие в живота е не просто коефициентът на интелигентност, а емоционалната интелигентност . Това важи с особена сила за децата - защото именно в детството се полагат основите на способността да..

публикувано на 21.04.25 в 16:35

Светлина под земята: Историята на болярската църква "Свети Никола"

На този светъл празник ще поговорим за болярската църква "Свети Никола" във Враца - един уникален подземен храм, датиращ от края на 16 - началото на 17 век. Тя е единствената подземна църква в града и една от малкото подобни светини в България. Църквата е вкопана на около 6 метра под земята, с дължина 7 метра и ширина 3,80 метра. Намира се..

публикувано на 21.04.25 в 16:15