Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Въстанието от лето 1850 - вик за справедливост

Снимка: Радио ВИДИН

В българската история има дати и събития, които ни зареждат с патриотизъм и национално самочувствие. Въстанието от лятото на 1850 година в Северозападна България, когато населението от Видинско, Кулско, Ломско и Белоградчишко се вдига на бунт срещу османския гнет, е едно от тези събития. За него малко се знае, не се изучава в учебниците. Това провокира група хора да основат клуб "Лето 1850", да начертаят план за действие и да започнат да го изпълняват. Без подкрепата на институции и без финансиране.

Сред основателите на клуб "Лето 1850" е Маша Викторова - учител по история в СУ "Отец Паисий"  Медковец , два пъти носител на награди - "Неофит Рилски" и "Учител на годината". 

"Няма друго събитие в Северозападна България, което да бъде събрано в тези две думи - лето 1850, и да изразява точно какво се е случило там и тогава. Създадохме си план да посетим училищата, да представим въстанието пред учениците, да подготвим честването тази година във връзка със 174-ата годишнина като една, така да се каже, генерална репетиция за честването през 2025 година. Поставихме си амбициозен план, който вече реализираме, а именно да изпратим апел към държавния протокол за почитане паметта на загиналите за свободата и независимостта на България на 2 юни, участниците във въстанието и загиналите тогава да бъдат почитани с внасяне на тяхното дело като част от тържествената заря проверка, която се провежда на 2 юни", каза Маша Викторова.

Българите от Северозападна България, участвали в това въстание, го заслужават и ние като техни наследници сме им длъжници, казва историкът.

Решението за избухването на въстанието от 1850 година в Северозападна България е взето в Раковишкия манастир. Определена е и дата - 1 юни, но арестуването на белоградчишките инициатори, начело с Цоло Тодоров, отприщва народната стихия и на 29 май 1850 година Белоградчишката нахия е обхваната от огъня на бунта. Въстават между 10 000 и 15 000 души от Видинско, Белоградчишко и Ломско, посочва в книгата си "История на Видин и неговата област" Димитър Цухлев. Едва малка част от въстаниците са били въоръжени с пушки.

"В Раковишкия манастир се събират най-ерудираните българи за това време от селата в Северозападна България... Образовани, ерудирани, уважавани от останалите граждани. Те им се доверяват на 100 процента, безрезервно им се доверяват и ги изпращат, така да се каже, да им кажат болката пред властта... То е въстание за справедливост. Да се приложи законът, който османците са приели и достатъчно грамотните български кнезове са проумели, че с този закон правата на българите, не само на българите, а на всички етноси в османската държава, се изравняват. Това е вик за справедливост", допълни Маша Викторова.

Друга инициатива на клуба е да бъде включена темата за въстанието в националния конкурс на национален клуб "Родолюбие".

Въстанието е в резултат от неслучилите се реформи от Гюлханския хатишериф (султански указ) от 1839 година, които гарантират първите права и свободи на всички поданици на Османската империя и които изобщо не достигат до българите. 

"Днес е 6 май- ден на храбростта. Ако някой ме попита да дам пример за храбростта, мога спокойно да кажа, че храбростта и героизма на участниците във въстанието във Видинско, Кулско, Ломско и Белоградчишко в средата на 1850 година няма равна на себе си...", заяви писателят Юлий Йорданов, който също е сред учредителите на клуб "Лето 1950". 

В началото на 1850 година на тайно събрание в манастира "Света троица" край село Раковица присъстват 61 представители на четирите каази на Видинския санджак- Видинска, Ломска, Кулска и Белоградчишка. На събранието се решава на 1 юни 1850 година да се вдигне въстание. Избран бил и комитет за неговото ръководене, начело на който застанал Цоло Тодоров от село Толовица, кнез Иван Кулин от село Медковец, капитан Кръстьо от село раковица и други. Утвърден бил и план за подготовката и избухването на въстанието, разказа Иво Йорданов. Според него съвещанията в манастира са един неформален народен парламент. В тези съвещания, на които са се събирали първите люде, са неговите сесии:

"Според документите, това са действията на първия български велик парламент или иначе казано първото българско Велико народно събрание. При това 26 години преди събранието в Оборище, взело решението за Априлското въстание и 28 години преди Освобождението от османско иго. Фактически въстанието от 1850 година се явява генерална репетиция за Априлското въстание от 1876 година и аз мисля, че е редно, най- вече, историците да направят една генерална преоценка на това въстание." 

След разговор с академик Владимир Зарев, който е написал романа "Лето 1850" Юлий Йорданов подели, че му е предложил да се направи филм по книгата. Ще бъде направено всичко възможно догодина, когато се навършват 175 години от въстанието, този филм да се реализира.

Да предизвика патриотичен дух и родолюбие на всички българи цели национален конкурс, който обяви Историческият музей в Белоградчик. Конкурсът е за исторически доклади, есета и стихотворения под надслов: "Храбростта на героите от лето 1850 в Северозападните български земи", посветен на 174 г. от Въстанието в Северозападна България с център Белоградчик. 

"За него изключително малко се отделя като място в учебниците по история на България, в медийното пространство също според мен има пропуски", разказа за идеята на конкурса пред Генади Вельов Даниел Дончев- уредник в музея, "История на България 17-19 век".

Творбите ще бъдат разделени в 3 категории:

- Исторически доклади -  участници над 19 г. (препоръчва се да са запознати с историческата терминология и писането на доклади; важно е да са запознати с темата и казуса за въстанието през 1850 г. в Белоградчик);

- Есета - свободен текст и изразни умения. Важно е участниците да бъдат запознати с темата за въстанието през 1850 г в Белоградчик;

- Стихотворения. Важно е участниците да бъдат запознати с темата за събитията през 1850 г. в Белоградчик.

Условията за участие може да намерите на фейсбук страницата на Историческия музей.

По публикацията работи: Йорданка Петрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20