Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Неделник" от 12 май 2024 година

23
Снимка: Красимир Каменов

Прозорците са като очи. Очите са като прозорци. Очите, казват, че са и прозорци към душата. Прозорците можем да си изберем, но не и очите. Не и душата. Да.


Днес, в първата неделя след Великден, православната църква празнува Томина неделя. Този празник е свързан със съмнението и уверението във Възкръсналия Христос. Главен герой в евангелския история е Христовия ученик и последовател Тома, дал и името на днешния празник. За колебанията и силата на вярата, които всеки от нас изживява като апостол Тома ще ви разкажем в следващия репортаж. Неговата главна героиня има поглед отвътре. Какъв е той и коя е тя – ще разберете от репортажа на Ива Антонова.


В днешният неделен ден в ружинското село Дреновец се проведе Възстановка на римския пролетен празник посветен на богиня Флора наречен от домакините фестивал „Флоралия“. За празника разказва ръководителя на групата за възстановки "Багачин" от Дреновец, Любомир Андреев.


Приказен карнавал организира вчера читалището във видинското село Неговановци. За всички деца бяха предвидени лакомства и атрактивни награди. И до там ще отидем.


За трета година състава на "Игривите опинки" бяха в испанския град Фуенхирола, в испанската автономна област Андалусия за да участват отново в един невероятен фестивал – „Панаир на народите“, негово 28 издание. За участието им там разказва Каталина Иванова.


Сдружение за съхранение на Национални традиции "БДИНЦИ" - Видин участва във възстановка в живи картини в съседна Румъния в Калафат по повод 9 май - Националния празник на Румъния. Какво се случи там ще разберем от Иво Иванов председател на видинското сдружение.


За Великден майстори от Северозападната задруга за стари занаяти подариха на врачани параклис. Той е оформен в хралупата на стара черница в двора на етнографския музей във Враца. Засега в естествената кухина в дървото има красиво изографисана икона на св. Богородица, пана с иконостасна дърворезба, метален кръст и свещник. Те са дело на майстори от задругата. Впечатляващо е, че черницата е жива и в подножието на параклиса са покарали филизи, които допълват иконостаса с естествената зелена красота на младите клонки. Историята на параклиса е история за вярата и възкресението, споделя майсторът - грънчар Куман Жеков, който е председател на задругата.


Цветан Дочев – Дедо Скръц ни е приготвил супа от челядинки и яхния с агнешки бял и черен дроб.


Приятно слушане.


Цялото предаване можете да чуете в звуковия файл.

 



По публикацията работи: Красимир Каменов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Изложбата "Яж" на Изабел Иванова от Видин - уверена крачка към успеха в изкуството

Днес се срещаме с Изабел Иванова - една млада видинчанка, която откакто се помни е в търсене на своя талант. Като малка се лута между различни спортове, посещавала е най-разнообразни курсове по пеене, свирене на китара и други, но все не намира себе си. Докато един ден разбира от своя приятелка за курсове по изобразително изкуство при Веселин..

публикувано на 23.05.24 в 17:00

Емилия Георгиева от Железна- за училището в Чипровци и професията на учителя

В навечерието на 24 май в "Думата имат старейшините" ви срещаме с учителката по история Емилия Георгиева от село Железна. Тя е завършила Великотърновския университет, работила е над 40 г. в чипровското училището, където от 1987-ма до 2005 г. е била и директор. По думите на Емилия Георгиева, макар да не е официално признато, учебното..

публикувано на 23.05.24 в 16:50

Журналисти от Радио ВИДИН ще участват в литературно четене по програма "Христо Ботев"

Журналистите  от Радио ВИДИН  Виктория Топалска и Красимир Каменов ще участват в литературното четене в предаването "Артефир" по програма "Христо Ботев" на БНР. Авторското четене ще се проведе в Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност - 24 май.  Представянето на..

публикувано на 23.05.24 в 15:50

Какви вреди нанасят преградите по реките

60% от реките, езерата и влажните зони в Европа не са в добро състояние , което се отразява пряко върху качеството на водата, както и върху популациите на животинските видове, обитаващи съответните екосистеми. Основна причина за това е огромният брой язовири, бентове и бариери. По данни на WWF Европа е континентът с най-много преградени реки и..

публикувано на 23.05.24 в 15:12

Екоинспекцията в Монтана обяви конкурс за рисунка за Европейския ден на "Натура 2000"

Регионална инспекция по околната среда и водите - Монтана, обяви конкурс за детска рисунка под наслов „Красотата на природата“. Поводът е   Европейския ден на „Натура 2000“, който се отбелязва на 21 май.   Целта е популяризиране на биологичното разнообразие в България, свързано с изграждането на Национална екологична мрежа НАТУРА 2000, включваща:..

публикувано на 23.05.24 в 15:01

Възможно ли е екологично и достъпно строителство

Строителството е една от индустриите с най-голям негативен ефект върху околната среда от гледна точка на материалите, които се използват, както и от гледна точка на начина, по който сградите функционират.  Възможно е строителство с екологични материали и в същото време да е достъпно за потребители, казва д-р Божидар Иванов- част от авторския..

публикувано на 23.05.24 в 14:52
Снимката е илюстративна

Тестове на сирените за предупреждение разтревожиха жители на Видин

Тестове на сирените (сигналите) за ранно предупреждение и оповестяване на населението внесоха смут в някои граждани на Видин. Според Десислава Василева те не са били публично оповестени и това е породило известни притеснения както в нея, така и в други жители на Видин, които изразяват своето възмущение под нейна публикация в социалните..

публикувано на 23.05.24 в 10:16