Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Логопед: Децата до 3 години - без никакви екрани

3
Снимка: Евелина Петрова

Развитието на говорните умения при децата е от особена важност за тяхното цялостно развитие и успешна интеграция в обществото. Умението да комуникират ефективно не само подпомага тяхното социално взаимодействие, но също така е фундаментално за образователния им успех и емоционално благополучие. 

Процесът на говорно развитие започва от най-ранна детска възраст и включва различни етапи, през които децата усвояват умения за разбиране и изразяване на езика. Усъвършенстването на тези умения не само подобрява вербалната комуникация, но също така подпомага когнитивното развитие, като стимулира мисленето и разширява познавателния хоризонт на детето.

Ето защо подкрепата на този процес чрез целенасочени дейности и подходи е от съществено значение за изграждането на бъдещи уверени и компетентни хора, обяснява логопедът от Видин Ана-Мария Ангелова:

"Преди да споменем ключовите неща е редно да обърнем внимание на признаците на изоставане на самото речево развитие, които може да се забележат още от раждането на самото бебенце. Трябва да се следи самият плач, има ли го, липсва ли, слаб ли е той, еднообразен ли е, непродължителен ли е. След това трябва да следим и самото сучене на бебето по време на кърмене - звуците, които издава, дали те са тихи, дали са неотчетливи, дали са с носов оттенък, което също е много важно, дали самото бебче се подава на подражателната гласова активност на майката или на другите в семейство..."

Съветите на специалистите са до 3-годишна възраст децата да не използват никакви екрани, за да може процесът на проговаряне да се случи максимално бързо и безпроблемно. 

Децата до 3-годишна възраст започват да разбират въпросите на своите родители и умеят да участват в разговор с тях. Към 5-годишна възраст вече се очаква да имат сравнително богат речник. Там вече явно си проличават говорните проблеми и изоставане при децата. 

"За мен 5-годишна възраст е изключително късно за самата корекция. Не, че не е възможно, напротив - идват доста родители на деца на 5, 6, 7-годишна възраст, които очакват всичко това да се получи с вълшебна пръчка, но, разбира се, това е процес, който се случва още преди 5-годишна възраст, защото едно дете, когато е по-малко, то по-бързо усвоява знанията, най-вече чрез игра. Изключително важно е детето да има по-голяма двигателна активност, за да може и неговата реч да се развие...Аз съм "за" посещението на детска градина - там много се развиват самите социални навици. Колкото по-рано отиде, толкова повече неща ще усвои, ще научи, защото децата учат по подражание, т.е. те следват примера на своите връстници. Детската градина не е нещо страшно. Доста родители трудно преживяват отделянето от детето, но няма нищо страшно - всяко начало е трудно. Важни са резултатите, които получаваме след това, защото детската градина дава един добър старт за развитието на самото дете."

Израстването в двуезично или многоезично семейство не влияе върху възрастта и темповете, с които детето ще се научи да използва езиците. Възможно е първоначално то да смесва в едно изречение думи от различните езици, но тази практика ще бъде изоставена във времето.

Ако по някакви причини сте обезпокоени относно езиково-говорното развитие на детето, препоръчително е да поискате консултация с логопед или с друг специалист в сферата. Същото е желателно и ако забележите при детето някой от следните признаци:

-Не използва кратки изречения като средство за общуване;
-Изпитва затруднения да провежда разговор;
-Не разбира инструкции, изискващи изпълнението на две действия - например "Остави влакчето и ела тук";
-Спряло е да прилага езиково-говорни умения, които преди това е демонстрирало, че притежава.

Децата постоянно овладяват нови и надграждат стари умения в процеса на своето порастване. Порядъкът на научаване е един и същи при повечето деца и винаги новото се основава на последно усвоеното. Малките разлики в това кога децата развиват конкретно умение обикновено не са причина за безпокойство.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Как новите стандарти за красота променят женската идентичност

Днес на фокус поставяме темата за така наречените "нови стандарти за красота" . През годините много жени са били олицетворение на стандарт за красота. Като започнем от Мерлин Монро, минем през Кейт Мос, Моника Белучи и Синди Кроуфорд. Но днес стандартите за красота поне в България придобиват съвсем нова висота. В 21 век от жените се очаква да..

публикувано на 06.02.25 в 17:10

Предложение: Нови касови бележки да спират ДДС измамите при горивата

Бензиностанциите да записват на касовата бележка номерата на автомобилите, които зареждат гориво, за да се избегнат измами с данъци. Това предложение направи преди дни председателят на бюджетната комисия в парламента Делян Добрев, който посочи, че очакваните допълнителни приходи за бюджета от тази мярка биха били около 250 млн. лв. С предложението се..

публикувано на 06.02.25 в 14:06

Излезе от печат изследване за библиотеката на Осман Пазвантоглу

Излезе от печат изследването "Библиотеката на Осман Пазватноглу във Видин" на проф. Стоянка Кендерова, виден османист и арабист. В него са представени големината на фонда и тематичното разнообразие на библиотеката, построена в началото на 19 век. Със своите над 2 600 тома тя е най-голямата османска библиотека по това време в българските земи. В..

публикувано на 06.02.25 в 13:29

В "Музикална зона" на 06 февруари 2025 слушаме Луис Армстронг, Сифо Гумеде и Натали Кол

Фокусираме се само върху една мелодия, изпълнена от Сачмо – Skokiaan , като разказваме нейната история. На африканска вълна оставаме и джаз басиста Сифо Гумеде  - един от най-значителните джаз музиканти на Южна Африка за миналото столетие. На днешния шести февруари се навършват 75 г. от рождението на Натали Кол, която е първата..

публикувано на 06.02.25 в 09:00

Румяна Георгиева: Връзката с корените ни е неизмеримо ценна

В последно време все повече срещам примери за млади хора, които, след години живот в големите градове, намират пътя назад към корените си. Днешният случай е точно такъв - една млада двойка, която, след като прекарва известно време в столицата, решава да се върне в родния си край. Представяме ви Румяна Георгиева , на 23 години, от Белоградчик..

публикувано на 05.02.25 в 17:00

Защо Видинският панаир заприлича на сметище за строителни отпадъци

За строителни отпадъци в двора на бившето поделение, където през последните години се провежда Видинският панаир, сигнализираха слушатели. Стари тротоарни плочи и бетон изпълват пространството, където ежегодно през септември има въртележки и атракциони за малки и големи. Живеещи в района коментираха гледката така: "Есента ще правят панаира..

публикувано на 05.02.25 в 16:20

Видинският художник Богдан Александров получи национална награда

Видинският художник Богдан Александров стана лауреат на Националната награда на името на Владимир Димитров - Майстора . Сред носителите на тази награда са Златю Бояджиев, Илия Петров, Светлин Русев, Анета Дръгушану. Наградата на името на Майстора му бе връчена на 1 февруари 2025 година, когато се навършиха 143 години от рождението на големия..

публикувано на 05.02.25 в 14:50