Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Хубавият разсад се отглежда с любов

5
Снимка: Колаж Радио Видин


Днес отново влизаме в оранжерията на Даниел Донов и Ваня Дочева, за да научим някои тънкости при засаждането на открито на вече отгледани разсади.

Даниел и Ваня са двама млади ентусиасти, които произвеждат разсад във видинското село Жеглица. Имат пет оранжерии. Тази година са заложили на над 350 вида- от билки и цветя до домати, пипер, краставици, патладжан, дини и пъпеши- от всичко по няколко сорта. Експериментално тази година са отгледали разсад за 150 сорта домати- наши и вносни, с единственото желание да отговорят на вкуса на всеки клиент. 

Срещам ги почти в края на доматената кампания, когато в оранжериите са останали единични бройки от различните сортове. 

"...Много клиенти, очаквахме да продаваме до средата на май, но заради времето хората се подлъгаха вероятно... Оранжериите са отворени, за да привикне разсада с външната температура, да се климатизира... Температурата е около 15-18 градуса, позволява да се засажда навън, но трябва да се следи прогнозата..." 

Голяма част от разсада вече е разпродаден, скоро започват засаждането на домати и краставици за производство, а първите зеленчуци се очакват до два месеца. Сред асортимента от няколко години е и чери в саксия: 

"Първото нещо, което експериментирахме, когато се прибрахме от Италия, беше чери... Това е най-некапризното растение- не се пръска, не се колтучи, единствено поливане през няколко дни, иска и слънце... Саксийното чери е атракция..." 



Наред с разсадите за зеленчуци, отглеждат и богат асортимент от цветя и екзотични растения, а от любопитство тази година експериментираха и с разсад на хищното растение Венерина мухоловка. Търсено е и пъпешовото дърво: 
" Зареждаме поетапно нови цветя- петунии, летни хризантеми, далии... Радвам се, че хората са доволни и се връщат- това е най-важно за нас... Раззе се и партидата Венерина мухоловка... Сега атракция е Пепиното- пъпешово дърво- екзотично, не е за нашия климат, но може да се отглежда в саксия... В България се отглежда като храст- многогодишно е, иска топлина и светлина... Вкусно е, със сладък вкус..." 

Разсадите са като малки деца, искат ежедневни грижи, казват Даниел и Ваня. От опита си из оранжериите в Италия знаят, че е по-добре да се засаждат по-малки растения, но пък не им харесва това, че там се употребяват много препарати: 
"Всяко растение си изисква грижите, трябва да му обърнеш внимание и да го отгледаш... Кой когато може, с каквото може, работата се разпределя... Така е вече шеста година... В Италия препаратите са в изобилие, но там разсада се сади съвсем мъничък, за да може по-лесно да се прихване, докато в България хората са свикнали, че трябва да е цъфнал, за да може по-скоро да му върже- това е голяма грешка...  Винаги по-малкото растение привиква към почвата и си изгражда по-добър имунитет... Но в Италия прекалено много препарати се изполдват, абсолютно недопустимо е... Много хора си тръгват от там с астма, алергии..." 

Според Даниел у нас производителите са недооценени, а потребителите често избират по-евтините зеленчуци от магазина:
"Там цената е по-ниска, но като сравнение с това, като вкусови качества и че не е наблъскано с отрова, никой не сравнява- българинът е свикнал да си взима по-евтиното, особено по-възрастните... Не можем да задължим никого, въпрос на избор е..." 

Вече шест години Даниел и Ваня си поделят работата в оранжериите, а това, че хората се връщат всяка година при тях е най-голямата им награда. 

Не отказват и съвети- като този, че домати и краставици не се отглеждат заедно, при силно слънце за доматите е добре да има засенчваща мрежа, не трябва да се пръскат по време на цъфтеж, поливат се по-интензивно когато започват да зреят, сортът чери е един от най-непретенциозните за отглеждане, вече има и саксийни видове- хем вкусно, хем красиво... 

Това, в което всички сме убедени обаче, е че от домашното по-хубаво няма... 

Чуйте повече в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Цветанка Генадиева - за призванието на учителската професия

Учителката Цветанка Генадиева гостува днес в "Думата имат старейшините". Тя е завършила Софийския университет, има богат педагогически опит, преподавала е по биология и химия в техникума в Ковачица. От дълги години живее в ломското село, където се е омъжила, иначе е родом от Плевенско. Разказва, че като учител започва работа в Родопите,..

публикувано на 17.10.24 в 16:50

Фондация обяви конкурс на тема "Ти какво дишаш"

Фондация "Отворен час" обяви национален конкурс за детска рисунка на тема "Ти какво дишаш". В него могат да участват деца от всички възрасти, като към рисунката могат да изпратят и текст с информация как те виждат замърсяването и какво е тяхното решение. "Тази година вторият конкурс, който организираме в рамките на кампанията "Пази..

публикувано на 17.10.24 в 16:13

Румен Николов: Има възраждане на популацията на дивото прасе

Започна ловът на диво прасе, който по традиция се открива първата събота и неделя на октомври месец. "Ловците чакаха с нетърпение този момент. Най-атрактивният лов, останал по нашите краища е дивата свиня. Защото е емоционален, прасето е силно животно, има случаи на единоборство прасе с ловец, миналата година имаше такъв случай", разказа..

публикувано на 17.10.24 в 16:08

Въвеждат камери за синята зона във Видин

Автомобил с камери ще подпомага работата на Общинско предприятие "Зони за платено паркиране" във Видин. Превозното средство, оборудвано с техническите средства, ще следи за неплатени такси в зоната. По този начин ще се улесни работата на контрольорите и част от тях ще могат да бъдат пренасочени да извършват други дейности. Същевременно ще се намали..

публикувано на 17.10.24 в 15:50

Хартиена или електронна книга?

В началото на 21 век се питахме ще изяде ли мишката книжката, но се оказа, че почитателите на книгата й останаха верни. Две десетилетия по-късно се опитваме да разберем ще остане ли незаменима хартиената книга или електронните ще я свалят от пазара и възможна ли е симбиоза между двата варианта във века на технологиите.  Всъщност, съществуват..

публикувано на 17.10.24 в 15:14

Предлагат обредни хора от Делейна за националната система "Живи човешки съкровища"

Танцов състав "Делейнчани" при Народно читалище "Светлина" в село Делейна, община Брегово, е един от кандидатите от област Видин за вписване в Националната система "Живи човешки съкровища" за 2024 година. Съставът кандидатства с два обредни танца, характерни за селото, обясни библиотекарят на читалището Лена Спирова.  "Ние ще представим..

публикувано на 17.10.24 в 15:12

За пътя на непридружените деца бежанци през България

Само през миналата година в България са регистрирани над 22 500 молби за международна закрила, една четвърт от тях са за деца, по данни, които Уницеф - България цитира. Едни от най-уязвими са децата, които пътуват без родителите си. Поискана е закрила за 3843 деца без придружители.  Това са случаите, за които се знае. Понякога за децата,..

публикувано на 17.10.24 в 14:05